Redakce Epoch Times

21. 4. 2022

Federální soudce 18. dubna zrušil nařízení Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) o používání masek v letadlech a jiných prostředcích veřejné dopravy.

Americká okresní soudkyně Kathryn Kimball Mizelleová uvedla, že předpis CDC překračuje zákonné pravomoci agentury, protože jeho provádění porušuje správní právo. Mizelleová, Trumpem jmenovaná úřednice se sídlem na Floridě, nařídila agentuře, aby v reakci na žalobu podanou organizací Health Freedom Defense Fund toto pravidlo celostátně zrušila.

CDC porušilo zákon o správním řízení, protože před zavedením mandátu v únoru 2021 nepodalo oznámení a nedodrželo třicetidenní lhůtu pro podání připomínek, napsala soudkyně Mizelleová v 59stránkovém souhrnném rozsudku.

„V době, kdy CDC vydalo mandát, probíhala pandemie covidu-19 již téměř rok a případů onemocnění covidem-19 ubývalo,“ napsala soudkyně. „Toto načasování vyvrací domněnku CDC, že jeho opatření bylo natolik naléhavé, že třicetidenní lhůta pro podání připomínek byla v rozporu s veřejným zájmem. Stejně tak prodlení CDC s vydáním pověření dále podkopává jeho postoj.“

Soudkyně napsala, že veřejné připomínky jsou v tomto případě nezbytné, protože mandát by „omezil jejich rozhodnutí a jednání prostřednictvím hrozeb a občanskoprávních a trestních sankcí“.

Mizelleová rovněž konstatovala, že mandát, který byl uložen v únoru 2021, překračuje zákonné pravomoci CDC.

Agentura tvrdila, že zákon o službách veřejného zdraví z roku 1944 jí dává pravomoc regulovat cestující, ale soudkyně s tím nesouhlasila a zjistila, že zákon dává agentuře pouze možnost „přímo regulovat jednotlivce, pouze pokud cestují do Spojených států ze zahraničí nebo se důvodně domnívají, že jsou nakaženi přenosnou nemocí v kvalifikovaném stadiu“.

CDC ani Bílý dům na žádosti o komentář nereagovaly.

Cestující, kteří mají téměř všichni na obličeji roušky, nastupují 3. května 2020 v New Yorku do letadla společnosti American Airlines do Charlotte. (Eleonore Sens / AFP via Getty Images)

Hlavní americké letecké společnosti a Amtrak zrušily povinnost používat masky pro cestující

Bidenova administrativa uvedla, že nebude prosazovat nařízení o používání respirátorů, dokud federální úřady nepřezkoumají rozhodnutí federálního soudce, podle něhož bylo toto nařízení nezákonné. Hlavní americké letecké společnosti a další dopravní subjekty se rozhodly od tohoto nařízení upustit.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které mandát vydalo v roce 2021, uvedlo, že příkaz již není v platnosti kvůli rozhodnutí soudu.

Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) samostatně uvedl, že s okamžitou platností přestane uplatňovat svou směrnici, která vyžadovala nošení respirátorů na letištích a v letadlech.

Z původních článků [1] a [2] newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K. Na článcích se podíleli Jack Phillips, Zachary Stieber a Isabel van Brugen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.