Předseda představenstva druhého největšího výrobce mikročipů na světě oznámil 5. srpna, poté co Peking zahájil rozsáhlé vojenské manévry kolem Tchaj-wanu, poskytnutí daru ve výši 100 milionů dolarů tchajwanské vládě na obranu proti Číně.

„100 milionů dolarů není mnoho peněz na nákup zbraní,“ řekl na tiskové konferenci v Tchaj-peji Robert Tsao, zakladatel výrobce čipů United Microelectronics Corp (UMC). „Doufám, že to dokáže probudit tchajwanský lid z chamtivosti po penězích a strachu ze smrti a umožní bojovat za obranu svobody, demokracie a lidských práv.“

Tsao řekl, že Komunistická strana Číny (KS Číny) uctívá „totalitu, podvod, nenávist a násilí“, její členové jsou „hulváti a lumpové“ a režim je „podsvětím“.

Magnát odsoudil vojenská cvičení Pekingu, která Peking použil jako odvetu za návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu ve dnech 2. a 3. srpna. Vyzval obyvatele Tchaj-wanu, aby byli stateční a postavili se čínským „slovním hrozbám a zastrašování silou“.

Soukromý dar

Tsao uvedl, že peníze daroval, protože na Tchaj-wanu zaregistroval nebezpečné jevy poté, co Peking zahájil na ostrově kognitivní válku, psychologickou válku a válku veřejného mínění proti Tchaj-wanu.

„Z mnoha Tchajwanců se stávají [tváří v tvář Číně] pštrosi,“ řekl 75letý podnikatel. „Myslí si, že Čína nezahájí válku, dokud ji Tchaj-wan nerozzlobí.“

Poté vyjmenoval další dvě skupiny: Lidé, kteří si myslí, že Tchaj-wan není dost silný na to, aby šel proti Číně, a chtějí se vzdát, aby si zachránili životy; a lidé, kteří si myslí, že by je velká země chránila, kdyby se Tchaj-wan stal součástí Číny.

Tsao řekl, že se o politiku nezajímá. Přispívá na zachování Tchaj-wanu jako čisté země pro čínsky mluvící lidi po celém světě. V projevu citoval slova z americké hymny: „země svobodných a domov statečných“ a řekl: „Svoboda patří odvážným. Zbabělost končí zotročením.“

Robert Tsao

Tsao se narodil v pevninské Číně, vyrůstal na Tchaj-wanu a momentálně žije v Singapuru a má singapurské občanství.

Počátkem 80. let založil společnost UMC a vybudoval z ní druhého největšího světového výrobce čipů.

Na konci 90. let chtěl Tsao investovat v pevninské Číně kvůli jejímu obrovskému trhu. V té době ho čínské úřady běžně podporovaly. V uplynulých 20 letech založil v Číně dvě továrny UMC. Jednu ve východočínském městě Su-čou a druhou v jihočínském městě Sia-men.

V rozhovoru pro časopis Wealth Magazine v prosinci 2019, po odchodu z pozice ředitele společnosti UMC, Tsao řekl: „Kdybychom to mohli udělat znovu, doufám, že bychom nešli na pevninu [myšleno pevninskou Čínu] pomáhat se zakládáním továren.“

V březnu veřejně vyzval tchajwanské občany, aby ostrov bránili sami, a nespoléhali se na zahraniční mocnosti. Uvedl, že jeho dva synové mají tchajwanské občanství. „Oba se vrátí, aby se bránili silám LOA (Lidové osvobozenecké armády), pokud dojde na Tchaj-wanu ke konfrontaci.“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.