Jack Phillips

7. 4. 2022

Společnost Twitter uvedla, že nemá v plánu obnovit účet bývalého prezidenta Donalda Trumpa ani poté, co miliardář Elon Musk koupil významný počet akcií Twitteru a stane se členem jeho správní rady.

Poté, co se Musk stal členem představenstva Twitteru, se začalo spekulovat o tom, že Musk, který dříve kritizoval společnost za nedodržování „zásad svobody projevu“, bude usilovat o obnovení Trumpova účtu.

Trump před pozastavením svého účtu v lednu 2021 po léta hojně využíval Twitter a svými tweety často spouštěl zpravodajské cykly.

Mluvčí sociální sítě se sídlem v San Francisku však v úterý v reakci na dotaz týkající se Trumpova zákazu sdělil deníku Mercury News (zdroj), že „o našich politických rozhodnutích nerozhoduje správní rada ani akcionáři a nemáme v plánu žádná politická rozhodnutí měnit“. Mluvčí dodal, že její představenstvo pouze „[hraje] důležitou poradní roli a zpětnou vazbu“.

Několik dní před zakoupením téměř desetiprocentního podílu ve společnosti Elon Musk napsal sérii příspěvků, podle nichž Twitter nedodržuje zásady svobody projevu. Konzervativci, kritici koronavirové politiky a někteří libertariáni již léta Twitteru vyčítají, že zakazuje účty vysoce postaveným osobám a že praktikuje dvojí metr, pokud jde o prominentní uživatele platformy, kteří prosazují „mainstreamové názory“.

„Svoboda projevu je pro fungování demokracie zásadní. Věříte, že Twitter tuto zásadu důsledně dodržuje?“ ptal se v březnu Elon Musk a dodal: „Důsledky tohoto průzkumu budou důležité. Hlasujte prosím pečlivě.“

Poté co Musk zakoupil významný podíl Twitteru, poslankyně Lauren Boebertová (Republikáni) v pondělí prohlásila, že nyní je „čas zrušit politickou cenzuru. Jo… a VRAŤTE TRUMPA!“.

Hashtag, který propagoval obnovení Trumpova účtu, který měl téměř 100 milionů sledujících, byl na Twitteru trendem po většinu úterního dne.

8. ledna 2021 Twitter prohlásil (zdroj), že Trumpův účet byl zakázán „kvůli riziku dalšího podněcování násilí“ po incidentu v Kapitolu 6. ledna, ačkoli neexistují žádné důkazy o tom, že by se Donald Trump v tento den pokoušel podněcovat násilí. Ve stejné době byla zakázána i řada dalších významných uživatelů, včetně bývalého amerického generálporučíka Michaela Flynna.

Později v roce 2021 byli z platformy suspendováni skeptici politiky povinného očkování proti covidu-19, včetně novináře Alexe Berensona a doktora Roberta Maloneho, za údajné porušení politiky Twitteru týkající se dezinformací.

V úterý oznámil generální ředitel Twitteru Parag Agrawal, který v listopadu nahradil spoluzakladatele Jacka Dorseyho, plán dosadit Elona Muska, jehož majetek odhaduje časopis Forbes (zdroj) na více než 219 miliard dolarů, do správní rady.

„Během rozhovorů s Elonem v posledních týdnech nám bylo jasné, že by naší správní radě přinesl velkou hodnotu,“ napsal Agrawal na Twitteru. „Je vášnivým věřícím i intenzivním kritikem služby, což je přesně to, co na @Twitteru i v představenstvu potřebujeme, abychom byli dlouhodobě silnější.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.