Floridský guvernér Ron DeSantis minulý týden vyzval kubánskou armádu, aby se připojila k demonstrantům a svrhla komunistický režim v zemi. Prohlásil také, že zemi lze obnovit pouze s novým vedením.

DeSantis byl dotázán na možnost zásahu Spojených států po historických protestech, při nichž tisíce obyvatel Kuby vyšly do ulic hlavního města Havany a dalších měst. Zdálo se, že protestující demonstrují proti desetiletím autoritářské vlády a zároveň požadují svržení vůdce komunistické strany Miguela Canel-Díaze.

„Nejlepší role pro armádu – kubánskou armádu – je uvědomit si, že čas vypršel, že nelze dál plnit příkazy represivní diktatury, která nevládne se souhlasem ovládaných,“ řekl DeSantis v reakci na otázku jednoho z reportérů. „Je jasné, že tato diktatura je ztracená.“

„A tak si myslím, že nejlepší by bylo, kdyby tito vojáci, zejména někteří mladší vojáci, pochopili, že teď se z nich mohou stát opravdu hrdinové,“ dodal guvernér.

„Můžete sehrát zásadní roli při založení svobodné Kuby, znovuzaložení země a svobodné republiky. A to bude něco, co pomůže milionům lidí. A bude to něco, co způsobí, že se nějakým způsobem zapíšete do učebnic dějepisu,“ vzkázal kubánské armádě DeSantis.

Celý článek naleznete zde.

Článek byl při překladu redakčně zkrácen. Přeložil M.K.