Bill Lindsey

23. 6. 2022

Rodičovství může být horskou dráhou emocí, od blaženého štěstí až po naprostou hrůzu, takže až budou mít vaše děti své vlastní potomky, vaše zkušenosti z reálného života mohou pomoci jim i vašim vnoučatům projít tímto procesem snáze.

Nabídněte pomoc

Vzpomeňte si na dobu, kdy jste vy měli děti, a na to, jak jste hledali někoho, kdo už děti vychoval, aby vám poradil, nebo důvěryhodnou osobu, která by vám pomohla, když jste si potřebovali od rodičovských povinností odpočinout. Nabídněte teď svým dětem služby zase vy, aby věděly, že se na vás mohou obrátit s žádostí o pohlídání vnoučat, když si budou chtít někam vyrazit nebo vám zavolat, abyste se ujistili, že všechno bude v pořádku, když jejich děti dostanou horečku nebo rýmu.

Buďte neutrální

Je přirozené, že se při sporných otázkách budete chtít postavit na jednu stranu, například kdy mohou vnoučata začít chodit na rande, ale tady je třeba držet své emoce na uzdě a nechat rodiče, aby se rozhodli sami. Přístup „já vím všechno nejlíp“, může vztahy zničit, i kdybyste skutečně měli pravdu. Cílem je být osobou, na kterou se vaše vnoučata i vaše děti s důvěrou obrátí o nezaujatou radu, když potřebují vyřešit nějaký problém.

Vychovávejte k odpovědnosti

Odolejte nutkání rozmazlovat svá vnoučata. Koupit malé princezně k desátým narozeninám poníka nebo předat vnukovi k šestnáctým narozeninám klíčky od Mustangu je předvádění se, ne pomoc. Naučte je, aby si vážili věcí i sebe sama tím, že si sami našetří z kapesného nebo si najdou brigádu. Naučte je vážit si lidí kolem sebe, chovat se k nim s úctou a laskavostí a podat pomocnou ruku těm, kteří to potřebují.

Veďte s moudrostí

Jak vnoučata rostou, mohou nastat chvíle, kdy s nimi budete jako prarodiče mít otevřenější vztah než ony se svými rodiči. To je běžné, zejména v traumatizujícím období dospívání. Je důležité, abyste se snažili udržet si jejich důvěru tím, že jim budete nabízet jemné vedení bez poučování a budete schopni poznat, kdy potřebují pomoc, ale možná se o ni jen bojí požádat. Buďte jejich skutečným andělem strážným.

Buďte tu pro ně

Až budete sledovat, jak vaše vnoučata vyrůstají, ujistěte se, že vědí, že mají ve vašem životě speciální místo. I když určitě máte svůj vlastní život a chcete si užívat svých zálib, dejte dětem najevo, že jsou pro vás důležitější než práce nebo plánování dalšího výletu do Paříže. Musí se cítit dobře, když za vámi přijdou, abyste jim pomohli s důležitým rozhodnutím, anebo jen proto, aby s vámi mohly strávit čas popíjením limonády na verandě.

Převzato z anglického originálu na The Epoch Times.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.