Ondřej Horecký

25. 6. 2022

Země česká je hezká. I bez cestování do vzdálených krajin můžeme u nás najít opravdu krásná přírodní zákoutí, která si zaslouží shlédnout a která dokáží pohladit duši. Patří mezi ně zejména národní parky a chráněné krajinné oblasti.

V České republice máme celkem 4 národní parky a 26 CHKO. Pojďme si je teď v rychlosti projít obrazem a krátkým popisem.

Národní parky

Krkonošský národní park

foto: Krkonoše. (KRNAP)

Krkonoše leží v severní části země, u hranic s Polskem. Jde o naše nejvyšší pohoří a najdete tu nejvyšší horu Česka – Sněžku (1 603 m). Krkonoše lákají turisty na výšlapy a lyžování. Dalšími cíli návštěvníků jsou pramen Labe, vodopády (Pančavský, Labský, Mumlavský), údolí Obří důl, Luční bouda nebo rozhledna Štěpánka.

NP České Švýcarsko

Některé soutěsky v parku České Švýcarsko si můžete projet na loďce s průvodcem. Na snímku soutěska Obere Schleuse. (V. Sojka / ceskesvycarsko.cz)

Tento park nacházející se v okrese Děčín, při hranici s Německem, je pověstný svými skalními útvary jako skalní věže, brány, rokle, soutěsky či bludiště. Hnízdí tu největší populace sokola stěhovavého ve střední Evropě. Největší atrakcí parku je ikonická Pravčická brána.

NP Podyjí

Řeka Dyje vinoucí se kolem zříceniny hradu Nový Hrádek v NP Podyjí (www.hrad-novyhradek.cz)

Park na jihu Moravy je zajímavý hlavně díky zachovalému kaňonu řeky Dyje obklopené hustými lesy. Najdete tu 42 kilometrů prakticky neobydleného říčního údolí, což je český unikát. Výhledy na Dyji jsou tu dramatické a fenomenální. Park je bohatý na flóru i faunu, narazit tu můžete např. na vydru, sysla, mloka, dudka chocholatého, kudlanku nábožnou a další vzácné živočichy. Bránou do parku je historické město Znojmo, které samo o sobě stojí za to navštívit.

NP Šumava

Rašeliniště Chalupářská slať. (www.npsumava.cz)

Náš největší národní park představuje jeden z nejrozsáhlejších souvislých komplexů lesa ve střední Evropě. Hodnotný je také pro svá rašeliniště, pralesy, horské louky, řeky a jezera. Domov tu mají desítky ohrožených druhů rostlin a živočichů, kupříkladu rys, vlk, tetřev hlušec nebo sýc rousný. Tomu se říká pravá divočina! Park je protkán stovkami kilometrů stezek pro pěší i cyklisty, do některých částí parku je však vstup zakázán kvůli ochraně.

Chráněné krajinné oblasti

Beskydy

Beskydy (František Jaskula/beskydy.ochranaprirody.cz)

Naši největší CHKO tvoří ze 71 procent lesy. Narazit zde můžete na rysa, vlka i medvěda.  Atrakcemi však nejsou pouze lesy a vrcholy jako Lysá hora (1 324 m), Kněhyně, Čertův mlýn nebo Radegast. Malebná valašská krajina je typická svými kopci, pastvinami a ovcemi a v zimě skýtá četné příležitosti k lyžování.

Bílé Karpaty

Rozhledna na Velkém Lopeníku. (bile-karpaty.cz)

Jižní česko-slovenské pomezí nabízí bohatý zachovalý folklór, líbeznou krajinu utvářenou přírodou i lidmi, louky se vzácnými orchidejemi, pověstmi opředenou Žítkovou, větrný mlýn v Kuželově anebo lázně Luhačovice. Oblíbený je výstup na místní vrchol Velká Javořina (970 m).

Blaník

Pohled na Velký Blaník s rozhlednou na vrcholu. (Czech Tourism)

Naší nejmenší CHKO dominují především zalesněné vrcholy Velký a Malý Blaník (639 a 580 m). Možná tu nenarazíte na blanické rytíře, ale zato vás čekají nenáročné výšlapy lesem, pestrá krajina a bohatá flóra a fauna.

