Zdá se, že pandemie covidu-19 po celém světě slábne, omezení se ruší a život se víceméně vrací do normálu. Novinář Nick Corbishley, který píše o ekonomických a politických trendech v Evropě a Latinské Americe, však varuje, že očkovací pasy mohou vést k zavedení globální digitální identifikace, která ohrozí soukromí a svobodu lidí na celém světě.

Corbishley diskutoval o své nové knize „ Scanned: Why Vaccine Passports Will Mean the End of Privacy and Personal Freedom“ (Oskenováni: Proč budou očkovací pasy znamenat konec soukromí a osobní svobody) v rozhovoru pro pořad „Crossroads“ na EpochTV z 1. dubna.

V průběhu pandemie covidu-19 bylo mnoho lidí žijících v Evropě a ve Spojených státech přinuceno k tomu, aby akceptovali jakousi neustálou kontrolu a dohled, řekl Corbishley.

„Je to taková společnost kontrolních stanovišť. Kamkoli chcete jít, musíte ukázat svůj mobilní telefon, svou totožnost… i kdybyste chtěli jít jen do supermarketu nebo do obchodu,“ řekl.

Podle Corbishleyho mnoho lidí v chudých zemích nemá oficiální průkaz totožnosti, takže jedním ze způsobů, jak se připravit na digitální doklady totožnosti, je zavedení certifikátů o imunitě.

„Bylo to něco, o čem se mluvilo dlouho před pandemií covidu,“ vysvětlil Corbishley a dodal, že společnosti a korporace účastnící se Světového ekonomického fóra hledají způsoby, jak zavést digitální identitu, přinejmenším od roku 2016.

Corbishley dále zmínil, že v roce 2019 – několik měsíců před začátkem pandemie covidu-19 – Aliance ID2020 uvedla, že certifikáty o imunitě by se mohly použít jako vstupní brána pro zavedení digitální identity.

ID2020 je americká nevládní organizace se sídlem v New Yorku, jejímž posláním je řídit rozvoj globální digitální identifikace, uvádí se na internetových stránkách společnosti. Aliance ID2020 je partnerské uskupení ID2020 a dalších organizací, které se snaží tohoto cíle dosáhnout.

„Partneři Aliance ID2020 si představují svět, v němž všichni lidé mohou shromažďovat ověřitelné digitální doklady – záznamy o očkování, osvědčení o odborném vzdělání, doklady o pobytu – a selektivně tyto záznamy sdílet, aby se mohli ucházet o zaměstnání, přistupovat k finančním službám, účastnit se na různých akcích jako občané a voliči apod.,“ uvedla organizace v písemném přehledu svého záměru (pdf).

Organizace je financována „z příspěvků filantropů, partnerů ze soukromého sektoru a jednotlivců“, uvádí se na webových stránkách. Mezi přispěvatele ID2020 patří například Microsoft Corporation, Rockefellerova nadace a Open Society Foundations, kterou založil a které předsedá George Soros (pdf).

Jak Corbishley upozornil, očkovací pasy jsou poměrně jednoduché a nemají mnoho širších aplikací, ale způsob, jakým jsou vyvíjeny, poskytuje možnosti pro rozšíření jejich funkčnosti.

Corbishley dále citoval Andrewa Buda, zakladatele a generálního ředitele společnosti iProov, která se zabývá biometrickými technologiemi a nabízí autentizační produkty včetně technologie ověřování obličeje.

V únoru 2021 Bud řekl časopisu Forbes: „Vývoj očkovacích certifikátů bude v budoucnu vlastně hnacím motorem celé oblasti digitální identity. Nejde tedy jen o covid, ale o něco ještě většího.“

V mnoha státech, včetně zemí Evropské unie, Spojeného království a Kanady, probíhá postupný rozvoj programů a systémů digitální identity bez povšimnutí široké veřejnosti, uvedl Corbishley.

„Vše se odehrává v zákulisí,“ řekl. „Není to něco, co by skrývali, ale v mainstreamových médiích se o tom nepíše, takže si to lidé neuvědomují.“

Kanadská asociace bankéřů zveřejnila na jaře 2018 dokument, v němž představila přístup k rozvoji federativního digitálního ID v zemi (pdf).

„Pomocí federativního systému by Kanaďané mohli elektronicky ověřovat svou totožnost pomocí kombinace různých atributů prostřednictvím vlády (jako např. řidičský průkaz), informací z bankovních záznamů a biometrických údajů, jako jsou otisky prstů nebo rozpoznávání obličeje,“ uvádí se v dokumentu.

Kanadská rada pro digitální identifikaci a autentizaci (Digital Identification and Authentication Council of Canada, DIACC) pracuje na vývoji rámce pro digitální identifikaci, uvedla prezidentka DIACC Joni Brennanová během videokonference pořádané kanadskou vládou 1. února 2022.

DIACC je nezisková koalice vedoucích představitelů veřejného a soukromého sektoru.

Některá ministerstva v rámci kanadské federální vlády se již zavázala k novým systémům digitální identity, uvedla Brennanová. Stejná digitální identifikace by se podle ní měla používat pro transakce s vládou i se soukromými institucemi, jako jsou banky, a proto by digitální identita měla být vybudována jako jeden ekosystém sloužící všem žádostem o autentizaci.

Pilotní systém digitální identifikace byl již spuštěn v kanadské provincii Nový Brunšvik v rámci projektu digitalizace země nazvaného Smart Province, uvedla během videokonference Colleen Boldonová, ředitelka DIACC.

