Mnoho oblastí v Číně je kvůli vládní politice „nulového covidu“ stále uzavřeno, kvůli čemuž v zemi uvízlo mnoho exportního zboží. To by se mohlo stát velkým problémem pro globální dodavatelské řetězce. Tvrdí to výkonný ředitel společnosti IMA Asia Richard Martin.

IMA Asia je partnerské fórum pro generální ředitele a další vedoucí pracovníky z Asie.

Podle Martina obsahuje mnoho výrobků vyráběných po celém světě součástky z Číny. Kvůli lockdownům se podle něj blíží globální logistický chaos, který předčí všechny potíže v roce 2020.

Martin se k tomu vyjádřil v úterním rozhovoru pro CNBC. Uvedl v něm, že výrobky z Číny představují 20 % celosvětové poptávky, ale význam Číny v dodavatelských řetězcích je mnohem větší. Čína se již několik týdnů potýká s rostoucím výskytem pozitivních testů na virus SARS-CoV-2 a případů onemocnění covidem-19.

Podrobnosti k současné situaci poskytl hlavní ekonom společnosti Nomura Holdings, Rob Subbaraman. Podle analýzy, kterou provedla jeho společnost, se lockdowny dotkly přibližně 40 % hrubého domácího produktu Číny. Vyplývá to z průzkumu dopadu lockdownů zaváděných po celé Číně.

Podle něj byla nejvíce zasažena Šanghaj, která byla úřady obzvláště silně uzavřena. Více…

Stejně tak je silně uzavřena severní provincie Ťi-lin a jižní Kuang-čou. Obě oblasti jsou celosvětově významnými lokalitami pro výrobní závody a továrny.

Od počátku pandemie Čína uplatňuje přísnou politiku „nulového výskytu“ viru. Čínská komunistická strana chce virus zcela vymýtit, místo aby hledala způsoby, jak s ním žít, což je cesta, kterou se pokouší jít většina ostatních zemí světa.

Za tímto účelem „boje proti koronaviru“ čínské úřady zavírají továrny a podniky, nutí obyvatele zůstávat doma po celé týdny i měsíce.

Podle Richarda Martina, ředitele společnosti IMA Asia, je velmi nepravděpodobné, že by čínský vůdce Si Ťin-pching od této politiky ustoupil. Tato strategie se totiž stala prakticky „obchodní značkou jeho vlády“.

Dle expertů na psychologii jednání Komunistické strana Číny jedná tato skupina ve smyslu zpupného prohlášení „poručíme větru dešti“ a v rozličných bojích se snaží demonstrovat svoji moc a sílu. Nyní je to „boj proti viru“, jindy je to boj proti „zahraničním silám“ nebo „boj proti zlým kultům“ či stíhání disidentů za „podvracení státní moci“.

Z pohledu historie a tradiční čínské kultury se současný čínský režim vydal na opačnou stranu k tradicím a hodnotám, uznávaným ve dvaceti čínských dynastiích, které formovaly hodnoty buddhismu, taoismu či konfucianismu po dobu pěti tisíc let. Současný režim pohánějí teorie marxismu, leninismu a maoismu. Za vlády komunismu byla zničena podstatná část hmotného i duchovního dědictví této prastaré civilizace.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K. Upravil a doplnil M. K.