Nathan Worcester

20. 10. 2022

Válka mezi státy a bankami ohledně environmentálního, sociálního a správního skóre (ESG) a podobných praktik se dostala až na práh Organizace spojených národů – vrchní státní zástupci 19 států USA zahájili vyšetřování závazků velkých finančních institucí vůči „Bankovní alianci nulových emisí“, kterou svolala OSN.

Na internetových stránkách aliance se uvádí, že její členové kontrolují zhruba 40 % světových bankovních aktiv a „zavázali se, že do roku 2050 přizpůsobí svá úvěrová a investiční portfolia čistým nulovým emisím“.

„Aliance nulových emisí je rozsáhlá celosvětová dohoda velkých bankovních institucí, na kterou dohlíží OSN, jejímž cílem je potopit společnosti zabývající se fosilními palivy neposkytováním úvěrů na národních a mezinárodních trzích,“ uvedl v tiskové zprávě o vyšetřování generální prokurátor státu Missouri Eric Schmitt.

V tiskové zprávě aliance z května 2022 se uvádí, že „nepodporuje financování expanze fosilních paliv“, ale dodává, že „věří, že okamžitý odliv investicí ze stávajícího pohledu na fosilní paliva nemusí nutně přinést požadovanou skutečnou dekarbonizaci ekonomiky, kterou svět potřebuje“.

„Vedeme koalici, která vyšetřuje banky za postoupení pravomocí OSN, což povede pouze k likvidaci amerických společností, které se nehlásí k probuzenecké, klimatické agendě. Tyto banky se zodpovídají americkým zákonům – nenecháme mezinárodní orgány, aby určovaly standardy pro naše podniky,“ řekl Schmitt.

Arizona, Arkansas, Indiana, Kansas, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Montana, Nebraska, Oklahoma, Tennessee, Texas a Virginie patří mezi státy, které nyní banky vyšetřují prostřednictvím mocného nástroje známého jako občanskoprávní vyšetřovací žádost.

Jedna z žádostí například zahrnuje následující požadavky: „Popište své zapojení do každé globální klimatické iniciativy, které se účastníte, včetně data, kdy jste se jí poprvé začali účastnit, jakýchkoli slibů, příslibů nebo jiných závazků, které jste vůči globální klimatické iniciativě učinili, nebo jakýchkoli kroků, které jste učinili nebo přijali na základě těchto závazků nebo v souladu s nimi, nebo vaší počáteční nebo pokračující účasti, a zaměstnance (zaměstnanců) odpovědných za řízení vašeho vztahu s každou globální klimatickou iniciativou.“

Schmittovo oznámení je poslední salvou v dlouhodobém konfliktu mezi velkými finančními institucemi a jednotlivými státy USA ohledně ESG.

Státní pokladníci, jako například Riley Moore ze Západní Virginie, usilují o přesun peněz svého státu z finančních institucí, které se řídí zásadami ESG.

Will Hild, výkonný ředitel organizace Consumers‘ Research, si vyšetřování pochvaloval.

Z původního článku newyorské redakce přeložil MiC.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.