Nathan Worcester

15. 11. 2022

Státní pokladní několika států USA sdělili 14. listopadu deníku The Epoch Times, že zemědělská základna Spojených států by mohla být ohrožena tlakem pocházejícím z ESG – environmentálního, sociálního a správního skóre.

„Je to skutečná hrozba,“ řekl státní pokladní Nebrasky John Murante.

Zemědělství má pro ekonomiku Nebrasky zásadní význam, jak napovídá její přezdívka „Cornhusker“ (loupač kukuřice). Podle Arkansaské univerzity vyprodukovala Nebraska v roce 2020 více než 21 miliard dolarů v zemědělských příjmech.

Během panelové diskuse s pokladním státu Louisiana Johnem Schroderem a generálním ředitelem Nadace státních finančních úředníků Derekem Kreifelsem Murante varoval, že kritéria ESG ve finančním sektoru představují reálné riziko pro zemědělství, tak jak ho známe.

Mnoho správců aktiv a předních bank se zavázalo k „nulovým emisím do roku 2050“, často prostřednictvím účasti v subjektech spojených s OSN, jako je „Glasgowská finanční aliance pro nulové emise“ a „Climate Action 100“.

Pokud se tyto mocné instituce rozhodnou, že zemědělství a chovatelství nadměrně poškozují klima, mohl by se tok kapitálu do zemědělství ztenčit na minimum – mnohem dříve, než spotřebitelé u svého stolu pocítí dopad snah ESG.

„Pokud jde o zemědělce a rančery, dostat se na čistou nulu při používání hnojiv, která se vyrábějí ze zemního plynu, je nesmírně obtížné, ne-li nemožné. Proto někdy žertujeme, že politika některých správců aktiv vypadá tak, že zemědělci mohou pokračovat v pěstování potravin, jen k tomu nesmí používat vodu nebo hnojiva,“ řekl Murante pro The Epoch Times.

Dodal také, že „útok už začal“.

Murante upozornil, že generální ředitel společnosti BlackRock Larry Fink se nedávno spojil s bývalým prezidentem Billem Clintonem na zářijovém setkání Clinton Global Initiative.

Murante varoval: „Nemluví teoreticky, nepoužívají rétoriku, ale přijímají závazky, že to uskuteční. A my si nemyslíme, že je vůbec vhodné, aby se k tomuto účelu používaly veřejné finance.“

Murante se domnívá, že dramatický nárůst cen hnojiv od roku 2021 lze částečně přičíst politice ESG nebo obdobným praktikám, které patří mezi faktory zvyšující cenu energií.

A aktivističtí investoři, kteří chtějí, aby se společnosti co nejrychleji zbavily fosilních paliv, nejsou zrovna ochotni financovat průzkum nových nalezišť a těžbu fosilních paliv.

Podle údajů Illinoiské univerzity se mezi červencem 2021 a červencem 2022 cena bezvodého čpavku prudce zvýšila ze 726 dolarů za tunu na 1 469 dolarů za tunu, čili o více než dvojnásobek. Obdobně se podle stejného zdroje ve stejném období zvýšily i ceny hnojiv.

„Kdykoli se zvýší náklady na energie, zemědělství a chov se stávají mimořádně obtížnými,“ řekl.

„Zemědělci nejsou bankéři z Wall Street. Nemohou si dovolit jen tak absorbovat dvousetprocentní nárůst svých nákladů na zboží a nákladů na podnikání,“ pokračoval.

Státní pokladní Louisiany John Schroder také sdílí obavy týkající se ESG a zemědělství, stejně jako dalších klíčových odvětví mnoha států, včetně toho jeho.

„Louisiana je silná v ropě a zemním plynu a v zemědělství,“ řekl deníku The Epoch Times.

Státní pokladní Missouri Scott Fitzpatrick řekl deníku The Epoch Times, že si není vědom mnoha příkladů politiky ESG, která by měla přímý dopad na zemědělce a chovatele. Souhlasil však s tím, že ESG nepřímo poškozuje produkci potravin prostřednictvím svého vlivu na ceny energií a inflaci.

„Myslím, že růst cen energií můžeme určitě přičíst aktivismu ESG,“ řekl.

Domnívá se, že riziko ESG pro zemědělce a chovatele se výrazně zvýší, pokud se regulace ve stylu ESG v bankovním a soukromém sektoru budou nadále rozšiřovat.

Fitzpatrick se obává zejména navrhovaných zásad Federální korporace pro pojištění vkladů (FDIC) ohledně toho, co tato vládní agentura klasifikovala jako finanční rizika související s klimatem.

Prakticky všechny banky ve Spojených státech jsou s FDIC spojeny.

Spolu s navrhovanými pravidly Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) týkajícími se klimatických rizik by tvrdý postoj FDIC mohl v konečném důsledku ještě více ztížit situaci producentů potravin, domnívá se Fitzpatrick.

„Myslím si, že právě tehdy to bude mít na [zemědělství] skutečně významný dopad.“

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.