Zdenka Danková

22. 8. 2022

ČR – V pondělí 22. srpna jednal Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu, se zástupci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o možných legislativních opatřeních pro lepší kontrolu zákazníků na energetických trzích. Shodli se, že největším problémem pro zákazníky nyní jsou kontrakty uzavírané na spotové ceny, které přenáší veškeré riziko růstu cen na zákazníky, uvádí odbor komunikace MPO.

„Tyto kontrakty uzavírané na spotové ceny umožňují obchodníkům přenášet veškerá rizika plynoucí ze současného nestabilního a nejistého trhu pouze na spotřebitele. Obchodník tedy inkasuje přirážku a má své jisté,“ uvedl ministr k situaci firem.

„Pro dodavatele jsou nyní spotové produkty pochopitelně výhodné. Téměř nic u nich totiž neriskují a marži mají jistou. Energie mohou kupovat na krátkodobém trhu a veškerá rizika prudkých cenových výkyvů nesou spotřebitelé. Ti bohužel zjišťují, co podepsali, až když jim skokově rostou zálohy. Teď jsme například řešili problém páru seniorů, kterým zálohy na plyn vyskočily z jednotek tisíc na 26 tisíc korun měsíčně, upozornila Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ již letos na jaře.

„Domácnosti dopředu neví, jaké ceny za energie budou platit, a nesou všechny důsledky Putinovy války,“ uvedl ministr Síkela na tiskové konferenci po jednání se zástupci ERÚ.

V rámci těchto kontraktů jsou ceny, které zákazníci platí za energie, stanoveny pouze vzorcem. Ten započítává aktuální ceny na burze, vysvětluje odbor komunikace.

Ochrana domácností před jistým druhem kontraktů

Podle informací předložených zástupci ERÚ navíc dochází i k tomu, že domácnosti jsou převáděny bez dostatečného vysvětlení či dokonce bez jejich vědomí. 

„Mnohdy stačí i podpis dodatku a fixovaný produkt se mění na spotový. Takové jednání může být posuzováno i jako nekalá obchodní praktika,“ upozornil Stanislav Trávníček, předseda rady ERÚ.

Jak ministr Síkela, tak i zástupci ERÚ se tedy shodli na tom, že úřad spolu s pracovníky MPO připraví legislativní opatření, které zákazníky před tímto druhem kontraktů ochrání.

„Samozřejmě jsme dnes probrali také možnosti, jak spotřebitele před touto praxí lépe chránit. Bavili jsme o některých nápadech a …domluvili jsme se, že rychle aplikovatelné legislativní řešení tohoto problému společně najdeme během několika týdnů a já ho následně předložím vládě,“ dodal ministr Síkela.

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.