Dr. Anthony Fauci, vedoucí amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID), byl 15. června pozitivně testován na covid-19.

Podle středečního prohlášení zveřejněného na internetových stránkách Národního ústavu zdraví (NIH) byl Fauci, hlavní lékařský poradce prezidenta Joea Bidena, pozitivní v rychlém antigenním testu.

Poradce, kterému je 81 let, je „plně očkován a byl dvakrát přeočkován“, uvádí se v prohlášení v němž rovněž stojí, že „pociťuje mírné příznaky“ a bude izolován.

NIH uvedl, že Fauci „nebyl v poslední době v úzkém kontaktu s prezidentem Bidenem ani s jinými vysokými vládními představiteli“.

Doktor Fauci dostal první dávku vakcíny Moderna COVID-19 v prosinci 2020 a pro NBC tehdy uvedl, že cítí „mimořádnou důvěru v bezpečnost a účinnost této vakcíny“.

„Chci povzbudit každého, kdo má možnost, aby se nechal očkovat, abychom nad touto zemí mohli mít ochranný závoj, který by tuto pandemii ukončil,“ řekl tehdy doktor Fauci.

V březnu 2022 Fauci pro ABC News potvrdil, že se nechal očkovat druhou posilovací vakcínou.

„Ano, je mi 81 let,“ řekl jako odůvodnění opakovaného očkování.

Fauci byl tváří Bílého domu od začátku pandemie v roce 2020. Lékař si vysloužil ostrou kritiku ze strany republikánů, zejména od senátora Randa Paula, který označil jeho pandemická opatření za „nevědecká“ a „neúčinná“.

Paul na začátku tohoto roku představil opatření, které by měla zbavit člověka ve Fauciho pozici „jednostranné pravomoci rozhodovat o milionech Američanů“, uvádí se v prohlášení zveřejněném na senátorových internetových stránkách.

„Za poslední dva roky jsme se toho hodně naučili, ale jedna lekce je zejména ta, že žádná osoba by neměla být považována za ‘vrchního diktátora’,“ uvedl Paul, který je sám lékařem.

Fauci začal pracovat pro federální vládu v 60. letech a od roku 1984 je ředitelem NIAID. Nedávno v rozhovoru pro deník The Independent, který vyšel tento měsíc, naznačil, že do důchodu odejde až „za velmi dlouhou dobu“.

Fauci v květnu uvedl, že v případě opětovného vítězství bývalého prezidenta Trumpa v roce 2024 nebude pracovat pod druhou Trumpovou vládou.

„Když se podíváte na historii toho, jaká byla reakce na [pandemii] během [Trumpovy] administrativy, myslím, že v nejlepším případě lze říci, že nebyla optimální,“ řekl tehdy televizi CNN.

Fauci má ještě 16. června vypovídat před senátním Výborem pro zdravotnictví, vzdělávání, práci a důchody o současném stavu a budoucích plánech federální reakce na covid-19.

„Dr. Fauci požádal o možnost zúčastnit se slyšení na dálku a předseda Murray mu vyhoví za předpokladu, že se bude i nadále cítit dostatečně dobře, aby se mohl slyšení zúčastnit,“ uvedl pro Washington Post jeden z členů výboru.

Na tomto článku se podílel Jack Phillips.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.