Klasické tance, inspirativní příběhy a nebeská hudba z doby před komunismem.

Mnoho milovníků tradiční čínské kultury muselo kvůli pandemii čekat, protože byla mnohá divadelní představení zrušena. Mnozí si ještě ponechali své vstupenky z let 2020 a 2021, které jsou stále platné. Tento rok své vstupenky mohou konečně uplatnit, protože navzdory pandemii a mnohým omezením soubor Shen Yun přiletěl ze Spojených států do Evropy.

Evropské turné začalo večerním představením v kolínském Hudebním dómu.

Soubor, který sídlí a vytváří svá představení v New Yorku, slibuje program plný tance, hudby a scénického umění. Kvůli pandemii muselo být jeho turné předčasně přerušeno i v roce 2020. Navzdory napjaté pandemické situaci se letos německá spolková vláda rozhodla, že divadla zůstanou otevřená, i když za určitých bezpečnostních podmínek.

5. ledna přistáli tanečníci, členové orchestru a sóloví pěvci na terminálu frankfurtského letiště. V letištní hale čekali na přílet umělců jejich fanoušci s transparenty, nápisy a květinami.

Přílet souboru Shen Yun na letiště ve Frankfurtu 5. ledna 2022. (Matthias Kehrein / The Epoch Times)
Přílet souboru Shen Yun na letiště ve Frankfurtu 5. ledna 2022. (Matthias Kehrein / The Epoch Times)

Mezi fanoušky byl i policista ve výslužbě. Uvedl, že představení je jeho srdeční záležitost. „Právě teď, v době epidemie, může Shen Yun přinést naději a vyvést lidi ze smutné situace,“ sdělil policista deníku Epoch Times.

Další z fanoušků souboru, paní Ču, která žije a pracuje na předměstí Frankfurtu, uvedla, že je díky Shen Yun hrdá na to, že je Číňanka: „Tohle představení je mimořádné a kouzelné.“ Dodala také, že díky tomu mohou lidé zapomenout na své starosti a překonat obtíže, kterým v životě čelí. Spolu s rodinnými příslušníky se chystá na úvodní představení v Kolíně nad Rýnem. Vstupenky dostala jako novoroční dárek.

Jeden z německých fanoušků, kteří se shromáždili na letišti, prohlásil, že pro něj je přestavení návratem starobylých tradičních hodnot, a vidí v něm také duchovní paralelu mezi starobylou čínskou a západní kulturou: „Myšlenka jednoty mezi nebem a člověkem je odlišná od té naší, ale my Evropané také věříme v Boha a můžeme se s ní ztotožnit.“

Upoutávka na představení Shen Yun

Čínská kultura, ale ne „made in China“

Ačkoli je taneční soubor složen z velké části z čínských umělců a program představení diváky zavede na cestu několika tisíci lety kulturní historie Číny, soubor pochází z USA. Má to svůj důvod a souvisí to s mottem představení „Čína před komunismem“. Mezi dobou před nástupem komunismu a současnou Čínou existuje vážný a významný kulturní rozdíl.

Tyto nuance vysvětloval v rozhovoru s Epoch Times přímo na letišti John Perry, americký moderátor představení, který byl přijetím německých fanoušků hluboce dojatý. „Shen Yun přivádí zpět 5000 let tradiční čínské kultury,“ říká Perry a dodal, že soubor tuto kulturu ukazuje v podobě, v jaké byla předtím, než ji zničila komunistická strana. Číňané považovali svou kulturu za dar od Boha a inspiraci pro osobní zdokonalování, aby lidé viděli, že smyslem života je na sobě pracovat a snažit se být lepším.

Tato dávná poselství se snaží soubor zprostředkovat divákům prostřednictvím tanců, příběhů a hudby. Perry hovořil o hodnotách, jako je věrnost a soucit. Řekl, že představení zavede diváky do dávné historie Číny, do legend o událostech na nebesích a zpět na zem. „Shen Yun je jako úžasná cesta, která vám umožní skutečně poznat zázraky čínské kultury,“ láká diváky moderátor představení.

Na letišti jsme oslovili také jednu z tanečnic souboru Angelu Lin. Při rozhovoru s televizní stanicí NTD uvedla, že aby tanečníci dosáhli tak vysokého standardu, který představení slibuje, musí sami na sebe klást vysoké nároky. To se týká i morálky a dalších aspektů, jako je být dobrým člověkem, „abychom mohli dokonale prezentovat to, co chceme vyjádřit publiku“.

Se souborem přicestovala také dirigentka Li Süan, která se v rozhovoru podělila o některé aspekty orchestru. „Zvláštností orchestru Shen Yun je to, že doplňuje tradiční západní nástroje čínskými lidovými nástroji,“ přičemž západní orchestrace podtrhuje východní melodie. Originální autorská hudba, kterou orchestr nabízí, podle ní také odráží tradiční čínskou kulturu.

Orchestr hraje v pentatonice, stupnici o pěti tónech, které odpovídají taoistické teorii pěti prvků, podle níž se hudba ve staré Číně původně používala k léčení. Taková hudba podle dirigentky dokáže posluchače přenést do krásného světa, který prospívá tělu i mysli.

Orchestr Shen Yun

Shen Yun na turné po Evropě

Ve Spojených státech vystupuje Shen Yun od října 2021 a navzdory pandemii má většinou vyprodáno. Letošní turné po Evropě začalo 7. ledna několika koncerty v Hudebním dómu v Kolíně nad Rýnem.

Poté bude pokračovat mimo jiné do Palais des Congrès v Paříži, poté do Grosses Festspielhaus v Salcburku, Opery ve Štýrsku a do Grand Théâtre de Provence v Aix-En-Provence. Mezi mnoha dalšími zastávkami v Evropě jsou také Londýn, Vídeň, Praha a Nice, divadlo Arcimboldi v Miláně, Teatro Regio v Parmě a Teatro Verdi ve Florencii. Soubor zavítá také do Teatro Massimo v Palermu, třetího největšího operního domu v Evropě.

Turné, které končí 30. června v Politeama Rossetti v Terstu, je naplánováno v téměř 40 městech v deseti evropských zemích.

Soubor vystoupí také v Brně 14. a 15. května a následně v Praze 28. a 29. května. Více o vystoupení souboru v ČR naleznete zde.

Na článku se podílel Zhou Ren.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K. Upravil M. K.