29. 1. 2022

Helena Wessmanová, rektorka švédské Královské hudební akademie ve Stockholmu, nám bude na následujících řádcích vyprávět o svém dospívání na ostrově Gotland a setkáních s hudbou. Prozradí nám některé osobní myšlenky o smyslu života, významu hudby a překážkách, které se jí daří díky hudbě překonávat.

S paní Helenou jsme se setkali v Královské hudební akademii. Budova má krásné otevřené foyer, kam proudí světlo a kde se setkávají studenti akademie. Podél stěn se táhnou jemně zaoblené balkony, jejichž tvar připomíná houslové klíče, zvukové vlny a noty. Akademie vznikla v roce 1771 a je považována za druhou nejstarší hudební školu na světě.

Helena Wessmanová nastoupila na pozici rektorky v roce 2019. V minulosti působila jako ředitelka a umělecká vedoucí Göteborského symfonického orchestru a ředitelka Berwaldových sálů se Symfonickým orchestrem Švédského rozhlasu a rozhlasovým sborem ve Stockholmu.

„O smyslu života jsem začala přemýšlet už v raném věku. Moje filozofie je, že lidstvo se vyvíjí prostřednictvím rozšiřování znalostí v různých oblastech. Je to ovlivněno úrovní naší civilizace, tedy tím, jak moc se o sebe navzájem staráme nebo jak moc jsme barbarští. Cítím úctu k životu, přírodě a lidem a myslím, že mým životním posláním je posunout poznání o kousek dál a přispět tak k rozvoji lidstva, i když jen ve velmi malém měřítku,“ říká dnes již 58letá Helena Elisabet Wessmanová.

Její dětství na Gotlandu se odehrávalo ve znamení hudby a zpěvu. Otec pracoval jako kostelní hudebník a sbormistr, matka zpívala v otcových sborech a vedla rodinné hudební vydavatelství.

Letecká fotografie ostrova Gotland ve Švédsku. (L.G.foto / CC BY-SA 4.0)

Helena začala hrát na trombón již v mládí a po nějaké době se začala rýsovat i její kariérní dráha. Neviděla jinou volbu než se věnovat hudbě, a tak se přihlásila na Royal College of Music, kam byla nakonec přijata. Hudbě se věnovala i po ukončení studií, ale ve 30 letech začala cítit, že potřebuje změnu a touha hrát se v ní znovu probudila až po dlouhé době.

„Moje hudební tvorba byla téměř na 20 let přerušena, ale znovu jsem se k ní vrátila díky práci v Göteborském symfonickém orchestru. Začala jsem znovu hrát a rozhodla jsem se pro akordeon, na který se stále učím.“

Začala vytvářet koncept koncertů o kulturním dědictví Gotlandu doprovázených mluveným slovem. Využívá k tomu díla spisovatelky Anny Kajsy Hallgardové, čte zkrácené romány a mezi tím studuje a hraje gotlandskou lidovou hudbu.

„Je úžasné, kolik toho hudba může znamenat a jaké hranice dokáže překonat. Moje matka prodělala mrtvici a ke konci života byla zcela dementní. Když jsem už byla unavená a nemohla jsem s ní udržovat konverzaci, hrála jsem na harmoniku a navázala s ní kontakt tímto způsobem. Dnes si hraji každé ráno a hudba je pro mě jako balzám na duši.“

Klasická hudba má podle Heleny Wessmanové obrovské publikum a každý týden navštíví koncerty vážné hudby tisíce lidí. Hudba má velký význam i pro ty, kdo se jí věnují – profesionály i mnohé amatéry. Nebezpečí však spatřuje rektorka v tom, že mezi mladými lidmi klesá zájem o výuku hry na hudební nástroje.

Jeviště pod širým nebem vystavěné v ruinách prastaré stavby na ostrově Gotland ve Švédsku. (ChrisPsi / CC BY-SA 3.0)

„Naučit se hrát na hudební nástroj je mnohem obtížnější úkol než tvořit hudbu na počítači. Nevím, proč se dnes mladí lidé zdráhají učit se na nějaký nástroj. Možná je to druh netrpělivosti založený na očekávání, že všechno vždycky funguje snadno. Ovládnutí nástroje a přijetí na konzervatoř však vyžaduje metodické studium hudby po dobu deseti let. K úspěchu je třeba trpělivosti a vytrvalosti.“

Helena Wessmanová je zastánkyní toho, aby se všechny děti učily hrát na hudební nástroj a rozvíjely tak svou vytrvalost a disciplínu. Hudebním vzděláváním dětí a možností naučit se hrát na hudební nástroj bez ohledu na hudební žánr jim připravíte půdu pro pozdější náročné výzvy, říká. Hudební tvorba může být podnětem k zamyšlení a příležitostí k poznání drobných odstínů života. Představuje také kulturní hodnotu, která je ve společnosti vysoce ceněna.

„Vzdělání pro mě znamená získat tolik perspektiv, že si uvědomuji, jak je život složitý, a jsem tak schopna se s ním vypořádat. Čím více se toho dozvídám, tím více mám možností, jak jednat. Dočetla jsem se, že kognitivní flexibilita se mimo jiné procvičuje prostřednictvím hudby. Kognitivní flexibilita znamená schopnost řešit různé situace. Jde o schopnost přizpůsobit se, ale také o schopnost vžít se do situace a jednat. Vzdělávání může také zvýšit zvědavost a zájem o jiné lidi a souvislosti.“

Helena Wessmanová poukazuje na to, že hudba, literatura, architektura a umění jsou znalosti, které se předávají z člověka na člověka po tisíce let. Míní také, že je důležité pamatovat si svou historii, protože vše je vzájemně propojeno.

