Článek byl 25. května 2022 upraven. Na žádost zprostředkovatelů rozhovoru byly z textu smazány některé citlivé údaje.

Opustil Vietnam v pouhých 18 letech. Tátovi řekl, že jede obhlédnout univerzitu v Singapuru, ale ve skutečnosti jel na setkání disidentů na Filipínách. Když zjistil, že ho doma začala hledat policie, rozhodl se, že se domů už nevrátí a zapojí se do hnutí za svobodu ve Vietnamu.

V polovině dubna 2022 mě kontaktoval vietnamský aktivista, který chce nakreslit komiksový příběh, který by zachycoval události ve Vietnamu. Byl to právě onen zmiňovaný mladík, který opustil Vietnam. Náhodou na internetu našel komiksový projekt Davidové a Goliáš o odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně, který jsem dělal já, a tak chtěl načerpat nějakou inspiraci.

Nakonec jsme se spojili a povídali si o Vietnamu, lidských právech a o komiksu.

„Když jsem opouštěl Vietnam, studoval jsem na univerzitě,“ říká vietnamský mladík, který mě požádal, abych jeho jméno ani fotografii z bezpečnostních důvodů nezveřejňoval. „Tátovi jsem řekl, že jedu na univerzitu v Singapuru, ale ve skutečnosti jsem odjel na Filipíny, kde jsem nakonec strávil dva a půl roku.“

„Vyrůstal jsem mezi lidmi v středním Vietnamu,“ říká náš mladík, kterému je něco málo přes 20 let a já mu budu říkat Tự Do. Pro zajímavost mezi vietnamskými menšinami zde žijí také lidé nazývaní Montagnardi, což je označení pro obyvatele hor přenesené z francouzského koloniálního období ve Vietnamu. Ve vietnamštině jsou známí pod pojmem người Thượng, tedy doslova horalové.

Ale nejprve bych rád zmínil, že i Vietnam má své bojovníky za svobodu, s nimiž se náš mladík dostal do styku. Mnozí z nich jsou dnes ve vězení. Například právní aktivistka, novinářka a spisovatelka Pham Doan Trang, s níž jsem byl nějakou dobu v kontaktu. Poté, co ji uvěznili, žádalo o její propuštění v prosinci 2021 i české ministerstvo zahraničí. (zdroj)

Dalším je Tadeáš Nguyën Van Ly, vietnamský římskokatolický kněz a přední aktivista za lidská práva, který bojuje pouze nenásilnými prostředky. Během soudního přelíčení křičel „pryč s komunismem“ a soudní zřízenec mu kvůli tomu zakrýval ústa, aby nemohl mluvit.

A za zmínku stojí také známý vietnamský blogger Nguyen Huu Vinh, kterého Vietnamci znají pod pseudonymem Anh Ba Sam (v překladu Bratr Drby), který je bývalým důstojníkem státní bezpečnosti z rodiny vysoce postaveného úředníka a člena vládnoucí komunistické strany. Tento muž došel k názoru, že okolní svět není takový, jak jej vládní propaganda vykresluje, a začal provozovat Blog, na kterém věnoval zvláštní pozornost příběhům, o kterých vietnamská státem řízená média nejsou oprávněna informovat. Byl zatčen v květnu 2014. Dostal 5 let.

TIP: Rozhovor: Režisér André Menraz – dokument o vietnamských rybářích

Ale nyní zpět k našemu mladíkovi Tự Dovi.

„Můj otec je vládní úředník, takže jsem si myslel, že bude lepší, když mu neřeknu, co dělám,“ říká Tự Do, se který právě vedu osobní rozhovor. „Chtěl jsem odjet na Filipíny, setkat se tam s vietnamskými disidenty, vrátit se zpátky a pokračovat ve studiích na univerzitě ve Vietnamu.“

Jenomže během návštěvy na Filipínách začal dostávat informace z domova, že se policie ukázala na jeho univerzitě, zatkla někoho z jeho blízkých přátel a začala zjišťovat, co dělá a kde se nachází. „Věděli, co jsem jel dělat na Filipíny, měli moje jméno, a to znamenalo, že pokud se vrátím zpátky domů, zabaví mi můj pas a já se už někdy nedostanu pryč ze země. Také to znamenalo otázku, že i kdybych pokračoval ve studiích, jaké uplatnění by mě potom v mojí zemi čekalo,“ vzpomíná Tự Do.

