Náčelník amerického velení pro oblast Indopacifiku varoval, že rostoucí jaderný arzenál Číny představuje hrozbu pro stabilitu regionu a že Peking je v procesu „největšího vojenského zbrojení“ od dob druhé světové války.

Admirál John Aquilino, velitel pro oblast Indopacifiku, se takto vyjádřil v návaznosti na nesouhlas Číny s obranným paktem Austrálie, Spojeného království a USA (AUKUS), v rámci kterého bude Austrálie vyzbrojena ponorkami s jaderným pohonem. Podle Pekingu představuje tento krok riziko šíření jaderných zbraní.

„Pokud chcete mluvit o jaderných zbraních a obavách ze závodů v jaderném zbrojení, stačí se podívat do ČLR [Čínské lidové republiky],“ řekl Aquilino na tiskové konferenci v Indonésii.

„Jediným státem, který v současné době navyšuje jaderný arzenál, je ČLR,“ řekl a dodal, že v době konání konference měla Čína „uvedených do provozu 300 jaderných sil (podzemních odpalovacích zařízení)“, informoval deník The Washington Times.

Podle zprávy (pdf), kterou loni vypracovalo americké ministerstvo obrany pro Kongres USA, by zrychlující se tempo budování čínského jaderného arzenálu mohlo Číně umožnit mít do roku 2027 až 700 nosných jaderných hlavic a do roku 2030 disponovat nejméně 1 000 hlavicemi, což je více než odhad v obdobné zprávě z roku 2020.

„ČLR již pravděpodobně vytvořila rodící se ‚jadernou triádu‘ s vývojem balistické rakety odpalované ze vzduchu (ALBM) a zdokonalením svých pozemních a námořních jaderných kapacit,“ uvádí se ve zprávě.

Aquilino byl v Indonésii na cvičení Super Garuda Shield, což jsou každoroční společné vojenské manévry zaměřené na zlepšení regionální spolupráce. Cvičení, které se konalo od 1. do 14. srpna, se zúčastnilo více než 5 000 vojáků ze Spojených států, Indonésie, Japonska, Singapuru a Austrálie.

Jako pozorovatelé se připojily Kanada, Francie, Indie, Malajsie, Jižní Korea, Papua-Nová Guinea, Východní Timor a Spojené království. Washington uvedl, že cvičení nebylo zaměřeno na žádný národ.

Obranný pakt AUKUS

Peking obvinil státy AUKUSu, že neberou na vědomí „vážná rizika šíření jaderných zbraní“, a varoval, že by to mohlo ohrozit „mír a bezpečnost v regionu“.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien na brífinku 29. července uvedl, že sdílení jaderných informací by nemělo být povoleno, pokud s tím nebudou souhlasit všechny zúčastněné strany v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii a pokud tento orgán nebude mít nad takovou dohodou dohled.

Připomínky Pekingu přicházejí v době, kdy se v OSN koná desátá konference členů Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (1. až 26. srpna), která se bude na žádost Číny a Indonésie zabývat přezkoumáním AUKUSu.

Austrálie však prohlásila, že její závazek vůči smlouvě neochabuje, a proto bude země postupovat při získávání zbraní co nejtransparentnějším způsobem.

Náměstek australského ministra obrany Tim Ayres na konferenci 2. srpna uvedl, že Austrálie spolupracuje s mezinárodním jaderným dozorem a společenstvím na udržení „nezávislého Tichomoří bez jaderných zbraní“.

„Všichni tři partneři [AUKUS] jsou odhodláni dodržovat naše právní závazky a posilovat integritu režimu nešíření jaderných zbraní. Nebudeme pouze dodržovat, ale budeme posilovat integritu režimu,“ dodal.

Překlad původního článku: J. S.