Peter Dahlin

27. 10. 2022

Jen málokdo si mohl nevšimnout odhalení nevládní organizace Safeguard Defenders, že čínská policie provozuje v zahraničí policejní „služebny“. V uplynulém měsíci tato nelegální střediska vyšetřovala média a každý týden se objevují další a další pozoruhodné informace.

Nejnovějším takovým odhalením je existence dalších stanic v Kanadě, Austrálii a Nizozemsku. Médiím v Nizozemsku se podařilo přesně lokalizovat policejní stanoviště, která „přesvědčují“ čínské obyvatele, aby se vrátili do Číny a čelili obvinění z trestných činů. Nelegální policejní stanice obcházejí běžné právní kanály a v podstatě vykonávají policejní práci na cizím území.

Již předtím ochránci vyšetřovali činnost „služeben“ ve Španělsku a Srbsku. Najít lidi ochotné promluvit je však téměř nemožné.

Přesto čínské ministerstvo zahraničí v reakci pro španělská média přiznalo, že se do těchto akcí zapojuje, s argumentem, že vydávání osob (normální, zákonný způsob, jak usilovat o jejich navrácení) je „těžkopádné“, a uvedlo, že evropské země někdy jeho žádosti odmítají.

S rostoucí pozorností věnovanou nezákonné činnosti čínské policie začínají vlády reagovat. Výbor kanadského parlamentu se chystá uspořádat slyšení k této záležitosti a Královská kanadská jízdní policie zahajuje vyšetřování. Ve Španělsku zahájilo vyšetřování ministerstvo vnitra. V Irsku vláda žádá od Číny informace (a údajně „zmizel“ nápis před čínskou policejní stanicí v Dublinu).

Kromě toho bylo 26. října oznámeno, že nizozemské ministerstvo zahraničních věcí vyšetřuje střediska, aby určilo vhodné kroky. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že o střediscích nebylo informováno diplomatickou cestou, což je činí nezákonnými. Dále Velká Británie oznámila zřízení „registru zahraničních agentů“, aby se takové operace staly nezákonnými, pokud nejsou řádně registrovány u britské vlády.

Je pravděpodobné, že v následujících týdnech zahájí vyšetřování nebo budou požadovat odpovědi od čínského režimu i další vlády. Je zřejmé, že tyto stanice existují po celém světě, přičemž od září, kdy vyšla původní zpráva, se téměř každý týden objevují důkazy o nových centrech.

Přesto při všech různých opatřeních, která jsou přijímána, je patrný nedostatek koordinace, různé země přijímají různá opatření, což může tyto protiakce zpochybnit.

Západ jako obvykle jedná spíše jako tlupa koček než jako koordinovaný tým. A koordinovaná reakce je nutná.

Naše zpráva ukázala, že různé čínské policejní jurisdikce, které zřídily zahraniční stanice, fungují různými způsoby a že tento program je stále v počáteční fázi. Ačkoli kampaň začala v deseti „pilotních provinciích“, k policejnímu úsilí se mají připojit další provincie.

Jakmile režim zanalyzuje, jak takové stanice fungují a jaká taktika je nejúčinnější, pravděpodobně se dočkáme strukturovanějších operací ve větším měřítku; tedy pokud se Peking nesetká se silnou odezvou a neupustí od plánů na rozšíření policejní práce s dlouhými zbraněmi.

Včasná reakce nyní, ještě předtím, než budou v Pekingu připraveny další plány, může změnit budoucí politiku režimu.

Ukázalo se, že policejní „služebny“ nejsou registrovány v zemích, v nichž působí. Každá země má pro takové nadace regulační rámec. Závažná porušení, která tyto stanice představují, opravňují k tvrdé reakci: jejich nucenému uzavření nebo mírnějšímu trestu, který závisí na dobrovolném zrušení těchto provozů.

Je třeba, aby více zemí pokročilo v zavádění „registrů zahraničních agentů“. Existence těchto registrů by způsobila, že by nelegální čínské stanice byly okamžitě uzavřeny. Obsluhují je čínští obyvatelé cílových zemí, kteří pracují jako zahraniční agenti pro čínský režim. Vzhledem k nárůstu dezinformací ze strany zahraničních agentů ve spojení s tímto typem nadnárodní represe nebyla potřeba takových registrů nikdy silnější.

Kromě toho je třeba, aby bezpečnostní policie na těchto otázkách systematicky pracovala. Je třeba zřídit horké linky pro oběti, aby mohly hlásit takové prohřešky s dobře chráněnou identitou. A konečně je třeba v těchto zemích každoročně zpřístupňovat informace, které by mapovaly, jak se Čína takového jednání dopouští a jak se její taktika mění.

Tato opatření – která jsou vlastně minimem potřebných opatření – musí být provedena dobře organizovaným a koordinovaným způsobem Spojenými státy, Kanadou, Británií, EU, Austrálií a dalšími spojenci, kteří čelí stejné hrozbě. Právě v takovém koordinovaném postupu spočívá skutečná síla těchto protiopatření.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.