Jana Novotná

18. 10. 2022

4. října 2022 byla v rámci petičního výboru Poslanecké sněmovny na návrh poslankyně Niny Novákové projednána Petice proti omezování svobody slova na sociálních sítích, kterou iniciovala Společnost na obranu svobody projevu (SOSP). Poslankyně, která je zároveň zpravodajkou petice, při projednávání petice navrhla veřejné projednání. Její návrh byl schválen a 6. prosince tak ve sněmovně proběhne veřejné slyšení za účasti zákonodárců a přizvaných odborníků.

Signatáři petice podle vyjádření žádají zahájení veřejné diskuse o tom, „jak zabránit omezování svobody projevu na sociálních sítích, které deformuje politickou soutěž a fungování demokratických procesů, a vytvoření parlamentní komise se zastoupením všech stran“ v Poslanecké sněmovně a odborníků z oblasti práva, která se bude zabývat případy občanů i právnických osob, jejichž účty byly blokovány a příspěvky smazány.

Vlastimil Veselý, spoluzakladatel SOSP a spoluautor petiční iniciativy, pro Epoch Times v e-mailové komunikaci uvedl, že ještě loni na tom byla podle něj ČR ve srovnání se západní částí Evropské unie z pohledu svobody slova „relativně dobře“, nicméně situace se podle něj v posledních týdnech „znepokojivě zhoršuje“.

„Naše několikaměsíční snaha dosáhnout projednání Petice proti omezování svobody slova na sociálních sítích v některém z výborů Poslanecké sněmovny byla korunována úspěchem,“ uvedla na svých stránkách SOSP. „Děkujeme všem, kteří jste ji podepsali nebo ji šířili a propagovali. První krok se podařil – na půdě sněmovny Parlamentu ČR se bude 6. prosince konat veřejné slyšení k problematice omezování svobody projevu na digitálních platformách za účasti poslanců, zástupců Úřadu vlády a dotčených ministerstev,“ uvádí informační zpráva dále.

Za SOSP se podle informací společnosti jednání 4. října zúčastnili Gabriela Sedláčková, Daniel Vávra a Jan Hořeňovský (Institut H21), s nímž uskupení dlouhodobě spolupracuje. Diskuse se také zúčastnili zástupci Ministerstva vnitra, Ministerstva průmyslu a obchodu (do jeho gesce spadá Digital Services Act) a za Úřad vlády zmocněnec pro média a dezinformace, Michal Klíma.

„Rozhodnutí petičního výboru o veřejném slyšení je pro nás vyvrcholením dlouhodobých snah o to, aby naši zákonodárci věnovali tématu online cenzury pozornost. Těší nás, že konání veřejného slyšení podpořila drtivá většina přítomných členů výboru,“ uvedla Gabriela Sedláčková, která petici předávala a komunikovala po celou dobu se zpravodaji. „Nyní zbývá ten těžší krok – aby naši zákonodárci začali naše občany před diskriminací ze strany digitálních platforem bránit,“ dodává Vlastimil Veselý.

Obsah petice

Globální sociální sítě podle autorů petice dnes „představují hlavní fóra veřejné diskuse a jsou také významným fórem politickým“.

„Jejich vliv na politickou soutěž a volební výsledky je srovnatelný s největšími tištěnými, rozhlasovými nebo TV médii. Vlastníci platforem mají na trhu prakticky monopolní pozici a nejsou politicky neutrální,“ uvádí text petice. „Naopak, selektivní filtrací obsahu a blokací nepohodlných uživatelů systematicky porušují právo na svobodu projevu a ustanovení o nepřípustnosti cenzury, základní kameny ústavního pořádku ČR.“

Absolutní moc nad sociálními sítěmi podle autorů petice drží nadnárodní korporace s dominantní pozicí na trhu. „Rovný přístup zde není garantován, jednotlivé názory nemají stejnou šanci být publikovány.“

„Správu obsahu vykonávají podle neprůhledných, vágních a nekonzistentně aplikovaných pravidel. Zcela legitimní názory běžných uživatelů (již dávno nejde jen o kontroverzní ,radikály‘) odstraňují tyto firmy ze společenské diskuze bez možnosti se bránit,“ říká petice. „Cenzurují se už i prostá historická fakta. Transparentnost, které se v moderním světě nevyhne ani starosta malé obce, v případě těchto obřích korporací stát nevyžaduje.“ Více zde…

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...