Enes Kanter je již několik let ostrým kritikem tureckého prezidenta Erdogana. Profesionál z NBA tvrdí, že mu kvůli tomu vyhrožují smrtí. Nyní si vybral ještě mocnějšího nepřítele.
Profesionální basketbalista Enes Kanter je zvyklý na kritiku – a už léta se nenechává zviklat.
Devětadvacetiletý profesionální hráč NBA z týmu Boston Celtics si svými výroky už dávno zadělal na problémy s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a před čtrnácti dny na Twitteru zveřejnil fotografii tureckého zatykače na svou osobu.
Jeho turecký pas mu byl v roce 2017 odebrán a Kanter je považován za osobu bez státní příslušnosti. Nyní si však spoluhráč reprezentanta Dennise Schrödera vybral nové cíle: Čínu, čínskou hlavu státu Si Ťin-pchinga, nadcházející zimní hry v Pekingu a společnost Nike. Jeho obvinění sahají od porušování lidských práv až po profitování z „moderního otroctví“.
„Brutální diktátor“
Od 20. října, kdy Celtics odehráli první zápas nové sezony NBA, Kanter zveřejnil devět tweetů. Naposledy v sobotu napsal, že Peking a „nesebejistý tyran“ Si Ťin-pching by neměli hostit zimní olympijské hry.
Zveřejnil také fotografie svých basketbalových bot se speciálním designem, na kterých byly nápisy „No Beijing 2022“ (Žádný Peking 2022), „No Rights – No Games“ (Žádná práva – žádné hry) a „Move the Games“ (Přesuňte hry). Obviňuje společnost Nike, že se zasazuje o práva menšin v USA, ale ne v Číně. Sérii tweetů začal výzvou za svobodu Tibetu, v níž Kanter označil Si Ťin-pchinga za „brutálního diktátora“.
Toto chování okamžitě vyvolalo v Číně ostré reakce. Pekingská vláda netoleruje poučování Západu o situaci v oblasti lidských práv. Dokonce i během zápasu, v němž si hvězda NBA obula boty s nápisem Tibet, přerušila čínská internetová služba Tencent vysílání. Miliony fanoušků v Číně najednou nemohly sledovat hru.
Nepřátelství ze strany Číny
Kritika společnosti Tencent se v přísně cenzurovaných čínských sociálních médiích neobjevila. Místo toho Kantera několik dní urážel nespočet uživatelů a vyzýval ho, aby se omluvil „čínskému lidu“. K případu se vyjádřilo také ministerstvo zahraničí v Pekingu, které obvinilo sportovce, že chtěl pouze upoutat pozornost.
Není to poprvé, co se NBA dostala do křížové palby kvůli politickému prohlášení v Číně. Daryl Morey, tehdejší manažer týmu Houston Rockets, který nyní vede tým Philadelphia 76ers, před dvěma lety na Twitteru krátce zveřejnil obrázek s nápisem „Bojujte za svobodu – podpořte Hongkong“. Čínská basketbalová asociace poté ukončila spolupráci s týmem NBA a čínské televizní stanice některé zápasy ignorovaly. Zápasy 76ers se v Číně nevysílají.
Čína hrozí „jasnou reakcí“
Čínské komunistické vedení se příliš nebaví, když západní sportovci nebo aktivisté vyzývají k bojkotu nadcházejících zimních her v Pekingu. Mluvčí ministerstva zahraničí již v dubnu varoval, že jakýkoli bojkot bude mít za následek „jasnou reakci“ ze strany Číny.
Kanter tedy ví, s kým si zahrává. Výhrůžky jej však v minulosti neumlčely. Devětadvacetiletý mladík se nicméně nezbavil strachu. Několikrát uvedl, že se kvůli své kritice Erdogana bojí, že jej mimo USA zabijí. V roce 2019 kvůli tomu vynechal cesty do Anglie a Kanady se svým bývalým týmem Portland Trail Blazers.
Ve svém tweetu z 24. října však Kanter na adresu Si Ťin-pchinga a Komunistické strany Číny napsal: „NIKDY se neomluvím za to, že říkám pravdu. Nemůžete si mě koupit. Nemůžete mě vyděsit. NEMŮŽETE mě umlčet.“ (dpa)
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.