Nejvyšší soud USA ve středu večer zamítl žádost bývalého prezidenta Donalda Trumpa o zablokování dokumentů a záznamů jeho administrativy z 6. ledna 2021 pro sněmovní komisi ustavenou demokraty, která má vyšetřovat události z onoho data týkající se demonstrací a průniku do Kapitolu.

Trump se s žádostí obrátil na Nejvyšší soud minulý měsíc poté, co federální odvolací soud pro obvod D. C. odmítl jeho argument o výsadě výkonné moci. Odvolací soud ale vyhověl dočasnému zablokování zveřejnění dokumentů Národním archivem.

Nejvyšší soud rozhodl v neprospěch Trumpa v poměru 8 : 1 (pdf). Proti byl jen soudce Clarence Thomas, který své rozhodnutí nezdůvodňoval. Soudce Kavanaugh se sice postavil na stranu většiny, ale nesouhlasil s částí rozhodnutí odvolacího soudu.

Sněmovní komise, která je kritizována za stranickost zaujatost, nyní začne dostávat požadované záznamy, jako jsou mimo jiné výpisy hovorů a e-maily, které podle ní mohou odhalit klíčové podrobnosti týkající se událostí ve Washingtonu z 6. ledna 2021.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.