Katie Spence

10. 11. 2022

TÉMA: Volby USA 2022

Podle zprávy Pew Research Center jsou si republikáni a demokraté ideologicky vzdálenější než kdykoli v posledních 50 letech. Zpráva upřesňuje, že obě strany se posunuly z ideologického středu, přičemž republikáni zaujali konzervativnější postoj a demokraté se stali liberálnějšími.

Toto rozdělení se projevilo také v předvolebních kampaních Kari Lakeové i Katie Hobbsové kandidujících na post guvernérky státu Arizona. Lakeová označila Hobbsovou za „usvědčenou rasistku“, zatímco Hobbsová označila Lakeovou za „konspirační teoretičku“ a odmítla s ní diskutovat. Lakeová v reakci na to opakovaně označila Hobbsovou za „zbabělce“. Hobbsová přesto trvala na svém odmítnutí.

Arizonští voliči tak přišli o možnost sledovat kandidátky v živé debatě, a místo toho se museli spokojit s kontrastními předvolebními akcemi a politickými prohlášeními, které kandidátky publikovaly na svých webových stránkách.

Protichůdné plány pro Arizonu

Lakeová, kterou kritici popisují jako „nablýskaného“ Trumpa, je Obamova demokratka, který odešla z Demokratické strany USA a stala se Trumpovou republikánkou a podle jejích slov je hrdá na to, že nikdy nezastávala veřejnou funkci. Díky svému dlouholetému působení jako televizní novinářka je však Lakeová v Arizoně dobře známá. Během arizonských primárek její kandidaturu osobně podpořil bývalý prezident Trump.

Hobbsová je arizonskou státní tajemnicí, která v letech 2011 až 2019 působila v arizonském státním zákonodárném sboru. Získala podporu organizací NARAL/Arizona Right to ChoosePlanned Parenthood Advocates of Arizona (Plánované rodičovství).

Pokud jde o politické otázky, Lakeová a Hobbsová nemohou být ve svých názorech více protichůdné. Pokud jde o imigraci a hranice, Lakeová chce dokončit „hraniční zeď“ a současné počínání vlády v oblasti imigrace označuje za „národní bezpečnostní a humanitární katastrofu“.

Hobbsová chce sice „přijmout komplexní imigrační reformu“, ale hraniční zeď označuje za „protiimigrační“ politiku, která není skutečným řešením.

Pokud jde o řešení inflace a ekonomiky, Lakeová uvedla, že chce prosadit „daňové úlevy“ a postavit se proti současné washingtonské agendě „zvyšování daní a utrácení“. Ve shodně s bývalým prezidentem Trumpem navrhla Lakeová zrušení regulací a snížení daní.

Pro řešení inflace a nastartování ekonomiky chce Hobbsová rozšířit Plán americké záchrany, který schválil Kongres pod vedením demokratů a podepsal prezident Biden. Chce také vytvořit státní daňovou úlevu na děti ve výši 250 dolarů a osvobodit od daně dětské pleny a dětskou výživu.

Lakeová od počátku své kandidatury pevně stojí za zpochybňováním poctivosti prezidentských voleb v roce 2020. Chce proto odstranit veškeré softwarové vybavení z procesu sčítání hlasů. Lakeová se dále vyslovila pro identifikaci voličů před hlasováním a pravidelné volební audity.

Hobbsová však na svých webových stránkách takové audity označila za „podvody“ a uvedla, že „nebezpečné síly“ se snaží „umlčet hlasy Arizoňanů“. Uvedla také, že bude bojovat proti tomu, co označuje za „zákony o potlačování voličů“, a bude „chránit svobodu volit“.

Otázka potratů

Lakeová uvedla, že je pro život a že „každý život, počínaje početím, stojí za záchranu“. Jako guvernérka by se prý snažila podporovat matky tím, že by vložila prostředky do těhotenských center a vládních programů, které poskytují poradenství, materiální pomoc, koordinaci péče a podporu bydlení pro rodiče.

„Zajistím, aby se Arizona v podpoře těchto center a jejich úžasné práce vyrovnala všem ostatním státům a předčila je,“ řekla Lakeová.

Lakeová dodala, že „na dítě jsou potřeba dva“, a chce vést otce k zodpovědnosti reformou arizonských zákonů, která zajistí, aby otcové podporovali ženy, které oplodnili.

Hobbsová je naopak pro potraty a prohlásila, že „hned první den svolám zvláštní zasedání zákonodárného sboru, aby byl zrušen drakonický zákon z roku 1901 [o zákazu potratů]“.

Hobbsová uvedla, že bude „neúnavně pracovat“ na zvýšení dostupnosti potratů a využije svého práva veta, aby se postavila proti tomu, co označuje za „restriktivní a extrémní opatření“ omezující potratové zákroky v Arizoně.

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.