Vrchní právní zástupkyně britské vlády uvedla, že vydá novou směrnici, která má školám zabránit v praktikování toho, co nazvala „protizápadním“ genderovým dogmatem.

„Protizápadní pseudovědci zplodili novou disciplínu, v níž naše vlastnosti vytváří hierarchii útlaku,“ sdělila ve svém projevu ve středu generální prokurátorka Suella Bravermanová.

Bravermanová uvedla, že nárůst transgenderismu v posledních letech, který nemá žádnou předchozí historii, naznačuje, že se děje něco jiného než jen genderové sebevyjádření.

„Školy indoktrinují děti jednostranným kontroverzním pohledem,“ řekla Bravermanová v projevu pro think tank Policy Exchange 10. srpna 2022.

Bravermanová vyzvala rodiče, aby se výuce teorie genderové identity ve školách bránili.

„Žádné dítě by se nemělo cítit znevýhodněné kvůli tomu, že zpochybňuje to, co se učí.“

Bravermanová stanovila postup, jakým musí být dodržován zákon o rovnosti.

Generální prokurátorka sdělila, že ministerstvo školství právě vydává podrobné a praktické pokyny, které stanoví rámec, podle něhož musí školy pracovat.

„Stanovuji pro ně [ministerstvo školství] právní standard,“ řekla Bravermanová. „Tyto pokyny se musí uplatňovat a musí být jasné, a pokud se neuplatňují, musí zasáhnout OFSTED.“

OFSTED je vládní těleso, které kontroluje školy, aby se zajistilo, že splňují standardy a poskytují kvalitní vzdělávání.

Bravermanová specifikovala řadu věcí, které jsou podle zákona o rovnosti povoleny.

„Ano, je v souladu se zákonem, aby škola s jedním pohlavím odmítla přijmout dítě opačného biologického pohlaví,“ řekla.

„Ano, je zákonné, aby smíšená škola odmítla vpustit dítě, které se narodilo s mužským pohlavím“, na dívčí záchody, řekla. „Pokud by škola umožnila transdívce používat dívčí toaletu, mohlo by se jednat o nezákonnou nepřímou diskriminaci dětí ženského pohlaví.“

V Británii konzervativní vláda neuznává sebeidentifikaci pohlaví. A osoby mladší 18 let nemohou získat certifikát o uznání pohlaví.

Je nesprávné, když se školy domnívají, že mají zákonnou povinnost oslovovat dětí jejich preferovanými zájmeny nebo jmény, dodala.

Bravermanová je od roku 2020 generální prokurátorkou pro Anglii a Wales. Zasedá ve vládě, ale není její součástí. Skotsko má samostatný právní systém. Severní Irsko spadá do působnosti Anglie a Walesu.

Bravermanová byla první osobou, která navrhla své jméno jako kandidátky do vedení Konzervativní strany.

Z boje o post lídra byla předčasně vyřazena, ale vyzvala své příznivce, aby podpořili Liz Trussovou zejména v otázce politiky identity.

„Liz byla velmi přímočará a věcná, pokud jde o politiku identity, proto ji podporuji,“ řekla Bravermanová pro GB News.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.