Jana Novotná

10. 2. 2022

Článek byl aktualizován 10. února 2022.

Senát ve čtvrtek zamítl upravenou verzi pandemického zákona, který v minulém týdnu schválila Poslanecká sněmovna. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek avizoval, že schválení pandemického zákona je nutné pro flexibilní reakci vlády na koronavirovou situaci a případné další vlny covidu-19. Někteří senátoři však již dopředu zmiňovali, že se současnou podobou návrhu zákona mají problém.

Hlasování předcházela několikahodinová debata, v níž vystupovali kritici i zastánci novely. Senát nakonec novelu zamítl hlasy 32 z 61 přítomných senátorů, proti zamítnutí jich bylo 22. Návrh se tak vrací zpět do Poslanecké sněmovny, kde mohou poslanci senátorské veto ještě přehlasovat. Rozhodnout by mohli již příští týden. Prezident Miloš Zeman avizoval, že by zákon podepsal.

Rozdílné postoje v Senátu odrážela i odlišná stanoviska dvou senátních výborů. Výbor pro zdravotnictví návrh zákona Senátu doporučil ke schválení, naopak ústavně-právní výbor návrh zákona v současném znění doporučil zamítnout.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který nakonec návrh zákona podpořil, se v týdnu vyjádřil pro server Novinky:

„Pořád o tom přemýšlím. V tuto chvíli se mi zdá, že prodloužení pandemického zákona do listopadu by mohlo naplnit svůj účel, ale je to velmi těžké rozhodování.“ Podle svých slov vzal také na vědomí i stanovisko právníků o tom, že novela není dobře připravená. „Je třeba posoudit, co je důležitější,“ dodal.

„To zásadní je podle mě velice nevhodný a špatně použitý legislativní proces, to znamená zkrácení řízení legislativní nouze. Ani jeden z těch bodů, které pro takový postup zákony ukládají, není naplněn. Nejsou ohrožena základní lidská práva, svobody, bezpečnost státu také ne, státu ani nehrozí bez přijetí tohoto zákona značné finanční škody. To je zásadní věc, která se v Senátu nedá opravit,“ uvedl pro server Echo24 senátor Hynek Hanza (ODS) své výhrady vůči tomu, že návrh zákona byl projednáván ve stavu legislativní nouze.

K zastáncům přijetí současné podoby návrhu se připojil senátor Tomáš Jirsa (ODS). „Sám mám k tomu zákonu výhrady a osobně doufám, že nebude potřeba. Ale je to projekt vládní koalice a odmítnout ho by nebylo fér vůči vládě,“ řekl Jirsa pro server Novinky.

Současný pandemický zákon končí 28. února. Podle novely se jeho platnost měla prodloužit do konce listopadu. Mezi nejkontroverznější body upravené podoby zákona patří to, že lidé by mohli rozhodnutí o karanténě kvůli kontaktu s nakaženým dostávat prostřednictvím SMS zprávy.

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.