Jak ukazují videa na internetu, zoufalí obyvatelé Šanghaje si stěžují na nedostatek potravin, zatímco uzavření obyvatel tohoto nejbohatšího čínského města do karantény vstoupilo do třetího týdne.

Na záběrech stojí desítky obyvatel za branou obytné komunity Kchang-tching a křičí: „Dejte čtvrti Kchang-tching zásoby… dejte nám zásoby!“ Před branou čtvrti stojí dvě policejní vozidla s blikajícími červenými světly.

Další video ukazuje obyvatele čtvrti Kchang-tching, jak zápasí se skupinou lidí v ochranných oblecích, kteří by zřejmě měli být policisté.

„Nemám nic k jídlu! Co [se mnou] hodláte udělat?“ křičí muž na lidi v bílých ochranných oblecích, poté jsou vidět scény, kdy lidé z oken a balkonů výškových bytů křičí „chceme zásoby“.

Tato videa, která se hojně šíří na platformě Weibo, což je čínská obdoba Twitteru, byla údajně natočena v noci 8. dubna v komunitě Kchang-tching ve městě Ťiou-tching v šanghajském okrese Sung-ťiang. Policie údajně střílela do vzduchu, aby protesty potlačila.

Podle oficiálního oznámení z oficiálního účtu města Ťiou-tching na Wechatu a prohlášení místních obyvatel jsou tamní lidé od 1. dubna uzavřeni ve svých domovech do nařízené karantény v rámci vládního programu „nulového výskytu covidu-19“.

Když The Epoch Times kontaktoval policejní stanici města Ťiou-tching kvůli protestům, nejmenovaný policista uvedl, že „už vědí“, co se na videu děje, a že na místě jsou policisté, kteří se tím zabývají.

Šanghajští úředníci zavedli lockdown podle pokynů čínského režimu o „nulovém výskytu covidu“. Úřady se tak snaží testovat, trasovat a umísťovat do karantény všechny pozitivní osoby, aby zastavily šíření wuchanského viru.

Navzdory přísným opatřením Šanghaj v pondělí nahlásila dalších 26 087 případů. Přibližně 96 % nakažených osob nevykazovalo žádné příznaky. Obyvatelé a odborníci však naznačují, že epidemie může být závažnější, než se oficiálně uvádí, a to kvůli snaze režimu utajovat informace, které považuje za „škodlivé“.

V pondělí městské úřady rozdělily město na více než 7 000 oblastí a obytné celky rozdělily do tří rizikových kategorií. Lidé budou moci opustit svůj domov pouze v případě, že v jejich čtvrti nebudou během dvou týdnů zaznamenány žádné pozitivní případy.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. Článek byl redakčně zkrácen. (jas)