Kira M. Newman

14. 2. 2022

Pravděpodobně jste už slyšeli nějaké ty příběhy o někom, kdo se dožil 100 let. Možná máte moudrého pradědečka. Nebo jste možná slyšeli o veteránovi z druhé světové války, který každý den jedl zmrzlinu a kouřil doutníky.

Podle nedávné studie je možné, že jedno z tajemství dlouhého života nesouvisí ani tak s tím, co jíme nebo jak moc cvičíme, ale s našim optimismem.

Tyto příběhy bývají pozoruhodné a zároveň trochu matoucí. Někdy se vymykají našim domněnkám o tom, co lidi udržuje při životě. Jaké je jejich tajemství?

Vědci zkoumali dlouholeté průzkumy více než 69 tisíc žen a 1 400 mužů. Obě skupiny uváděly, jak jsou optimističtí: zda očekávají, že je v budoucnu potkají dobré nebo špatné věci, a zda mají pocit, že mají kontrolu nad důležitými aspekty svého života. Ženám bylo v průměru 70 let a byly sledovány po dobu 10 let. Mužům bylo v průměru 62 let a byli sledováni po dobu 30 let. V obou skupinách převažovali běloši.

Kdo byl na konci studie ještě naživu? Ukázalo se, že optimističtější lidé měli tendenci se dožívat vyššího věku. Ti nejoptimističtější se dožívali o 10–⁠15 % déle než ti nejméně optimističtí. (Pro srovnání, lidé, kteří se vyhnuli infarktu, přežívali o 16–⁠18 procent déle než ti, kteří ho prodělali). Ti nejoptimističtější měli také větší šanci dožít se 85 let – sice to není tak ohromující jako legendární stovka, ale i to se považuje za „výjimečnou dlouhověkost“.

Podobné zákonitosti platily i po zohlednění dalších faktorů, které mohly mít vliv na jejich optimismus a přežití, jako je socioekonomický status, to, jak byli na začátku zdraví a zda netrpěli depresemi.

„Optimismus může být důležitým psychosociálním zdrojem pro podporu zdravého stárnutí,“ uvedli ve studii vědci.

Proč je optimismus podstatný pro přežít? Jednak nás může motivovat k tomu, abychom o sebe lépe pečovali. To je jeden ze způsobů, jak interpretovat další zjištění studie: Souvislost mezi optimismem a delším životem zeslábla po zohlednění zdravého chování, kterému se lidé věnují, jako je zdravá strava, cvičení, nekouření a pravidelné lékařské prohlídky.

„Optimističtí jedinci mají tendenci mít cíle a sebedůvěru k jejich dosažení. Optimismus tak může podporovat návyky přispívající k lepšímu zdraví,“ píší výzkumníci. Optimisté se více věnují sebezdokonalování a jsou připraveni řešit překážky, na které narazí na cestě k dobrému zdraví.

Pokud je vaše sklenice z poloviny plná, dokážete se také lépe vyrovnávat se stresem a negativními emocemi, takže se vám nedostanou pod kůži a neohrozí vaše zdraví. Na základě různých biologických testů mají optimisté skutečně tendenci vypadat zdravěji.

I když předchozí studie zjistily, že optimističtí lidé jsou chráněni před předčasnou smrtí, tato studie je první, která zkoumá „výjimečnou dlouhověkost“, o kterou lidé usilují. A doplňuje další výzkumy, které ukazují, že šťastní lidé –⁠ lidé, kteří projevují více pozitivních emocí nebo jsou spokojenější se svým životem –⁠ mohou také déle žít.

Tato zjištění se nemusí zdát jako dobrá zpráva pro ty z nás, kteří nejsou přirozenými optimisty. Ale možná z toho mluví jen můj pesimismus. Naštěstí studie naznačují, že optimismus si můžeme vypěstovat procvičováním vděčnosti, představováním si svého „nejlepšího možného já“ nebo určitými druhy terapie. A díky tomu vypadá budoucnost o něco růžověji.

Kira M. Newmanová je vedoucí redaktorkou časopisu Greater Good. Její práce byly publikovány například v The Washington Post, Mindful magazine, Social Media Monthly a Tech.co a je spolueditorkou The Gratitude Project. Tento článek byl původně publikován v online magazínu Greater Good.

Zdroj.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.