Bývalý předseda vlády a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dorazil přibližně v 8.00 k pražskému městskému soudu, kde se po sedmi letech začne projednávat kauza údajného dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo… Informaci přinesla agentura ČTK.

„Čau lidi, dnes sedím u soudu, připraven prokázat svou nevinu. Držte mi palce,“ tweetoval dnes předseda hnutí ANO před začátkem soudu.

„Čapí hnízdo sloužilo dvakrát před parlamentními volbami v roce 2017 a 2021 jako negativní informace o tom, že bych měl něco udělat. Samozřejmě jsem nic neudělal a zásadně tu nepravdivou obžalobu odmítám. A já myslím, že musí být každému jasné, že 15 let stará kauza, kdybych nešel do politiky, tak o ní nikdo nikdy neslyšel,“ obhajoval se Babiš ve svém pořadu Čau lidi. Soud se podle něj opět rozjel na „objednávku politického kartelu“ současné vládní pětikoalice.

Babiš je obžalován spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou, která k soudu podle ČTK také dorazila. Oba měli způsobit škodu v hodnotě 50 milionů korun. Podle obžaloby měl Babiš svým vlivem zajistit podmínky k tomu, aby farma Čapí hnízdo na povrchu splňovala podmínky pro získání dotací pro malé a střední podniky. Přitom si byl podle státního zástupce vědom, že společnost je propojená s firmami pocházejícími z holdingu Agrofert.

Babišův soud doprovází velký zájem médií a veřejnosti. Před budovou soudu protestují také zástupci Milionu chvilek pro demokracii, kteří uspořádali happening s klecí a kavalcem uvnitř, což má představovat symbolickou celu pro Andreje Babiše.

Opozice v čele s Babišem ostře kritizuje vládu za pomalé řešení energetické krize. „Energetický tarif? Totální fiasko. Až přijde vláda se zastropováním na 5000 Kč za MWh, pamatujte si, že MY chceme 1500 Kč, jako Slovensko od února,“ napsal dnes Babiš na svém Twitteru.

V současné době také probíhají snahy, které mají znemožnit bývalým agentům a spolupracovníkům StB vstup do vlády. V čele této iniciativy, která by se mohla dotknout také Andreje Babiše, je ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Předminulá vláda vykleštila lustrační zákon. Paradoxně tak teď musí mít lustrační osvědčení vysocí úředníci, ale jejich šéfové (ministři) nemusí. Tuhle nelogičnost napravujeme, na ministerstvu jsme připravili zákon, který opět zakáže agentům a spolupracovníkům StB vstup do vlády,“ okomentoval snahu na twitterovém účtu Rakušan.