Může se stát u nás v Česku, že v zimě vám nezaklepe na dveře zima, ale úředníci ze SEI(Státní energetická inspekce), kteří chtějí přeměřit teplotu vašeho příbytku? Přijdou na inspekci a budou zaznamenávat, jak udržujete teplotu ve svém bytě.

Ministerstvo průmyslu zatím připravuje vyhlášku pro případ nedostatku paliva, aby se budovy vytápěly na nižší teplotu. Ministr Síkela avizuje, že má jít pouze o nouzové řešení, pokud by válka na východě dále eskalovala. Občané se obávají, jakou podobu by mělo vymáhání této novely.

Pro případné kontroly by podle Ministerstva práce a sociálních věcí(MPO) nevznikaly žádné nové orgány. „K provádění kontroly dodržování pravidel je oprávněna Státní energetická inspekce (SEI), vysvětlil Marek Vošahlík, vedoucí tiskového oddělení MPO pro redakci CNN.

„V současné době platí pravidla stanovená vyhláškou č. 194/2007 Sb. Kontrolu dodržování pravidel provádějí inspektoři SEI, kteří mají s kontrolami dlouholeté zkušenosti a disponují potřebným vybavením pro provedené kontroly,“ dodal Vošahlík.  Přičemž šetření by inspektoři měli provádět na základě podnětů.

Plán Evropské komise je snížit spotřebu plynu o 15 % kvůli nedostatku klíčových surovin, které nezbytně potřebujeme.

Mluvčí ČEZ Roman Gazdík radí, jak ušetřit na topení, a zároveň nezmrznout. Když stáhnete topení o tři stupně, může vám to ušetřit na domě zhruba 5 megawathodin, řekl redakci CNN. A totéž se může obdobně podařit i v bytových jednotkách, což může dát asi 12 % úspory.

Kde dělat úspory?

Ohledně otázky, kde by se měly dělat úspory, podle ministra průmyslu J. Síkely by k úsporám měl přispět každý. Pro naši ekonomiku je důležité, abychom ji udrželi v chodu, vysvětluje Síkela.

Pokud se podaří ušetřit domácnostem, tím menší bude tlak na vypínání průmyslu a ve svém důsledku se sníží také riziko případného propouštění.

Stránka setrim.cz nabízí praktické návody, jak ušetřit na vytápění domu nebo bytu. Další rady zní:

– nezakrývat radiátory nábytkem nebo závěsy, raději nalepit za topení hliníkové fólie, které teplo znásobují

– zaměřit se těsnění oken a zamezit únikům tepla

– v ložnici nastavit nižší teplotu, která svědčí dobrému spánku, a vzít si případně přikrývku navíc

– na plynu vařit efektivně – není nutno vařit celou konvici vody na 1 šálek kávy

– občas odmrazit ledničku, a tím uspořit na výkonu.

Češi si doposud dopřávali teplo nadmíru, doma pobývali jen spoře oblečeni a nadbytečné teplo větrali okny ven.

Na rozdíl od nich mnozí uvážlivější stahovali topení a teple se oblékali, protože doma nesnášejí příliš sálající radiátory. Ovšem – těm úsporným obyvatelům bytů zase kotelny na sídlišti vytýkaly, že se ohřívají na úkor jiných, kteří jim topí za zdí. Kotelny se hájí tím, že pro celek není žádoucí mít některé byty vymrzlé.

Každý má jinou úroveň nastavení pro domácí teplo.

Svetry nebo trenýrky?

Na sociálních sítích kolují vtipy, jak si uplést svetr na zimu, jak nám to radí naše vláda. Skutečností je, že Češi doposud topili bohatě. Už desetiletí můžeme sledovat v záběrech  západních filmů, že postavy v interiéru většinou chodí teple oblečeny, což se o našich zvyklostech říci nedá.

Podle expertů je snížení spotřeby plynu o 15 procent, po kterém volá Evropská komise, reálné, uvádí CNN a dodává: Za loňský rok domácnosti spotřebovaly téměř čtvrtinu plynu v Česku, zbytek pohltily firmy a infrastruktura.