Epoch Times Německo

3. 11. 2021

Enes Kanter je již několik let ostrým kritikem tureckého prezidenta Erdogana. Profesionál z NBA tvrdí, že mu kvůli tomu vyhrožují smrtí. Nyní si vybral ještě mocnějšího nepřítele.

Profesionální basketbalista Enes Kanter je zvyklý na kritiku – a už léta se nenechává zviklat.

Devětadvacetiletý profesionální hráč NBA z týmu Boston Celtics si svými výroky už dávno zadělal na problémy s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a před čtrnácti dny na Twitteru zveřejnil fotografii tureckého zatykače na svou osobu.

Jeho turecký pas mu byl v roce 2017 odebrán a Kanter je považován za osobu bez státní příslušnosti. Nyní si však spoluhráč reprezentanta Dennise Schrödera vybral nové cíle: Čínu, čínskou hlavu státu Si Ťin-pchinga, nadcházející zimní hry v Pekingu a společnost Nike. Jeho obvinění sahají od porušování lidských práv až po profitování z „moderního otroctví“.

„Brutální diktátor“

Od 20. října, kdy Celtics odehráli první zápas nové sezony NBA, Kanter zveřejnil devět tweetů. Naposledy v sobotu napsal, že Peking a „nesebejistý tyran“ Si Ťin-pching by neměli hostit zimní olympijské hry.

Zveřejnil také fotografie svých basketbalových bot se speciálním designem, na kterých byly nápisy „No Beijing 2022“ (Žádný Peking 2022), „No Rights – No Games“ (Žádná práva – žádné hry) a „Move the Games“ (Přesuňte hry). Obviňuje společnost Nike, že se zasazuje o práva menšin v USA, ale ne v Číně. Sérii tweetů začal výzvou za svobodu Tibetu, v níž Kanter označil Si Ťin-pchinga za „brutálního diktátora“.

Toto chování okamžitě vyvolalo v Číně ostré reakce. Pekingská vláda netoleruje poučování Západu o situaci v oblasti lidských práv. Dokonce i během zápasu, v němž si hvězda NBA obula boty s nápisem Tibet, přerušila čínská internetová služba Tencent vysílání. Miliony fanoušků v Číně najednou nemohly sledovat hru.

Nepřátelství ze strany Číny

Kritika společnosti Tencent se v přísně cenzurovaných čínských sociálních médiích neobjevila. Místo toho Kantera několik dní urážel nespočet uživatelů a vyzýval ho, aby se omluvil „čínskému lidu“. K případu se vyjádřilo také ministerstvo zahraničí v Pekingu, které obvinilo sportovce, že chtěl pouze upoutat pozornost.

Není to poprvé, co se NBA dostala do křížové palby kvůli politickému prohlášení v Číně. Daryl Morey, tehdejší manažer týmu Houston Rockets, který nyní vede tým Philadelphia 76ers, před dvěma lety na Twitteru krátce zveřejnil obrázek s nápisem „Bojujte za svobodu – podpořte Hongkong“. Čínská basketbalová asociace poté ukončila spolupráci s týmem NBA a čínské televizní stanice některé zápasy ignorovaly. Zápasy 76ers se v Číně nevysílají.

Čína hrozí „jasnou reakcí“

Čínské komunistické vedení se příliš nebaví, když západní sportovci nebo aktivisté vyzývají k bojkotu nadcházejících zimních her v Pekingu. Mluvčí ministerstva zahraničí již v dubnu varoval, že jakýkoli bojkot bude mít za následek „jasnou reakci“ ze strany Číny.

Kanter tedy ví, s kým si zahrává. Výhrůžky jej však v minulosti neumlčely. Devětadvacetiletý mladík se nicméně nezbavil strachu. Několikrát uvedl, že se kvůli své kritice Erdogana bojí, že jej mimo USA zabijí. V roce 2019 kvůli tomu vynechal cesty do Anglie a Kanady se svým bývalým týmem Portland Trail Blazers.

Ve svém tweetu z 24. října však Kanter na adresu Si Ťin-pchinga a Komunistické strany Číny napsal: „NIKDY se neomluvím za to, že říkám pravdu. Nemůžete si mě koupit. Nemůžete mě vyděsit. NEMŮŽETE mě umlčet.“ (dpa)

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související články

Přečtěte si také

Německo bude v EU pro částečně restriktivní migrační politiku a pokračování podpory Ukrajiny, řekl Merz

Německo bude v EU podporovat restriktivní kurz v migrační politice, dál chce ale zůstat zemí přátelskou a otevřenou migraci. Na malém stranickém sjezdu CDU to řekl pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz.

Snímek Pachová stopa získal hlavní ocenění na Academia Film Olomouc. Projekce bude i ve Sněmovně

Dokumentární film Pachová stopa získal hlavní cenu prestižního filmového festivalu mezi českými a slovenskými nominanty. Otevřel problém nespolehlivosti metod pachové identifikace.

Putin rozhodl o příměří během oslav 80. výročí konce druhé světové války, nabízí mírové rozhovory

Rusko si konec druhé světové války tradičně připomíná 9. května a Putinovo rozhodnutí o zastavení bojů se týká 8., 9. a 10. května.

Novináři Epoch Times získali nejvyšší ocenění za práci o náboženství

Za odhalování zločinů čínského režimu a podporu víry v těžkých časech získali novináři Epoch Times prestižní ocenění Wilbur Awards.

Kanaďané vybírají nový parlament, hlas už předem odevzdalo 7,3 milionu lidí

Kanaďané dnes ráno místního času začali v předčasných volbách vybírat nové složení parlamentu, a tím i vlády.

Čím disponuje finská armáda, která si zakládá na všeobecné branné povinnosti

Finsko po invazi ruských ozbrojených jednotek na Ukrajinu a po vstupu do Severoatlantické aliance rozšiřuje své vojenské kapacity. Jeho armáda si tradičně zakládá na silné „branné kultuře“.

Blackout ve Španělsku a Portugalsku. Celostátní výpadek proudu zastavil metro i vlaky

Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a přerušen byl provoz na železnici v různých částech země.

Teenageři nedostanou telefon, dokud nesplní pět úkolů. „Někdy je lepší vychovávat tím těžším způsobem,“ sdílí matka

Texaská matka pěti dětí nedovolí svým dospívajícím synům mít telefon, dokud nesplní pět praktických úkolů. Věří, že odpovědnost a víra jsou důležitější než pohodlí.

Bývalý viceprezident Argentiny chválí „velkolepou“ oslavu čínské kultury v podání souboru Shen Yun

Bývalý argentinský viceprezident Carlos Ruckauf navštívil vystoupení souboru Shen Yun v Buenos Aires a označil jej za velkolepé. Ocenil i jeho poselství svobody a odpor vůči komunismu.