Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena provedla zásadní změny v imigrační politice, a to novým výkladem federálních zákonů.

Imigranti z některých zemí, z nichž mnozí jsou nelegální, jsou chráněni před deportací a mohou být legálně zaměstnáni, pokud ministr vnitřní bezpečnosti rozhodne, že jejich domovská země splňuje určité podmínky.

Toto označení je známé jako Dočasný chráněný status (TPS).

V současné době je takto označeno patnáct zemí, včetně Afghánistánu, Salvadoru, Somálska, Ukrajiny a Venezuely. Chráněny jsou tak statisíce, možná miliony přistěhovalců z těchto zemí.

Až do července 2022 museli lidé chránění TPS zůstat v zemi, pokud nedostali povolení k vycestování.

Pokud by příjemci TPS zemi opustili a vrátili se, měli by po návratu stejný status – nelegální nebo legální.

Americký úřad pro občanství a přistěhovalectví (USCIS), který se stará o legální přistěhovalecký systém, však nyní tuto politiku změnil.

Nyní budou všichni příjemci, kteří se vrátí, „zkontrolováni a přijati“, což je byrokratický termín, který znamená, že člověk vstoupil do země legálně. „To platí i v případě, že příjemce TPS byl při původním udělení TPS přítomen bez povolení k pobytu nebo bez podmínky,“ uvádí USCIS ve svém upozornění (pdf).

„Tím se v podstatě ,vyčistí‘ skutečnost, že sem přišli nelegálně, a to je postaví na cestu k získání zelené karty,“ řekla deníku The Epoch Times Jessica Vaughanová, ředitelka politických studií v Centru pro imigrační studia.

„Jedná se o obcházení amerických imigračních zákonů a Kongresu,“ dodal Emilio Gonzalez, který řídil USCIS za vlády George W. Bushe. „Je to skutečně levicový způsob legalizace lidí.“

USCIS ve svém upozornění uvedl, že změna vyplynula z rozhodnutí soudu, pokynů právníků jeho mateřského úřadu, ministerstva vnitřní bezpečnosti, a z vyhodnocení současné a minulé politiky. Agentura na žádosti o komentář nereagovala.

Celý článek naleznete zde.

Článek byl redakčně zkrácen. Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.