Jack Phillips

9. 2. 2022

Volební podvody v USA

Organizátorka hnutí Black Lives Matter v Memphisu byla odsouzena k trestu odnětí svobody poté, co byla usvědčena z nelegální registrace k volbám.

Pamela Mosesová, kterou některé zdroje popisují jako zakladatelku pobočky Black Lives Matter v Memphisu, byla minulý týden odsouzena k šesti letům vězení poté, co byla v listopadu 2021 usvědčena z nelegální registrace k volbám v Tennessee, jak uvedla prokuratura. Mosesová byla v roce 2015 odsouzena za spáchání trestného činu, což jí znemožňovalo registraci k volbám.

Soudce Mark Ward ji při vynášení rozsudku obvinil z toho, že probačnímu oddělení poskytla nepravdivá prohlášení, aby se mohla k volbám zaregistrovat.

„Podvedla jste probační oddělení, aby vám dalo dokumenty, že nejste v podmínce,“ řekl Ward minulý týden u soudu. „Poté, co jste byla v roce 2015 odsouzena za trestný čin, jste šestkrát hlasovala coby odsouzený zločinec.“

Mosesová se v roce 2015 přiznala k obvinění z trestného činu manipulace s důkazy a padělání. Podle místních médií se rovněž přiznala k obvinění z méně závažných trestných činů křivé přísahy, obtěžování a krádeže nepřesahující 500 dolarů.

Z veřejných záznamů také vyplývá, že byla v roce 2016 zatčena a obviněna z podněcování výtržností. Tato obvinění byla později stažena.

„Nic jsem nezfalšovala. Jen jsem se snažila získat zpět svá volební práva tak, jak mi řekli lidé z volební komise a jak to udělal úředník,“ řekla Mosesová při soudním slyšení 26. ledna.

Aktivistka dále tvrdila, že její odsouzení je chybou a trest je příliš přísný vzhledem k trestnému činu, který spáchala.

„Zvolení úředníci použili neuvěřitelné množství prostředků v době, kdy je v tomto justičním systému takové množství nevyřízených věcí, jaké jsme ještě nezažili. Využívají tyto zdroje k tomu, aby se pokusili … odsoudit tuto ženu za to, že se pokusila volit,“ uvedl na tiskové konferenci Josh Spickler, výkonný ředitel levicové skupiny Just City.

Mosesová již dříve uvedla, že ve skutečnosti nikdy nevolila a pouze se nevědomky zaregistrovala. Vyčítala úředníkům, že ji o její volební nezpůsobilosti neinformovali poté, co nastoupila podmínku kvůli obvinění z roku 2015.

„Spoléhala jsem na volební komisi, protože to jsou lidé, kteří měli vědět, co máte dělat,“ řekla Mosesová v prosinci 2021 televizi News Channel 3. „A zjistila jsem, že to nevěděli.“

Prokurátoři však během soudního procesu uvedli, že Mosesová věděla, že nemá právo volit.

„I když věděla, že jí bylo příkazem odepřeno uplynutí trestu, Pamela Mosesová předložila tento formulář se žádostí o registraci k volbám a podepsala přísahu o správnosti předložených informací,“ tvrdili žalobci. „Pamela Mosesová vědomě provedla nebo souhlasila s nepravdivým zápisem ve svém voličském průkazu.“

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.