Krátce před zahájením zimních olympijských her odsoudil pekingský soud praktikující Falun Gongu k osmi letům vězení. Dalších 10 stoupenců této duchovní praxe dostalo tresty v rozmezí 2–5 let.
Podle Wu Šao-pinga, čínského právníka zabývajícího se lidskými právy, žijícího ve Spojených státech, tento tvrdý rozsudek opět upozorňuje na porušování lidských práv ze strany Komunistické strany Číny (KS Číny), která se během nadcházejících her snaží vylepšit svůj politický obraz.
„Mezinárodní olympijský výbor by měl otevřít oči a uvědomit si současnou situaci v oblasti lidských práv v Číně pod vedením Komunistické strany Číny a neměl by s ní nadále spolupracovat,“ uvedl Wu pro deník Epoch Times a dodal: „Pro MOV je to ostuda.“
Sü Na, 53letá malířka zátiší z Pekingu, je jednou z 11 čínských občanů, kteří byli v červenci 2020 zadrženi za poskytnutí fotografií a informací čínsko-jazyčnému vydání deníku The Epoch Times v době, kdy vypukla v Číně epidemie covid-19.
Všichni zadržení jsou praktikující Falun Gongu, duchovní disciplíny založené na základních principech pravdivosti, soucitu a tolerance. V roce 1999 ji v Číně praktikovalo přibližně 70 až 100 milionů lidí. V té době čínský režim považoval popularitu této praxe za hrozbu pro svou moc a zahájil celostátní kampaň s cílem meditační disciplínu vyhladit.
Sü Na byla od svého zatčení držena v místním vazebním středisku, kde čekala více než rok na soudní proces. Odsouzena byla 14. ledna, pouhé tři týdny před zahájením zimních olympijských her, na osm let odnětí svobody, uvedl její právní zástupce.
Železná pěst komunistické strany rozdělila Süovu rodinu už před 14 lety, kdy se svět připravoval na letní olympijské hry v roce 2008. Pekingská policie zatkla Sü Na a jejího manžela v lednu 2008 pod záminkou „olympijské kontroly“.
Její manžel Jü čou, lidový hudebník, byl za své přesvědčení umučen k smrti do dvou týdnů od svého zadržení, ve věku 42 let. Sü se nesměla zúčastnit ani jeho pohřbu a později byla odsouzena ke třem letům odnětí svobody.
To, co se stalo tomuto páru, by mělo být více než dostatečným důvodem pro zvýšení mezinárodního povědomí, říká Wu.
Peking je prvním městem, které hostí letní i zimní olympijské hry, a to navzdory mezinárodním výzvám k jejich úplnému bojkotu kvůli otřesnému stavu lidských práv v Čínské lidové republice. Podle výzev byla měla být Čína jako hostitelská země diskvalifikována.
„Každá nespravedlnost na tomto světě, i když je daleko, se vás stále týká, protože stále trýzní vaše svědomí,“ napsala Sü Na v osobním prohlášení.
Žena nemůže zapomenout na strašlivou bolest, kterou zažila během svého dlouhodobého zadržování v Pekingu, jak uvedla v prohlášení, kde vzpomíná na temné dny, kterými si prošla.
„Žít bylo horší než umřít,“ prohlásila o svém prvním pětiletém zadržení Sü Na. Tehdy se psal rok 2001 a jí bylo 32 let. Mnohokrát zažila kruté mučení a celkem za mřížemi strávila asi deset let.
„Jak jsem si přála být v Osvětimi místo v čínském vězení. V nacistických plynových komorách mohl člověk aspoň rychle zemřít. Cílem nacistů bylo zničit židovské tělo, zatímco cílem [KS Číny] je zničit lidského ducha, svědomí,“ napsala Sü Na ve svém prohlášení.
Komunistická strana Číny „porušila mezinárodní normy v oblasti lidských práv“, prohlásil právník Wu Šao-ping a vyzval k pokračování bojkotu olympijských her v Pekingu, které mají začít 4. února. Mezi země, které oznámily diplomatický bojkot her, patří Spojené státy, Austrálie, Velká Británie, Kanada, Litva, Belgie, Dánsko a Estonsko.
Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo obavy o 11 čínských občanů, včetně Sü Na, v e-mailu zaslaném deníku The Epoch Times v srpnu loňského roku.
„Spojené státy vyzývají vládu [Čínské lidové republiky], aby propustila novináře a jejich kontakty zadržené kvůli jejich reportážím o omezeních covid-19 a přestala se snažit umlčet ty, kteří se snaží informovat o pravdě,“ uvedl mluvčí ministerstva.
Výbor na ochranu novinářů se sídlem v New Yorku ve svém srpnovém prohlášení rovněž vyzval k okamžitému propuštění a ke stažení všech obvinění.
Šéfredaktor časopisu Bitter Winter, Massimo Introvigne, v souvislosti se zatčením výše uvedených uvedl, že režim se více než zbraní bojí pravdy a svobodných informací.
Přeloženo z článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.