Rita Li

4. 5. 2022

Floridský guvernér Ron DeSantis směřoval kritiku ke společnosti Walt Disney, která podle něho vydělává na byznysu v Číně a zároveň ignoruje dlouhodobé masivní porušování lidských práv tamní Komunistickou stranou.

„Společnost Disney udělala mnoho pro partnerství s Komunistickou stranou Číny a skutečně tam vydělala jmění, aniž by se ozvala kvůli jakýmkoliv jejich zvěrstvům (které páchá),“ řekl guvernér DeSantis na tiskové konferenci 2. května.

Čína je podle republikánského guvernéra „geopolitickou hrozbou číslo jedna“, které Spojené státy čelí. „Vládnoucí elita v USA po celá desetiletí v podstatě dělala všechno pro to, aby Čínu vyzdvihli. A řada z nich na tom vydělala jmění. Ale naši zemi to oslabilo, narušilo to naši průmyslovou základnu,“ říká DeSantis.

Společnost Disney se dostala pod palbu kritiky v roce 2020 za to, že částečně natáčela snímek Mulan v čínském regionu Sin-ťiang na západě země, kde je více než jeden milion Ujgurů a dalších menšin zadržováno v internačních táborech.

V závěrečných titulcích snímku Mulan společnost Disney také umístila „zvláštní poděkování“ agenturám čínského režimu v Sin-ťiangu, včetně místních oddělení propagandy.

Koncem loňského roku nově spuštěný streamovací kanál společnosti Disney v Hongkongu odstranil epizodu seriálu Simpsonovi, která se zmiňuje o masakru studentů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989.

Společnost Disney několik let mlčela o porušování lidských práv v Číně, ale jakmile floridský guvernér podepsal zákon o právech rodičů na určování obsahu výuky svých dětí, společnost Disney vydala prohlášení (zdroj), v němž se k zákonu vyjádřila velmi kriticky a uvedla, že cílem společnosti je dosáhnout jeho zrušení.

Jedná se o zákon HB 1557, který jeho odpůrci přezdívají „Neříkej gay“. Zákon dává rodičům více pravomocí, aby mohli rozhodovat o tom, jak a kdy mohou být témata týkající se LGBT problematiky představena jejich dětem. Dává také rodičům možnost žalovat školské obvody za porušení pravidel stanovených v tomto zákonu.

V reakci na prohlášení společnosti Disney guvernér uvedl: „Jste korporace se sídlem v Burbanku v Kalifornii a hodláte mobilizovat svou ekonomickou sílu, abyste zaútočili na rodiče v mém státě,“ uvedl v reakci DeSantis. „Považujeme to za provokaci a hodláme se proti tomu bránit.“

Tváří v tvář protestům LGBTQ komunit a zaměstnanců proti tomuto zákonu prohlásil generální ředitel Disney Bob Chapek, že nová legislativa, která má floridským pedagogům zakázat poučovat velmi malé děti o genderových ideologiích a sexuální orientaci, by přinesla „další výzvu základním lidským právům“. Společnost také pozastavila veškeré politické dary na Floridě.

Netrvalo dlouho a DeSantis 22. dubna podepsal zákon schválený zákonodárci, který Walt Disney Worldu odebírá desetiletí trvající samosprávný status v centrální části Floridy od roku 1967.

Společnost Disney na žádost o komentář okamžitě nereagovala. Její divize zábavních parků utrpěla v souvislosti s koronavirovými lockdowny v Hongkongu i v pevninské Číně, zatímco její severoamerické parky a střediska dosáhly příjmů nad úrovní před pandemií.

DeSantis míní, že by se Disney měl zabývat skutečným masivním porušováním lidských práv v Číně namísto bojování proti zákonu, který uvádí, že „rodiče mají plné právo být informováni o službách nabízených jejich dítěti ve škole a měli by být chráněni před tím, aby školy využívaly výuku ve třídě k sexualizaci jejich dětí již od pěti let“.

Zajímavostí je, že tržní hodnota společnosti Disney se snížila o téměř 34 miliard dolarů od doby, kdy vyjádřila svůj plný nesouhlas s floridským zákonem zakazujícím výuku o genderové identitě a sexuální orientaci ve veřejných školách od mateřské školy až po třetí třídu. Více…

Čína je podle DeSantise „hrozbou“

„Musíme si uvědomit, že Čína je hrozbou,“ řekl DeSantis během pondělní konference a poznamenal, že její vliv v zámoří není veden ve prospěch ostatních zemí. „Budou dělat to, co je v jejich bezprostředním zájmu, a tím to skončí,“ říká DeSantis. „Nechceme, aby tyto režimy napínaly svaly na naší polokouli.“

DeSantis dříve, v červenci 2021, vyzval kubánskou armádu, aby se připojila k demonstrantům a svrhla komunistický režim na Kubě. Více…

Floridský guvernér na tiskové konferenci 2. května dále řekl, že prezident Joe Biden svým vystupováním umožňuje agresivní chování autoritářských režimů, jako jsou Peking a Moskva.

S odkazem na rusko-ukrajinskou krizi uvedl, že Kreml by nenapadl Ukrajinu, kdyby Biden zaujal tvrdý postoj.

„Potřebujeme mít silné spojenectví s Japonci, Jihokorejci, myslím, že Indie musí být v naší sféře vlivu, abychom se pokusili kontrolovat vliv Číny po celém světě,“ řekl DeSantis.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Související témata