Článek byl aktualizován 10. února 2022.

Senát ve čtvrtek zamítl upravenou verzi pandemického zákona, který v minulém týdnu schválila Poslanecká sněmovna. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek avizoval, že schválení pandemického zákona je nutné pro flexibilní reakci vlády na koronavirovou situaci a případné další vlny covidu-19. Někteří senátoři však již dopředu zmiňovali, že se současnou podobou návrhu zákona mají problém.

Hlasování předcházela několikahodinová debata, v níž vystupovali kritici i zastánci novely. Senát nakonec novelu zamítl hlasy 32 z 61 přítomných senátorů, proti zamítnutí jich bylo 22. Návrh se tak vrací zpět do Poslanecké sněmovny, kde mohou poslanci senátorské veto ještě přehlasovat. Rozhodnout by mohli již příští týden. Prezident Miloš Zeman avizoval, že by zákon podepsal.

Rozdílné postoje v Senátu odrážela i odlišná stanoviska dvou senátních výborů. Výbor pro zdravotnictví návrh zákona Senátu doporučil ke schválení, naopak ústavně-právní výbor návrh zákona v současném znění doporučil zamítnout.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který nakonec návrh zákona podpořil, se v týdnu vyjádřil pro server Novinky:

„Pořád o tom přemýšlím. V tuto chvíli se mi zdá, že prodloužení pandemického zákona do listopadu by mohlo naplnit svůj účel, ale je to velmi těžké rozhodování.“ Podle svých slov vzal také na vědomí i stanovisko právníků o tom, že novela není dobře připravená. „Je třeba posoudit, co je důležitější,“ dodal.

„To zásadní je podle mě velice nevhodný a špatně použitý legislativní proces, to znamená zkrácení řízení legislativní nouze. Ani jeden z těch bodů, které pro takový postup zákony ukládají, není naplněn. Nejsou ohrožena základní lidská práva, svobody, bezpečnost státu také ne, státu ani nehrozí bez přijetí tohoto zákona značné finanční škody. To je zásadní věc, která se v Senátu nedá opravit,“ uvedl pro server Echo24 senátor Hynek Hanza (ODS) své výhrady vůči tomu, že návrh zákona byl projednáván ve stavu legislativní nouze.

K zastáncům přijetí současné podoby návrhu se připojil senátor Tomáš Jirsa (ODS). „Sám mám k tomu zákonu výhrady a osobně doufám, že nebude potřeba. Ale je to projekt vládní koalice a odmítnout ho by nebylo fér vůči vládě,“ řekl Jirsa pro server Novinky.

Současný pandemický zákon končí 28. února. Podle novely se jeho platnost měla prodloužit do konce listopadu. Mezi nejkontroverznější body upravené podoby zákona patří to, že lidé by mohli rozhodnutí o karanténě kvůli kontaktu s nakaženým dostávat prostřednictvím SMS zprávy.