„Je působivé přemýšlet nad tím a zažít to, že hudba napsaná před stovkami let je pro nás stále aktuální. Je to stopa lidského života. Pomocí umění si můžete připomenout všechny, kteří žili v minulosti.

Fascinují mě všichni ti, kteří přišli přede mnou, i ti, kteří přijdou po mně. Věřím ve vyšší moc, a hudba sama je vyšší mocí. Může nás posílit a otevřít nám oči pro přírodu i pro sebe navzájem velmi zajímavým způsobem. V hudbě si procvičujete schopnost naslouchat a reagovat na to, co dělá někdo jiný. Je obohacující sblížit se s ostatními lidmi tak, jako když společně tvoříte hudbu.

Během koncertu jsou hudebníci v neustálé interakci s publikem. Při zvláštních příležitostech může dojít ke kouzlu a celé publikum může synchronizovat svůj dech. Hudba má neuvěřitelnou sílu a může se stát, že se při jejím poslechu nebo tvorbě na chvíli cítíte, jako byste byli někde jinde. Když jsem ještě pracovala jako hudebník, pomáhal nám při prezentaci na jevišti herec. Řekl: ´ Musíš jít na jeviště a nechat se vidět, aby diváci viděli tvýma očima´.“

Studenti Královské hudební školy a pozvaní hosté pořádají v průběhu roku řadu koncertů a vystoupení. Na webových stránkách školy lze nalézt širokou nabídku akcí.

„Uměleckým vyjádřením a řemeslnou zručností chtějí lidé vytvořit něco krásného. Na Gotlandu je několik domů stojících na křižovatce, které dělají tesařům velkou radost. Byly postaveny před více než 100 lety, kdy Švédsko bylo neuvěřitelně chudou zemí a lidé pracovali velmi tvrdě a mnoho hodin denně, aby měli co jíst. A přesto vytvořili tolik krásy. Není to úžasné? Tak silná je touha po kráse.“

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.


Koncert vokálního a smyčcového souboru Královské hudební akademie

Pro zajímavost zde uvádíme záznam koncertu vokálního a smyčcového souboru Královské hudební akademie ve Stockholmu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Požáry v Kalifornii si vyžádaly už 16 mrtvých, vítr podle předpovědí zesílí
Požáry v Kalifornii si vyžádaly už 16 mrtvých, vítr podle předpovědí zesílí

Počet obětí ničivých požárů v Los Angeles se zvýšil z 11 na nejméně 16, informoval úřad losangeleského koronera. Následující dny budou klíčové, neboť má v oblasti zesílit vítr, což práci hasičům zkomplikuje.

Masivní hackerská kampaň Číny zaměřená na USA
Masivní hackerská kampaň Číny zaměřená na USA

Od špionáže přes krádeže duševního vlastnictví až po sabotáž, zde je pohled na 20 největších čínských kybernetických útoků proti Spojeným státům za poslední desetiletí.

Při nočním požáru restaurace v Mostě zemřelo šest lidí
Při nočním požáru restaurace v Mostě zemřelo šest lidí

Při nočním požáru restaurace U Kojota v Mostě zemřelo šest lidí. Dalších osm lidí je zraněných, z toho šest těžce. Hasiči staticky zajišťují budovu.

Severní moře zažívá pozvolný návrat ryb, velryb a plejtváků
Severní moře zažívá pozvolný návrat ryb, velryb a plejtváků

Křídové útesy, mořské louky a mělké vody Severního moře jsou domovem pestrého podmořského světa.

Významná studie spojuje mikroplasty ve vzduchu s rakovinou a neplodností
Významná studie spojuje mikroplasty ve vzduchu s rakovinou a neplodností

Mikroplasty ohrožují zdraví lidí i zvířat, způsobují záněty, narušují hormony a zvyšují riziko rakoviny. Vědci apelují na regulaci jejich expozice.

Čínská komunistická strana se obává, že její zločiny proti pronásledované duchovní skupině by mohly znamenat konec strany, tvrdí zdroj
Čínská komunistická strana se obává, že její zločiny proti pronásledované duchovní skupině by mohly znamenat konec strany, tvrdí zdroj

Čínská komunistická strana se obává, že odhalení jejích zločinů, včetně zabíjení lidí praktikujících Falun Gong kvůli orgánům, by mohlo vést k mezinárodnímu vyšetřování a ohrozit stabilitu režimu.

Ušetřete peníze s tím, co máte doma
Ušetřete peníze s tím, co máte doma

Objevte užitečné tipy na úsporu peněz a zjednodušení domácnosti – od domácího hnědého cukru až po chytré triky na čištění a opravy.

Dánsko se ohledně Grónska soukromě spojilo s Trumpovým týmem
Dánsko se ohledně Grónska soukromě spojilo s Trumpovým týmem

Dánsko poslalo soukromé zprávy přípravnému týmu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, v nichž vyjádřilo ochotu diskutovat o zvýšení bezpečnosti Grónska nebo posílení americké vojenské přítomnosti na tomto arktickém ostrově.

Skutečná definice úzkosti z dojezdu elektromobilů
Skutečná definice úzkosti z dojezdu elektromobilů

Jeden z Konfuciových výroků, kterého si nejvíce cením, zní: „Vědět, co víš... a co nevíš... to je pravé poznání.“ Proto jsem osobně vlastnil čtyři elektromobily (EV) a najezdil s nimi desítky tisíc kilometrů. Chci vědět všechno, co přechod na elektromobily, jak se tomu říká, obnáší.