Zachary Stieber

29. 7. 2022

Starostka amerického hlavního města Muriel Bowserová požádala vládu o aktivaci Národní gardy, která by městu pomohla vypořádat se s přílivem nelegálních přistěhovalců převážených z pohraničních států, když současný stav označila ve čtvrtek za „rostoucí humanitární krizi“.

Již 19. července požádal Christopher Rodriguez, ředitel vnitřní bezpečnosti hlavního města, ministerstvo obrany (DoD) o výpomoc Národní gardy z D. C., „aby pomohla zabránit vleklé humanitární krizi v hlavním městě státu“.

V dubnu texaský guvernér Abbott prohlásil: „Texas by neměl nést břemeno neschopnosti Bidenovy administrativy zabezpečit naši hranici,“ a začal vypravovat autobusy s nelegálními migranty do hlavního města. K této praktice se přidala v květnu i Arizona. Od té doby dorazilo do Washingtonu, D. C., přes 4 000 ilegálů.

Už ve svém dopise Rodriguez varoval, že „tempo přijíždějících autobusů a počet přepravovaných dosáhly kritického bodu“ a že bez federálního zásahu hrozí systému zahlcení.

Mluvčí úřadu starostky sdělil v e-mailu deníku The Epoch Times, že z Pentagonu zatím žádnou odpověď neobdrželi.

Mluvčí ministerstva obrany deníku The Epoch Times potvrdil, že ministr obrany Lloyd Austin žádost obdržel. „Ministr bere tuto žádost o pomoc velmi vážně. On a jeho tým pracují na podrobnostech a odpoví úřadu starostky, jakmile bude dosaženo rozhodnutí,“ dodal mluvčí.

Pravomoc povolit nasazení Národní gardy ve Washingtonu má pouze prezident, který musí obdržet žádost od místních představitelů. Bílý dům na dotaz nereagoval.

Setkání s Bílým domem

Bowserová a členové jejího týmu se setkali s představiteli Bílého domu, včetně Liz Sherwoodové-Randallové, asistentky prezidenta pro vnitřní bezpečnost, uvádí se v dopise z 21. července, který Bowserová po schůzce zaslala.

Starostka uvedla, že federální vláda by měla „převzít vedoucí úlohu“ při řešení problémů s nelegálními přistěhovalci, včetně využití federálního zařízení k jejich ubytování.

„Mám velké pochopení pro velmi obtížnou situaci, které čelí lidé nastupující do autobusů jedoucích neznámo kam,“ napsala Bowserová. „Stejně tak mi velmi záleží na tom, aby byla zachována sociální záchranná síť, za jejíž zajištění pro obyvatele Washingtonu jsem zodpovědná. Vím, že prezident sdílí mé pochopení, a těším se na spolupráci s administrativou, která zajistí [Národní] gardu a federální zařízení pro zpracování migrantů, kteří hledají azyl a lepší život ve Spojených státech amerických bez nejistoty a strachu.“

Texaský guvernér prohlásil, že program je způsobem, jak konfrontovat prezidenta Joea Bidena s důsledky jeho imigrační politiky, kdy za rozvolněné politiky míra nelegální imigrace „explodovala“ na rekordní úroveň.

„Washington konečně pochopil, s čím se Texasané potýkají každý den, protože naše komunity jsou zahlceny tisícovkami nelegálních přistěhovalců kvůli politice otevřených hranic prezidenta Bidena,“ uvedla pro The Epoch Times e-mailem Renae Ezeová, Abbottova tisková mluvčí.

„Pokud chce starostka najít řešení této krize, měla by vyzvat prezidenta Bidena, aby okamžitě podnikl kroky k zabezpečení hranic – což se mu dosud nepodařilo.“

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé
Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé

Distributoři by rádi viděli, aby se na rozvoji sítí uzpůsobené obnovitelným zdrojům podílel každý, bez ohledu na to, jaké nároky na síť vytváří. ERÚ a další odborníci však tento model považují za nespravedlivý pro ty, kdo fotovoltaiku nevlastní.

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku
Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku

V nádherných prostorách velkého sálu Trojského zámku odstartují mistři barokní hudby další ročník koncertních vystoupení projektu Procházek uměním, které založila první dáma české violy, virtuoska Jitka Hosprová.