Andrew Thornebrooke

10. 10. 2022

Bidenova administrativa představila minulý týden svou národní strategii pro Arktidu, čímž zdůraznila rostoucí soupeření s Čínou a Ruskem v nárokování si této oblasti.

Jedná se o první zveřejněnou národní strategii pro tento region od roku 2013, ačkoli několik ministerstev napříč americkou vládou, včetně ministerstva vnitřní bezpečnosti a armády, zveřejnilo nedávno své vlastní strategie.

Arktida je domovem více než 50 000 Američanů a nová strategie tedy dává rámec strategické soutěži coby otázky ochrany americké vlasti a udržení regionální stability s mezinárodními partnery.

„Vzhledem k tomu, že tento region sdílíme s dalšími sedmi státy, je Arktida pro americkou zahraniční politiku a národní bezpečnost klíčová,“ uvedl v souvisejícím prohlášení ministr zahraničí Antony Blinken.

„Nemáme vyšší prioritu, než je obrana naší země a našich lidí, a bezpečnost v Arktidě je pro ni klíčem.“

Arktida je v posledních letech stále častěji v hledáčku pozornosti kvůli svým rozsáhlým zásobám přírodních zdrojů. V regionu se v hojné míře nachází ropa, zemní plyn, kovy vzácných zemin, diamanty a nedotčená loviště. Tání polárních ledovců navíc způsobilo, že obchodní cesty zůstávají během roku týdny nebo dokonce měsíce splavné.

Tento dříve nikým nenárokovaný region tak bude v příštích letech hrát v globální geopolitice důležitou roli.

Bruce Jones, vedoucí pracovník Brookings Institution, uvedl, že Čína a Spojené státy vstupují do dlouhého období námořního soupeření, jehož ústředním bodem bude Arktida.

„Stává se jednou z nejžhavějších zón soupeření,“ řekl Jones již dříve v rozhovoru pro NTD, sesterské médium deníku The Epoch Times. „Největší věcí je, že klimatické změny rychle mění možnost celoroční plavby přes Arktické moře.“

„V sázce jsou obrovské komerční zájmy. V sázce jsou obrovské energetické zdroje. V sázce jsou obrovské možnosti rybolovu. A samozřejmě jsou tu i strategické zájmy.“

Nová Národní strategie pro arktický region (pdf) se za tímto účelem zaměřuje na čtyři klíčové priority: bezpečnost, změnu klimatu, hospodářský rozvoj a mezinárodní spolupráci.

„Rostoucí strategický význam Arktidy zintenzivnil soutěž o její budoucnost, protože země sledují nové ekonomické zájmy a připravují se na zvýšenou aktivitu,“ uvádí se v dokumentu.

„Čína … usiluje o zvýšení svého vlivu v Arktidě prostřednictvím rozšířeného spektra hospodářských, diplomatických, vědeckých a vojenských aktivit. Dává také vědět o svém záměru hrát větší roli při utváření správy regionu.“

Strategie mimo jiné uvádí, že Čína v posledních letech zdvojnásobila své investice do arktických projektů a zaměřuje se na těžbu nerostných surovin a vědecké angažmá, které může využít k výzkumu dvojího užití ve prospěch své armády.

Při pomoci čelit této hrozbě bude dle nové strategie jmenován velvyslanec pro Arktidu, který bude pomáhat koordinovat politiku prospěšné pro tento region s arktickými zeměmi, jako jsou Finsko a Švédsko, které letos požádaly o členství v NATO.

„Budeme nadále úzce spolupracovat se spojenci a partnery v Arktidě, abychom v regionu dodržovali mezinárodní právo, pravidla a standardy,“ uvedl Blinken.

Překlad původního článku newyorské redakce The Epoch Times: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.