„A tak jsem se rozhodl už nevrátit. Přidal jsem se k disidentům v zahraničí a v současné době se připravuji na odjezd do USA, kde bych moc rád dokončil školu, doufám, že budu studovat několik let a pokračovat ve svojí práci,“ říká mladý Vietnamec. Ona „práce“, o které mluvil, znamená pomoc vězňům svědomí ve Vietnamu.

Jeho prací je poskytovat právní, mediální a finanční pomoc lidem pronásledovaným ve Vietnamu tamní komunistickou stranou. „Jsem členem malého týmu. Úzce spolupracujeme s ambasádami ve Vietnamu a mezinárodními organizacemi.“

Když vyrůstal jako malý kluk ve středním Vietnamu, nevěděl mnoho o tom, co se ve Vietnamu odehrává. Jako teenager však jednou potkal ženu, která mu vyprávěla o tom, že celá její rodina byla zabita, jejich půdu jim zabavila místní vláda a ona musí přebývat v malém přístřešku.

„To pro mě bylo velice smutné. Ve škole mi říkali, že jsme velice mírumilovná země, že komunisté milují lidi,“ říká vietnamský mladík, který měl od té doby oči otevřené, aby se více zajímal o to, co se děje lidem v jeho okolí.

„V tu dobu jsem ještě nevěděl, jak takovým lidem pomoci, ale myslel jsem si, že nejlepší bude začít studovat, abych dokázal nějaké řešení najít,“ říká Tự Do. „Ve Vietnamu byla ve spolupráci s vietnamskou a americkou vládou otevřena univerzita, na kterou jsem se dostal.“

Díky univerzitnímu programu se mohl osobně setkat se zahraničními i vietnamskými politiky. „To bylo skvělé, dozvěděl jsem se něco o vyšších vrstvách společnosti, ale stále jsem nevěděl nic o lidech, které jsem potkal na střední škole,“ říká vietnamský mladík o bezdomovcích, které potkal.

V roce 2018 se konal ve Vietnamu velký protest proti zákonu o kybernetické bezpečnosti. „V tu dobu jsem viděl video, jak jsou protestující napadáni policisty v civilním oblečení, což mě hodně šokovalo a brečel jsem, když jsem to viděl,“ vzpomíná Tự Do. „Chtěl jsem se o těch lidech dozvědět víc.“

Náhodou se k němu dostala pozvánka na stáž, kterou pořádalo pro něj neznámé, pravděpodobně vietnamské aktivistické hnutí na Filipínách. „A tak jsem tam odjel.“ A zbytek už znám. Teď se Tự Do chystá na studia do Spojených států.

„Je mi smutno. Hodně. Ale potom se cítím vděčný, protože jsem potkal opravdu statečné lidi, které si myslím bych nikdy nepotkal, kdybych neodjel na Filipíny. Potkal jsem básníky, vězně svědomí, potkal jsem všechny, které jsem chtěl potkat, když jsem byl ve Vietnamu,“ říká Tự Do.

„Teď pomáhám lidem v zoufalých situacích, lidem, jejichž celá rodina skončila ve vězení. Velké riziko přináší také velký zisk,“ říká vietnamský mladík, který vyměnil pohodlí domova za pomoc ostatním, ale zároveň ničeho nelituje. „Musím hodně oplácet za to, čeho se mi dostalo.“

„Rád bych ve vietnamské společnosti vzbudil sympatie k lidem, kteří se stali oběťmi vlády. Tihle lidé přišli o všechno, ale ostatní je ještě kritizují a napadají. To bych chtěl změnit, aby se lidé více starali o ostatní a pomáhali si,“ mluví mladík o svém poselství pro své krajany.

„Lidé nevědí, co se ve Vietnamu děje, kvůli cenzuře a propagandě. To bych chtěl také změnit, aby se k lidem ty informace dostaly,“ uzavírá s úsměvem vietnamský mladík.


Čtěte také:

Recenze filmu: Paracely – utrpení ze ztráty, tichá válka v Jihočínském moři

Mluví pravdu v totalitním státě, proto ji pronásleduje policie

V Hanoji chtějí úřady pokácet 6 700 stromů. Vietnamci doma i v zahraničí se bouří

Příběh trestu smrti pro nevinného člověka z vietnamského města mafie Hai Phong|