Zachary Stieber

20. 10. 2022

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) 19. října potvrdilo, že uvažuje o zařazení anticovidové vakcíny do tzv. očkovacího kalendáře pro děti, což by mohlo vést k tomu, že v některých státech federace bude vakcína pro školáky povinná.

„Jak budeme dnes a zítra diskutovat, zařazení vakcín proti covidu-19 do očkovacího kalendáře a programu ‚Vakcíny pro děti‘ je důležitým krokem k zařazení vakcín do rutinního očkovacího programu,“ řekla ve středu poradnímu panelu zástupkyně CDC, Dr. Sara Oliverová.

V programu jednání se uvádí, že poradci budou hlasovat o očkovacích plánech pro děti a dospívající na rok 2023, ale nad zařazením vakcíny proti covidu-19 ještě visí otazník.

Poradní výbor pro imunizační praxi (ACIP), neboli panel poradců, doporučuje vakcíny k zařazení do očkovacího kalendáře pro tři různé věkové skupiny – od narození do 15 měsíců, od 18 měsíců do 18 let a pro dospělé. Konečné rozhodnutí o zařazení přijímá CDC a dva jeho partneři.

Ve večerním programu Tucker Carlson Tonight na Fox News vystoupil Dr. Marty Makary, profesor Johns Hopkins University, který se vyslovil proti zařazení vakcíny do kalendáře. Na to CDC reagovala na Twitteru tím, že panel o zařazení bude hlasovat dnes, 20. října.

Barbara Loe Fisherová, spoluzakladatelka a prezidentka Národního informačního centra pro vakcíny, sdělila v e-mailu pro The Epoch Times, že pokud vakcíny proti covidu-19 nebudou do plánu zařazeny tento týden, pravděpodobně se tak stane v budoucnu.

„Neexistuje jediná vakcína, která by byla vyrobena farmaceutickým průmyslem a licencována pro děti v USA, která by nemohla být doporučena federálními zdravotnickými úředníky pro děti a zařazena do očkovacího plánu CDC pro děti,“ napsala.

Povinnost

Zatímco CDC se snažilo distancovat od nařizování, některé jurisdikce přijaly prakticky všechny pokyny CDC jako povinnost.

„Požadavky na očkování školáků stanovují státy, nikoliv ACIP nebo CDC,“ uvedla CDC.

Představitelé některých států a měst, včetně Kalifornie, uvedli, že plánují nebo již zahájili povinné očkování proti covidu-19 pro určité věkové skupiny jako podmínku chození do školy. Jiné státy naopak povinné očkování zakázaly.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.