Blanský les

Blanský les. (jiznicechy.cz)

Chcete-li strávit klidnou dovolenou s rodinou obklopeni přírodou a venkovskou atmosférou, zamiřte do Blanského lesa. CHKO začíná hned u proslulého Českého Krumlova. Je zde vzácná, bohatá květena, původní bukové lesy a narazit můžete i na rysa. Lákadly jsou zřícenina hradu Dívčí kámen, vrchol Kleť (1 084 m) nebo tradiční jihočeská vesnička Holašovice.

Brdy

Krajina v Brdech. (Czech Tourism)

Oblast Brdské vrchoviny je chráněna pro svůj typický krajinný ráz – louky, vřesoviště, rašeliniště, mokřady a lesy. Jde o naše nejvyšší ryze české pohoří. Místní krajina inspirovala např. skladatele Antonína Dvořáka. Do r. 2016 se zde nacházel vojenský prostor, dnes tu najdete řadu stezek pro pěší i cyklisty. 

Broumovsko

Broumovské stěny. (Czech Tourism)

Broumovsko to jsou především skály – nejenom slavný Adršpach, ale také Teplické skály nebo Broumovské stěny. Je to ráj nejen pro horolezce. Ohromující svět kamenných obrů učaruje zkrátka každému. Čekejte okamžiky údivu a ohromení skoro na každém kroku.

České středohoří

České středohoří. (Czech Tourism)

České středohoří je nejprominentnější ukázkou sopečné činnosti na našem území. Uprostřed jej rozetíná řeka Labe, která zavlažuje úrodnou půdu kolem. Kraj je plný kulturních památek, najdete tu legendární horu Říp, zámky, hrady (Střekov, Hazmburk), lidovou architekturu. Kopec Lovoš (570 m) poskytuje skvělý výhled do kraje, vodní toky skýtají útočiště pro raky, lososy či vydry.

Český kras

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou v CHKO Český kras. (Czech Tourism)

Krajina kolem Berounky, pouhý skok od hlavního města, nabízí řadu zajímavých míst. V CHKO leží hrad Karlštejn, lom Amerika, Koněpruské jeskyně a přehršel nádherných přírodních zákoutí. Nalézá se tu také několik významných nalezišť zkamenělin.

Český les

Český les. (CHKO Český les, ceskyles.ochranaprirody.cz)

Hluboké hvozdy pohraničního území na Domažlicku lákají svou tajemností. Naleznete tu zarůstající zaniklé vesnice po odsunutých Němcích, rašeliniště a především lesy. V zimě je divoký kraj skvělou kulisou pro běžkování. Nejvyšším vrcholem je Čerchov (1 042 m), na němž stojí rozhledna. Z kulturních památek upoutá středověké město Stříbro.

Český ráj

Prachovské skály u Jičína. (Czech Tourism)

Naše nejstarší CHKO nedostala svůj název jen tak náhodou. Oblast kolem řeky Jizery učarovala již našim předkům. Hrady, zámky, lidová architektura a především skalní města s okolní přírodou vytvářejí poutavý cíl pro každého. Na své si přijdou cyklisté, pěší turisté, vodáci i horolezci.

Jeseníky

Jeseníky. (Czech Tourism)

Nejvyšší moravské hory jsou oblíbeným cílem nejenom v zimě, kdy sem míří lyžaři i běžkaři, ale také v teplých měsících. Nejvyšším bodem je hora Praděd (1 491 m), ovšem horský terén, čistý vzduch a úžasné výhledy si můžete dosyta užít i v jiných částech CHKO. Nezapomeňte navštívit Priessnitzovy vodní lázně a vodní elektrárnu Dlouhé stráně.

Jizerské hory

Tetřívek obecný (samička a samec) v CHKO Jizerské hory. (Czech Tourism/jizerky.cz)

Jizerské hory sousedící s NP Krkonoše nabízí klid a přírodu. Očekávejte lesy, rašeliniště, podhorské louky a spoustu potoků a říček. Nejvyšší horou pohoří je Smrk (1 124 m). Turistické trasy začínají např. v Oldřichově v Hájích, Hejnicích nebo Desné.

