Anita L. Sherman

26. 9. 2022

Historická fikce, která oživuje dobrotu a genialitu Johanna Sebastiana Bacha, skvělá pro mladé čtenáře

Fanoušci klasické hudby si tuto knihu vychutnají do poslední stránky a každý, kdo utrpěl ztrátu blízkého člověka, pochopí hloubku zármutku, který příběhem prostupuje.

15. března 2022 vyšla kniha The Great Passion (pozn.: Velká vášeň nebo Velké pašije) od spisovatele Jamese Runcie, která s sebou přináší dvě hlavní témata – velkolepou hudbu a nesnesitelný zármutek. Čtenáře tento inspirativní a vírou naplněný příběh odehrávající se v Německu v roce 1700 osvěží a povzbudí. James Runcie témata spojuje v procítěném a dojemném vyprávění.

Dětský zármutek

Srdce se vám rozbuší hned na začátku knihy, kde se setkáváme s truchlícím třináctiletým Stefanem Silbermannem. Jako jedináček přišel o matku. Stefanův otec, sám nepochybně zarmoucený, posílá syna do vzdálené školy svatého Tomáše v Lipsku a radí mu, aby se příliš nezabýval smrtí své matky a přijal nové prostředí, kde může studovat a učit se.

Stefana však její nepřítomnost pronásleduje. Jeho zrzavé vlasy ho odlišují od ostatních a situaci ještě zhoršují šikanující spolužáci. Cítí se nevítaný a nemilovaný. Jeho duše touží po útěše a útočišti. Přemýšlí, jak to tady přežije.

Avšak Svatý Tomáš je místo náboženství a hudby. Zpívá se tu a hraje na nástroje a mladý Stefan se dostává do sboru. Jeho duch se začíná pozvedat.

Půvabný a lyrický text autora Jamese Runcieho je lahůdkou. Zde je pohled na Stefana, který se spolu s řadou dalších mladých sboristů ponořil do hudební partitury:

„Bylo tam tolik různých vstupů a znělo to ve spěchu, jako by se zpěváci nemohli dočkat, až nám sdělí zprávu o Kristově zmrtvýchvstání. Prefekt Schmid zazpíval tenorovou árii za doprovodu hoboje, který hrál s takovou krásou a touhou, že jsem zažil okamžik naděje, v němž jsem si představil, že dokud tato kantáta trvá, nemůže mi nic ublížit; ani strach z nové školy, ani ztráta všeho, co jsem znal a miloval.“

TIP: Crescendo: Krátký film k zamyšlení

Bachova shovívavost

Stefan upoutá pozornost školního kantora Johanna Sebastiana Bacha. Tento nový žák má krásný hlas. Bach v něm vidí příslib úspěchu a možnost, že ho rychle povýší ze sboru na sólistu.

Stefanův život se dramaticky změní. Bach jako přísný vychovatel doslova nutí svého mladého svěřence k tomu nejlepšímu a zároveň ho uvádí do světa hudby, který ho obklopuje příslibem bezpečí a radostí.

To, že začne být vyzdvihován jako hvězdný soprán, přinese závist spolužáků, především Davida Stolleho, syna jednoho z nejslavnějších basových zpěváků v okolí.

Jejich vztah se zdá být odsouzen k neúspěchu, vyznačuje se neustálými ostrými konfrontacemi a pro Stefana jen s malou nadějí na útěchu.

Pod Bachovým starostlivým, ale pevným vedením Stefanova hudební zdatnost rozkvétá a roste. Kromě zpěvu začíná pracovat jako opisovač pro samotného Bacha a jeho četná hudební díla.

Spásným darem pro Stefana se stává, když je přiveden do okruhu Bachovy nejbližší rodiny, daleko od krutosti kolejního života. Zde nachází útěchu v Bachově ženě Anně Magdaleně, která se mu stává náhradní matkou, hudební mentorkou a přítelkyní. Bachova nejstarší dcera z prvního manželství Catharina zve Stefana na výlety za sběrem motýlů do nedalekých bujných lesů.

