Jack Phillips

21. 9. 2022

Demokraty ovládaný sněmovní Výbor pro dohled v úterý zamítl snahu republikánů o vyšetřování syna prezidenta Joea Bidena Huntera kvůli jeho zahraničním obchodům.

Republikáni před hlasováním navrhli vyšetřovací rezoluci, která žádá prezidenta, aby předal dokumenty týkající se obchodních transakcí Huntera Bidena a dalších členů Bidenovy rodiny, jakož i jejich společností a investic.

Republikán James Comer, dlouholetý člen výboru, obvinil Bidenovu rodinu z využívání „přístupu do nejvyšších pater vlády za účelem obohacování se“, a uvedl, že vyšetřování je nutné kvůli důsledkům pro národní bezpečnost.

„Je načase, aby prezident Biden zodpověděl některé otázky týkající se jeho účasti na letitých obchodech jeho rodiny s některými z našich nejvýznamnějších nepřátel, včetně Komunistické strany Číny,“ řekl Comer, přičemž pravděpodobně narážel na e-maily pocházející z notebooku Bidena mladšího, které odhalily komunikaci s čínským energetickým konglomerátem napojeným na KS Číny. V těchto e-mailech Hunter navrhoval, aby „velkému chlapovi“, myšleno Joe Bidenovi, byl poskytnutý v jedné z firem desetiprocentní podíl.

„Pokud budou demokraté hlasovat proti této rezoluci, pak pokračují ve svém koordinovaném úsilí chránit potenciálně zkompromitovaného prezidenta před nezbytným kongresním šetřením,“ řekl v úterý Comer. „Musíme si posvítit na mezinárodní obchodní plány Bidenovy rodiny, abychom zjistili, zda zde existuje hrozba pro národní bezpečnost.“

Dlouholetá demokratická kongresmanka Carolyn Maloneyová, předsedkyně Výboru pro dohled, dle CNN uvedla, že republikáni mají „špatně nastavené“ priority, jestliže se snaží Bidenovy vyšetřovat. „Je to holé stranické úsilí,“ řekla a dodala, že republikánští zákonodárci jsou „posedlí“ Hunterem Bidenem.

Pokud republikáni po nadcházejících průběžných volbách získají většinu ve Sněmovně reprezentantů, úterní hlasování Výboru pro dohled naznačuje, že „případ neskončil“, protože i další republikáni v obou komorách Kongresu avizovali, že se budou zabývat prověřením zahraničních vazeb a rodinných obchodů Bidenových.

„Takže mi chcete říct, že Joe Biden … neměl tušení, že se jeho syn podílel na prodeji kobaltového dolu čínské společnosti ve stejnou dobu, kdy ústředním bodem energetické politiky Joea Bidena jsou elektromobily ve Spojených státech?“ ptal se na zasedání výboru republikánský kongresman Byron Donalds. „To je prostě šílené.“

Koncem roku 2020 Hunter Biden ve svém prohlášení prozradil, že je vyšetřován federálními úřady kvůli svým daním. Hunter i tehdejší prezidentský kandidát Joe Biden v tu dobu uvedli, že jsou přesvědčeni, že vyšetřování neprokáže, že by se Hunter dopustil něčeho špatného.

Hunter Biden koncem roku 2019 řekl televizi ABC News, že v souvislosti se svými soukromými obchodními transakcemi jednal eticky.

„Dal jsem záminku některým velmi neetickým lidem, aby jednali nelegálně a pokusili se způsobit škodu mému otci. Tam jsem udělal chybu. Za to přebírám plnou odpovědnost. Udělal jsem cokoliv nesprávně? Ne, v žádném případě. Vůbec a v žádném případě,“ řekl Hunter Biden.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.