Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) 19. října potvrdilo, že uvažuje o zařazení anticovidové vakcíny do tzv. očkovacího kalendáře pro děti, což by mohlo vést k tomu, že v některých státech federace bude vakcína pro školáky povinná.

„Jak budeme dnes a zítra diskutovat, zařazení vakcín proti covidu-19 do očkovacího kalendáře a programu ‚Vakcíny pro děti‘ je důležitým krokem k zařazení vakcín do rutinního očkovacího programu,“ řekla ve středu poradnímu panelu zástupkyně CDC, Dr. Sara Oliverová.

V programu jednání se uvádí, že poradci budou hlasovat o očkovacích plánech pro děti a dospívající na rok 2023, ale nad zařazením vakcíny proti covidu-19 ještě visí otazník.

Poradní výbor pro imunizační praxi (ACIP), neboli panel poradců, doporučuje vakcíny k zařazení do očkovacího kalendáře pro tři různé věkové skupiny – od narození do 15 měsíců, od 18 měsíců do 18 let a pro dospělé. Konečné rozhodnutí o zařazení přijímá CDC a dva jeho partneři.

Ve večerním programu Tucker Carlson Tonight na Fox News vystoupil Dr. Marty Makary, profesor Johns Hopkins University, který se vyslovil proti zařazení vakcíny do kalendáře. Na to CDC reagovala na Twitteru tím, že panel o zařazení bude hlasovat dnes, 20. října.

Barbara Loe Fisherová, spoluzakladatelka a prezidentka Národního informačního centra pro vakcíny, sdělila v e-mailu pro The Epoch Times, že pokud vakcíny proti covidu-19 nebudou do plánu zařazeny tento týden, pravděpodobně se tak stane v budoucnu.

„Neexistuje jediná vakcína, která by byla vyrobena farmaceutickým průmyslem a licencována pro děti v USA, která by nemohla být doporučena federálními zdravotnickými úředníky pro děti a zařazena do očkovacího plánu CDC pro děti,“ napsala.

Povinnost

Zatímco CDC se snažilo distancovat od nařizování, některé jurisdikce přijaly prakticky všechny pokyny CDC jako povinnost.

„Požadavky na očkování školáků stanovují státy, nikoliv ACIP nebo CDC,“ uvedla CDC.

Představitelé některých států a měst, včetně Kalifornie, uvedli, že plánují nebo již zahájili povinné očkování proti covidu-19 pro určité věkové skupiny jako podmínku chození do školy. Jiné státy naopak povinné očkování zakázaly.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.