Mnohé z Bachovy psyché zůstává v románu tajemstvím, ale jak poznamenává hobojista Gleditsch:

„Promlouvá skrze hudbu. To si u hudebníků vždycky pamatujte. Němčina není jejich rodný jazyk. Hudba ano. Proto je někdy těžké porozumět tomu, co říkáme.“

Čím více Stefan s Bachem spolupracuje, tím více oceňuje jeho genialitu. Čím více ho Stefan vídává v prostředí jeho početné rodiny, tím více si váží hudebníkovy otcovské moudrosti. Je vděčný za to, že může být v Bachově přítomnosti, a usilovně pracuje, aby mu udělal radost.

Pak dojde k tragédii, když zemře jeden z členů Bachovy rodiny. Stefan se znovu setkává s hrůzou smrti a hledá útěchu v náboženství. Nakonec se přesvědčí, že krása může vzejít i z těch nejhlubších ztrát.

Budování crescenda

S blížícími se Velikonocemi roku 1727 se Bach s vervou pouští do nového díla: „Matoušových pašijí“, posvátného oratoria pro sóla, dvojsbor a dvojčlenný orchestr, doplněného libretem básníka Picandera. Tento monumentální počin zhudebňuje 26. a 27. kapitolu Matoušova evangelia s prokládanými chorály a áriemi.

Čtenáři budou vtaženi do šílenství, které provázelo jeho vznik, do chaosu všech zúčastněných a pak do slavného a hluboce dojemného představení, které pozvedne duše všech a přivolá spásu mladého Stefana.

V knize Velké pašije vytvořil Runcie nápaditou a naprosto přesvědčivou výpravu. Až budete znovu poslouchat Bachovy skladby, budou jejich zpěvy, hra i poslech díky této četbě výrazně obohaceny.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil P. M.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Vláda chce získat pravomoc samostatného rozhodování o krátkodobém vysílání ozbrojených sil

Podle nového vládního návrhu by měla být změněna Ústava České republiky. Měla by do ní být zanesena nová pravomoc vlády samostatně rozhodovat o vysílání ozbrojených sil mimo území republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území republiky.

Energeticky náročné firmy dotují rozvoj přenosových sítí, vláda jim neulevuje jako jinde, stěžuje si šéf Svazu průmyslu

Velké průmyslové podniky přispívají na zelenou modernizaci elektrárenské sítě velkou měrou. Na rozdíl od sousedních zemí však česká vláda firmám s náklady pomáhá jen málo, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Do ústavy má být zapsáno „šetrné využívání vody“ a „ochrana životního prostředí“

Ministerstvo životního prostředí navrhlo změnit a rozšířit ústavu o závazek státu k šetrnému využívání vody a ochraně životního prostředí. Podle něj je současné znění „zastaralé“ a „nedostatečné“.

Klaus Schwab rezignoval z představenstva Světového ekonomického fóra

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab odstoupil z představenstva této organizace. Byl její tváří více než 50 let.

Člen ochranky stojí na svém stanovišti během zahajovacího zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců ve Velkém sále lidu v Pekingu, 5. března 2024. (WANG ZHAO / AFP via Getty Images)
Čína uvalila odvetné sankce na členy amerického Kongresu kvůli Hongkongu

Čína uvalila sankce na několik členů amerického Kongresu, další vládní představitele a vedoucí nevládních organizací za to, co režim označil za „otřesné chování v otázkách týkajících se Hongkongu“.

Vědci našli dosud nejpřesvědčivější důkazy o možném životě na vzdálené planetě

Vědci objevili dva plyny, které na Zemi vznikají jen biologicky, v atmosféře planety K2-18b. Naznačuje to možnou přítomnost mikrobiálního života, i když důkaz to zatím není.

Německo: Každý třetí podnik plánuje v roce 2025 snižování počtu zaměstnanců

Více než tři z deseti německých podniků předpokládají, že letos budou muset snižovat počet pracovních míst...

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918, podíl rozvodů se snižuje

Loňský počet svateb v Česku byl po roce 2013 druhý nejnižší od vzniku Československa v roce 1918. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) do manželství loni vstoupilo 44 486 párů, o necelých 1000 více než v roce 2013.

„Nádherné.“ Milovníci čínského umění tleskají Shen Yunu

Milovníci čínského umění ocenili představení Shen Yun v New Yorku jako fascinující ukázku tradiční kultury, tance a hudby. Zaujaly je barvy, příběhy i duchovní poslání souboru.

Mnohonásobný laureát a významný psychiatr Cyril Höschl zemřel ve věku 75 let

Ve věku 75 let dnes zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha.