Nicole Hao

9. 8. 2022

Předseda představenstva druhého největšího výrobce mikročipů na světě oznámil 5. srpna, poté co Peking zahájil rozsáhlé vojenské manévry kolem Tchaj-wanu, poskytnutí daru ve výši 100 milionů dolarů tchajwanské vládě na obranu proti Číně.

„100 milionů dolarů není mnoho peněz na nákup zbraní,“ řekl na tiskové konferenci v Tchaj-peji Robert Tsao, zakladatel výrobce čipů United Microelectronics Corp (UMC). „Doufám, že to dokáže probudit tchajwanský lid z chamtivosti po penězích a strachu ze smrti a umožní bojovat za obranu svobody, demokracie a lidských práv.“

Tsao řekl, že Komunistická strana Číny (KS Číny) uctívá „totalitu, podvod, nenávist a násilí“, její členové jsou „hulváti a lumpové“ a režim je „podsvětím“.

Magnát odsoudil vojenská cvičení Pekingu, která Peking použil jako odvetu za návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu ve dnech 2. a 3. srpna. Vyzval obyvatele Tchaj-wanu, aby byli stateční a postavili se čínským „slovním hrozbám a zastrašování silou“.

Soukromý dar

Tsao uvedl, že peníze daroval, protože na Tchaj-wanu zaregistroval nebezpečné jevy poté, co Peking zahájil na ostrově kognitivní válku, psychologickou válku a válku veřejného mínění proti Tchaj-wanu.

„Z mnoha Tchajwanců se stávají [tváří v tvář Číně] pštrosi,“ řekl 75letý podnikatel. „Myslí si, že Čína nezahájí válku, dokud ji Tchaj-wan nerozzlobí.“

Poté vyjmenoval další dvě skupiny: Lidé, kteří si myslí, že Tchaj-wan není dost silný na to, aby šel proti Číně, a chtějí se vzdát, aby si zachránili životy; a lidé, kteří si myslí, že by je velká země chránila, kdyby se Tchaj-wan stal součástí Číny.

Tsao řekl, že se o politiku nezajímá. Přispívá na zachování Tchaj-wanu jako čisté země pro čínsky mluvící lidi po celém světě. V projevu citoval slova z americké hymny: „země svobodných a domov statečných“ a řekl: „Svoboda patří odvážným. Zbabělost končí zotročením.“

Robert Tsao

Tsao se narodil v pevninské Číně, vyrůstal na Tchaj-wanu a momentálně žije v Singapuru a má singapurské občanství.

Počátkem 80. let založil společnost UMC a vybudoval z ní druhého největšího světového výrobce čipů.

Na konci 90. let chtěl Tsao investovat v pevninské Číně kvůli jejímu obrovskému trhu. V té době ho čínské úřady běžně podporovaly. V uplynulých 20 letech založil v Číně dvě továrny UMC. Jednu ve východočínském městě Su-čou a druhou v jihočínském městě Sia-men.

V rozhovoru pro časopis Wealth Magazine v prosinci 2019, po odchodu z pozice ředitele společnosti UMC, Tsao řekl: „Kdybychom to mohli udělat znovu, doufám, že bychom nešli na pevninu [myšleno pevninskou Čínu] pomáhat se zakládáním továren.“

V březnu veřejně vyzval tchajwanské občany, aby ostrov bránili sami, a nespoléhali se na zahraniční mocnosti. Uvedl, že jeho dva synové mají tchajwanské občanství. „Oba se vrátí, aby se bránili silám LOA (Lidové osvobozenecké armády), pokud dojde na Tchaj-wanu ke konfrontaci.“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.