Americká Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) budou reorganizována, uvedla 17. srpna jejich ředitelka poté, co přezkum zjistil, že agentura nereagovala adekvátně na pandemii onemocnění covid-19.

Dr. Rochelle Walenská informovala přibližně 13 000 zaměstnanců CDC o tomto kroku, který zahrnuje změny v agentuře ve snaze přijímat rychlejší rozhodnutí, být odpovědnější a zlepšit komunikaci.

Změny jsou podníceny revizí, která začala v dubnu a zjistila, že „tradiční vědecké a komunikační procesy agentury nebyly adekvátní k tomu, aby účinně reagovaly na krizi velikosti a rozsahu pandemie covidu-19,“ uvedlo CDC v e-mailovém prohlášení pro deník The Epoch Times.

Kopie posudku z prováděného auditu nebyla zveřejněna.

„CDC a veřejné zdravotnictví se na covid-19 připravovaly 75 let a v naší velké chvíli naše výkonnost spolehlivě nesplnila očekávání,“ uvedla v prohlášení Walenská, jmenovaná prezidentem Joem Bidenem (Demokraté).

„Jako dlouholetá obdivovatelka této agentury a zastánkyně veřejného zdraví chci, abychom si všichni vedli lépe, a to začíná tím, že CDC bude vést.  Mým cílem je nová kultura CDC zaměřená na činnost v oblasti veřejného zdraví, která klade důraz na odpovědnost, spolupráci, komunikaci a včasnost. Těším se na spolupráci s úžasnými lidmi v CDC a našimi partnery, abychom naplno využili potenciál agentury ve prospěch zdraví a blahobytu všech Američanů,“ dodala Walenská.

Očekává se, že realizace ohlášených změn bude trvat několik měsíců.

Bílý dům na žádost o vyjádření k návrhu nereagoval, stejně jako ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb, nadřízené oddělení CDC.

Agentura CDC si během pandemie vysloužila kritiku za svá doporučení a sdělení týkající se preventivních opatření, vakcín a léčby covidu-19, včetně snahy nechat očkovat prakticky každého Američana bez ohledu na jeho zdravotní stav nebo na to, zda se z covidu-19 již zotavil a vytvořil si protilátky, a propagace nošení roušek, a to i u dětí ve věku od 2 let.

Podle obhájců činnosti CDC tato nařízení pomohla zachránit životy, zatímco podle kritiků poškodila důvěru ve veřejné zdravotnictví a nejsou založena na spolehlivých vědeckých poznatcích.

Během počáteční reakce na pandemii vedl CDC Dr. Robert Redfield, kterého jmenoval bývalý prezident USA Donald Trump (Republikáni).

„Během covidu jsme viděli, že struktury CDC, upřímně řečeno, nejsou navrženy tak, aby přijímaly informace, zpracovávaly je a šířily veřejnosti potřebnou rychlostí,“ řekl agentuře Associated Press Jason Schwartz, výzkumník v oblasti zdravotní politiky na Yale School of Public Health. Dodal, že reforma je nutná i v dalších agenturách: „Doufám, že to není konec příběhu.“

Článek byl redakčně zkrácen. Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.