Kokořínsko – Máchův kraj

Čertovy hlavy jsou nejznámější dílo sochaře Václava Levého, který vytesával do skal v okolí Liběchova na Kokořínsku. (Czech Tourism)

Tato CHKO se nachází na sever od Mělníku a je proslulá svými kaňonovitými údolími, pískovcovými skalami, rybníčky a vesnickou krajinou. Neměli byste si nechat utéct Kokořínský důl, Cinibulkovu stezku, Pokličky nebo hrad Bezděz. V létě se můžete osvěžit koupelí v Máchově jezeře.

Křivoklátsko

Pohled na řeku Berounku v CHKO Křivoklátsko. (Czech Tourism)

Mimořádně krásný kraj kolem řeky Berounky patří mezi klenoty českého přírodního dědictví. Kaňony, skály, suťoviska, stepi, lesy i neprostupná údolí – dobrodružství vzdálené jen 30 kilometrů od Prahy. Zdejší lesy by se podle vlády měly stát součástí nového národního parku, hovoří se o r. 2023.  Kromě bohaté fauny a flóry si na své přijdou i vodáci a milovníci historie, neboť na území se nachází několik hradů a zámků.

Labské pískovce

Pohled na řeku Labe v CHKO Labské pískovce. (Czech Tourism)

Pískovcové útvary, skalní města, velkolepé výhledy na Labe, lesy a klid. Oblast je vyhledávanou destinací pro horolezce, ale na své si přijdou i ostatní. Nenechejte si ujít vyhlídku Belveder s řekou Labe hluboko pod vámi nebo naučné stezky Jetřichovické stěny a Tiské stěny.

Litovelské Pomoraví

Litoveské Pomoraví. (oktourism.cz/Olomoucký kraj)

Jak napovídá název, tato oblast je chráněna pro své lužní lesy a mokřady nacházející se kolem meandrujícího, neregulovaného toku řeky Moravy. Zároveň jde o významnou ptačí oblast. CHKO je protkána řadou cyklostezek, takže na své si přijdou hlavně kolaři a ornitologové. V Lošticích můžete ochutnat proslulé tvarůžky a navštívit místní muzeum. Další atrakcí jsou Mladečské jeskyně.

Lužické hory

Pohled na horu Hvozd a příhraniční městečko Oybin na německé straně Lužických hor, hned za českou hranicí. (Petr Vodička, Wikipedia)

Ani velké, ani vysoké, Lužické hory ležící u Liberce přesto dokáží být kouzelné. Za návštěvu stojí Samuelova jeskyně, hrad Sloup, místní vesničky nebo nedaleké Pekelné doly (známé jeskyně z pohádky S čerty nejsou žerty). V zimě poskytují hory překrásnou kulisu pro běžkování.

Moravský kras

Punkevní jeskyně. (moravskykras.net)

Kousek od Brna se nachází unikátní oblast plná jeskyní, jaké nikde jinde u nás nenajdete. Podívat by se sem aspoň jednou za život měl každý. Největšími atrakcemi jsou propast Macocha a projížďka na loďce v Punkevních jeskyních. To ale není vše, co Moravský kras dokáže nabídnout. Kateřinská jeskyně, jeskyně Balcarka, Výpustek, Sloupsko-šošůvské jeskyně a další místa rozhodně stojí za to zhlédnout také.

Orlické hory

Orlické hory. (Czech Tourism)

Přírodní ráj pro pěší, cyklisty i milovníky zimních sportů, to jsou turisty nezahlcené Orlické hory ve Východních Čechách, na hranici s Polskem. Nejvyšším vrcholem je Velká Deštná (1 116 m), oblíbený je také výstup na hřeben Šerlich (1 027 m). V pohoří narazíte na mohutná vojenská opevnění z první republiky. Pokud máte rádi Pána prstenů, navštivte malý Český Hobitín ve vesnici Šediviny.

