Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v pátek aktualizovalo své doporučení týkající se opičích neštovic. Nejvíce ohroženým osobám, konkrétně mužům, kteří mají sex s muži, radí, aby si od tohoto chování „dali dočasně pauzu“, což by pomohlo „omezit výskyt“.

Mezi doporučeními, kromě zmíněné „dočasné pauzy“ dokud nebudou očkovaní, uvádí CDC i omezení počtu sexuálních partnerů; vyhýbání se „prostorům“ pro anonymní sex s více partnery, používání kondomů, či nošení rukavic při určitých sexuálních aktivitách.

Těchto pět doporučení na snížení možností šíření bylo přidáno k sedmi původním, které se na webové stránce CDC objevily při její aktualizaci z 12. července.

Nejnovější aktualizace obsahuje i důraznější sdělení, ve kterém CDC uvádí, že „nejlepším způsobem, jak ochránit sebe i ostatní, je vyhnout se jakémukoli sexu … v době, kdy jste nemocní“. Lidé by se měli zejména „vyvarovat dotýkání se jakékoli vyrážky“.

„Opičí neštovice nejsou považovány za pohlavně přenosnou nemoc, ale často se přenášejí blízkým, trvalým fyzickým kontaktem, který může zahrnovat i pohlavní styk,“ konstatuje dále CDC.

Nouzový stav

Aktualizace ze strany CDC přichází den poté, co Bidenova administrativa vyhlásila v souvislosti s opičími neštovicemi stav ohrožení veřejného zdraví ve snaze uvolnit finanční prostředky a více pravomocí k řešení tohoto viru. Některé státy, včetně New Yorku, Kalifornie a Indiany, vyhlásily z podobných důvodů vlastní nouzový stav.

Osvětová činnost v komunitě LGBT

Bílý dům označil jako zásadní potřebu osvěty o opičích neštovicích a oslovení komunity LGBT, která je epidemií nejvíce zasažena, aby bylo možné s virem bojovat.

Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová minulé pondělí uvedla, že je třeba zajistit, aby komunita LGBT a představitelé veřejného zdravotnictví „přesně věděli, na co se zaměřit a jaká je léčba“.

CDC aktualizovala zmíněná doporučení tři dny poté, co americký prezident Joe Biden vybral Dr. Demetreho Daskalakise, který vede oddělení CDC pro prevenci HIV, jako jednoho ze dvou představitelů, kteří povedou národní reakci na epidemii opičích neštovic.

Daskalakis, který bude zástupcem Roberta Fentona z Federálního úřadu pro krizový management (FEMA), má zkušenosti s problematikou, která má dopad na LGBT komunitu. Podle Dr. Anthonyho Fauciho, hlavního lékařského poradce Bílého domu, je Daskalakis správnou volbou.

Dr. Demetre Daskalakis hovoří na tiskové konferenci k New York City Pride 27. června 2021. (John Lamparski / Getty Images)

Dle rozsáhlé studie se epidemie opičích neštovic v roce 2022 dosud šířila především prostřednictvím sexuální aktivity homosexuálních a bisexuálních mužů. Podle CDC a Světové zdravotnické organizace se virus může šířit také prostřednictvím kontaminovaného ložního prádla, oblečení a ručníků.

Poté, co byl ve čtvrtek v Long Beach nahlášen pátý případ dětských opičích neštovic ve Spojených státech, kalifornské ministerstvo zdravotnictví rovněž uvedlo, že k přenosu může dojít prostřednictvím předmětů v domácnosti, jako jsou hrnky a nádobí.

Na aktualizované webové stránce CDC věnované bezpečnějšímu sexu během epidemie opičích neštovic bylo uvedeno, že vakcíny budou „důležitým nástrojem v prevenci šíření opičích neštovic“.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.