Corbishley komentoval rychlost, s jakou jsou tyto programy digitálních průkazů zaváděny.

„Je to něco, co se děje extrémně rychle a děje se to velmi skrytým způsobem,“ řekl.

Digitální měny

Mnoho zemí také vyvíjí digitální měny, které vyžadují zavedení systému digitální identity, řekl Corbishley.

„To v budoucnu způsobí revoluci ve fungování peněz. Pokud se to centrálním bankám podaří, pak se naprosto změní způsob, jakým vyděláváme peníze, jakým je utrácíme a jak je spoříme,“ řekl.

„A opět, neprobíhají žádné konzultace, žádná osvěta, žádná snaha informovat lidi o tom, že se to děje.“

Digitální měna a digitální identita, pokud budou zavedeny společně, vytvoří systém, který umožní centrálním bankám mapovat, sledovat a trasovat, jak lidé utrácejí své peníze, vysvětlil Corbishley.

„Jak jsme nedávno viděli v Kanadě, měli možnost odstavit kohokoli, koho považovali za nežádoucího,“ poznamenal. Podobalo se to situaci v Číně, kde existuje systém sociálního kreditu, který brání lidem, kteří jsou na černých listinách, v cestování vlakem nebo letadlem, dodal Corbishley.

V únoru 2022 kanadské úřady bez soudního příkazu zmrazily finanční aktiva jednotlivců a společností, které se údajně podílely na protestech řidičů kamionů v hlavním městě Ottawě proti anticovidovým nařízením zaváděným po celé zemi.

„Je to svět, kde budeme neustále pošťuchováni k určitému chování a neustále trestáni za určité nežádoucí chování,“ řekl Corbishley. Dodal, že je to svět, kde mají lidé nulovou svobodu a kde je moc soustředěna způsobem, který pravděpodobně nikdy předtím nebyl možný.

Oponovat takovému systému bude téměř nemožné, zdůraznil Corbishley.

„Pokud se pokusíte postavit proti systému, pokud se pokusíte založit nějaké protestní hnutí, pak první věc, kterou zjistíte, je, že najednou nemáte žádné finanční prostředky nebo nemáte žádnou možnost pracovat,“ řekl. „A stanete se nežádoucí osobou.“

Je těžké přesně říci, jak se taková společnost bude vyvíjet, ale na základě toho, jak se věci vyvíjely v místech, jako je Kanada nebo Čína, to není příliš lákavá představa, řekl Corbishley.

„Je to digitální gulag a vy jste fakticky vykázáni ze společnosti. … To je děsivá vize.“

Očkovací pasy

Povinné očkování a očkovací pasy nezmizí s koncem pandemie covidu-19, jak uvádějí mainstreamová média, řekl Corbishley.

„Jejich platnost se pouze pozastavuje. Odsouvají se do pozadí,“ řekl.

Světová zdravotnická organizace (WHO) podepsala v únoru 2022 smlouvu se společností T-Systems (dceřinou společností německé společnosti Deutsche Telekom AG), jejímž cílem je vybudování globálního interoperabilního systému očkovacích pasů, uvedla společnost T-Systems na svých stránkách.

Firma T-Systems již vyvinula technologické řešení pro očkovací průkazy pro Evropskou unii a aplikaci pro sledování čínského viru – obecně známého jako nový koronavirus – pro německou vládu, uvádí se v prohlášení.

„V mnoha těchto věcech nás tak trochu vodí za nos,“ řekl Corbishley. „Říká se nám jedna věc a zároveň naše vlády dělají prakticky pravý opak.“

Dodal, že doufá, že jeho kniha zvýší povědomí o této problematice.

WHO v prosinci 2021 oznámila, že vypracuje a vyjedná novou mezinárodní úmluvu nebo dohodu o prevenci, připravenosti a reakci na budoucí pandemie.

Rozhodnutí bylo přijato na zvláštním zasedání rozhodovacího orgánu WHO, které mělo být podle prohlášení teprve druhým takovým zasedáním od založení organizace v roce 1948. Do procesu přípravy a vyjednávání budou zapojeny i další orgány OSN, nestátní subjekty a další zúčastněné strany, uvádí se v prohlášení.

„Tato úmluva by organizaci poskytla mnohem větší donucovací pravomoci při řešení budoucích zdravotních krizí a budoucích pandemií,“ uvedl Corbishley.

O práci a jednáních o nové úmluvě se příliš neinformuje a vše probíhá „víceméně za zavřenými dveřmi“, což Corbishleyho. Znepokojivé je to podle něj zvláštně proto, jak špatně byla řešena pandemie covidu-19 ze strany WHO, pokračoval Corbishley.

V červenci 2020 WHO přiznala, že Čína, která je členskou zemí organizace, nenahlásila úředníkům WHO propuknutí epidemie koncem roku 2019, tak jak měla.

Přibližně 80 % finančních prostředků Světové zdravotnické organizace, kterou tvoří 194 členských států, pochází od soukromých společností a soukromých nadací, jako je Nadace Billa a Melindy Gatesových – která je druhým největším celkovým přispěvatelem po Německu – a Rockefellerova nadace, uvedl Corbishley.

„Světová zdravotnická organizace je v současné podobě organizací, která upřednostňuje zájmy velkých korporací nad zájmy vlád,“ řekl Corbishley.

Na článku se podíleli Katabella Robertsová a Zachary Stieber.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)