Pálava

Pohled z Pálavy na vodní nádrž Nové mlýny. (Czech Tourism)

Pavlovské vrchy neboli Pálava jsou výraznou dominantou jižní Moravy, kde vystupují z líbivé krajiny poseté vinicemi. Oblast je vyhledávaným cílem turistů díky kombinaci přírodních krás, výhledům do okolí a špičkovým vínům. Na pohoří leží několik zřícenin, které propojuje naučná stezka. Ujít by vám neměla jeskyně na Turoldu a milovníkům historie Věstonická Venuše, město Mikulov a Lednicko-valtický areál.

Poodří

Záběr meandrující řeky Odry. (arnika.org)

Krajina kolem řeky Odry je cenná svým okolním biotopem. Přirozeně tekoucí řeka a její přítoky, mokřady, tůně či rybníky skýtají potřebná útočiště pro všemožné druhy rostlin, ptactva i jiných živočichů. Při svých toulkách na kole či pěšky navštivte městečko Bartošovice se zámkem a nedalekou přírodní rezervací Bartošovický luh. Ve Studénce si nenechte utéct Vagonářské muzeum a do Flascharova dolu se zajděte podívat, jak se dřív těžila břidlice. 

Slavkovský les

Slavkovský les. (Czech Tourism)

Slavkovský les leží mezi našimi třemi nejslavnějšími lázněmi (Karlovy Vary, Františkovy lázně, Mariánské lázně). Nevysoká vrchovina je významná pro svou zachovalou přírodu a jako zdroj pramenů minerálních vod. Očekávejte lesy, rašeliniště, mokřady, potůčky a hlavně klid. Z historických památek stojí za návštěvu městečko a hrad Loket, Bečov nad Teplou nebo Horní Slavkov.

Šumava

Výhled z hradu Kašperk na CHKO Šumava. (kasperk.cz)

CHKO obklopující Národní park Šumava je jakousi ochranou zónou parku a kromě úžasného, přírodního, neobydleného území zahrnuje i krajinu utvářenou člověkem. Oblíbenými cíli turistů jsou Boubínský prales, Královský hvozd nebo nádrž Lipno, ale dalších atraktivních míst je tu přehršel. Na své si v oblasti přijdou cyklisté, pěší turisté, rybáři i vodáci.

Třeboňsko

Pohled na rybníky na Třeboňsku od Rožmberka na sever. (Jan Ševčík/trebonsko.cz)

Třeboňsko je proslulé svými rybníky a s nimi i souvisí důvod ochrany. Přestože jde o krajinu pozměněnou člověkem, naši předci ji svými zásahy dali charakteristický ráz, který moudře využil její potenciál. Toto rovinaté území plné mokřin je ptačím rájem, je vhodné pro nenáročnou cyklistiku a nabízí množství historických památek.

Žďárské vrchy

Žďárské vrchy. (Czech Tourism)

Žďárské vrchy ukrývají prameny několika našich řek a skýtají divokou přírodu vyhledávanou turisty v létě i v zimě. Nejvyšším vrcholem a zároveň vyhledávanou destinací je skalní systém Devět skal (836 m). Místní rybníky poskytují vítané osvěžení v létě, zatímco krásná, kopcovitá krajina Vysočiny láká v každém ročním období. Nezapomeňte navštívit Žďár nad Sázavou, gotický hrad Perštejn a nedalekou zříceninu Zubštejn.

Železné hory

Přehrada Seč v CHKO Železné hory poskytuje v létě bohaté vyžití pro všechny milovníky vody. (Czech Tourism)

Vrchovina u Chrudimi sousedící se Žďárskými vrchy nabízí pestrou venkovskou krajinu s lesy vhodnou k potulkám, ke koupání anebo cyklistice. Vyhledávanými cíli jsou zřícenina hradu Lichnice, Lovětínská a Hedvíkovská rokle, skanzen Veselý kopec nebo zámek Slatiňany s hřebčínem a anglickým parkem.

Mapa NP a CHKO

Pro jednodušší přehled toho, kde se jednotlivé chráněné oblasti a národní parky nacházejí v rámci naší Česka, tady je jejich mapa z r. 2014. (poskytla Česká informační agentura životního prostředí)

Aktualizovanou mapu národních parků a chráněných krajinných oblastí můžete najít zde.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.