Jack Phillips

27. 10. 2022

Vedoucí oddělení vakcín amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se domnívá, že možná nastal čas přejít z očkování mRNA vakcín proti covidu-19 k jiným typům. Proč?

Dvě nejčastěji používané vakcíny vyráběné společnostmi Pfizer a Moderna používají technologii mRNA. Vakcína společnosti Johnson & Johnson je založena na adenoviru a ta od společnosti Novavax na proteinu a nejvíce se podobá běžným dětským vakcínám.

V rozhovoru pro Stat News řekl vedoucí oddělení vakcín FDA Peter Marks, že dlouhodobé řešení očkování proti covidu-19 nemusí zahrnovat použití technologie mRNA.

„Musíme se podívat na jiné typy vakcín. A jsou k dispozici takové, které by mohly poskytnout trvalejší imunitu,“ řekl Marks. „Byl bych rád, kdybychom se velmi ekumenicky podívali na všechny dostupné vakcíny a všechny vakcíny ve vývojové fázi, a pokusili se zjistit, co je nejlepší pro další postup,“ dodal.

„Ne proto, abychom znevažovali současné mRNA vakcíny, ale proto, že to dlužíme lidem, zjistit, co by mohlo poskytnout největší rozsah, hloubku a trvání imunity proti covidu-19,“ dodal Marks, aniž by upřesnil, jaké kroky by měly následovat.

To proto, že varianty SARS-CoV-2 rychle mutují, což znamená, že i aktualizované posilovací dávky vakcíny vyráběné společnostmi Moderna a Pfizer by se mohly brzy ukázat jako neúčinné, uvedl.

„Lhal bych vám, kdybych řekl, že mě v noci neznepokojuje obava, že existuje určitá pravděpodobnost, že budeme muset nasadit další posilovací vakcínu – přinejmenším pro část populace, možná pro starší osoby – před zářím nebo říjnem příštího roku,“ poznamenal Marks.

Navzdory Marksovým tvrzením o mRNA vakcínách chtějí společnosti Moderna a Pfizer tuto technologii využít i pro jiná onemocnění, včetně rakoviny nebo srdečních chorob. Šéf společnosti Moderna nedávno oznámil, že jeho firma pracuje na projektu vstřikování mRNA do srdce lidí po infarktu.

„V současnosti pracujeme na hodně vzrušujícím programu, kdy lidem po infarktu vstřikujeme do srdce mRNA, aby jim dorůstaly nové cévy a srdce se znovu prokrvilo,“ řekl Stephane Bancel, generální ředitel společnosti, v rozhovoru pro Sky News na začátku tohoto měsíce.

Nejvyšší představitel zdravotnictví na Floridě, Joseph Ladapo, v mezičase uvedl, že nedoporučuje podávat mRNA vakcíny proti covidu-19 mladším mužům. Analýza vypracovaná státem zjistila, že po očkování došlo k velkému nárůstu úmrtí souvisejících se srdcem u mužů ve věku 18 až 39 let.

„U mladých mužů od 18 do 39 let to byl jednoznačně signál zvýšeného rizika,“ řekl tento měsíc v pořadu „American Thought Leaders“ televize EpochTV. „To bylo hlavní zjištění.“

„Existuje řada studií, které naznačují, že tyto vakcíny, mRNA COVID-19 vakcíny, zvyšují riziko nežádoucích kardiovaskulárních a srdečních příhod. A my jsme k tomu právě přidali další,“ poznamenal Ladapo.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.