Katabella Roberts

23. 11. 2022

Spojené státy a Izrael se shodly, že je třeba urychlit „operační plány proti Íránu“ kvůli rozvoji jaderného programu Íránu.

Generálporučík Aviv Kohavi, náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil (IOS), se v pondělí v Pentagonu setkal s náčelníkem generálního štábu americké armády Markem Milleym a dalšími vysokými představiteli Washingtonu.

V prohlášení na Twitteru IOS uvedly, že Kohavi s představiteli jednal o „dalším posílení spolupráce mezi našimi armádami a vzájemných regionálních hrozbách, především íránské jaderné hrozbě“.

„Na jedné straně je Írán pod mnoha ekonomickými, vojenskými a vnitřními tlaky, a na straně druhé pokračuje v prosazování svého jaderného programu. IOS důrazně podporují všechny operační plány proti íránské hrozbě,“ řekl Kohavi během setkání.

Během jednání „jsme se shodli na tom, že se nacházíme v kritickém okamžiku, který vyžaduje urychlení operačních plánů a spolupráce proti Íránu a jeho teroristickým zástupcům v regionu,“ dodaly v prohlášení.

V samostatném prohlášení zveřejněném na internetových stránkách IOS se uvádí, že oba představitelé jednali o „otázkách regionální bezpečnosti, možnostech větší dvoustranné spolupráce a koordinace při obraně proti široké škále hrozeb, které Írán představuje v celém regionu, a dalších bodech společného strategického zájmu“.

Možné společné cvičení vzdušných sil

Kohavi a Milley údajně zvažují, že v příštích týdnech provedou společné cvičení vzdušných sil, jehož cílem bude vycvičit vojáky pro případný konflikt mezi Izraelem a Íránem nebo jemu nakloněným spojencům v regionu, uvedla stanice Fox News.

Deník Epoch Times se obrátil na kancelář amerického generálního štábu se žádostí o komentář.

Kohavi se tento týden setkal také s americkým poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem, kde oba diskutovali o přijetí kroků k deeskalaci bezpečnostní situace na Západním břehu Jordánu a o přání Washingtonu dosáhnout dvoustátního řešení, které podle něj „zůstává nejlepší cestou k dosažení trvalého míru“.

Během této schůzky oba představitelé hovořili také o „široké škále regionálních bezpečnostních otázek společného zájmu“, přičemž Sullivan zdůraznil „neoblomnou podporu Washingtonu pro bezpečnost Izraele“, uvádí se ve zprávě o schůzce, kterou vydal Bílý dům.

„Zdůraznili své společné odhodlání řešit bezpečnostní výzvy, které mají dopad na Blízký východ, včetně hrozeb, které představuje Írán a jeho zástupci, a pan Sullivan potvrdil prezidentův závazek zajistit, aby Írán nikdy nezískal jadernou zbraň,“ uvádí se ve zprávě.

Kohavi se během své návštěvy setkal také s ředitelem CIA Williamem Burnsem.

Schůzky se uskutečnily poté, co šéf izraelské vojenské rozvědky generálmajor Aharon Haliva varoval, že Írán se blíží k dosažení 90procentního obohacení uranu, což, jak zdůraznil, představuje „největší zkoušku pro mezinárodní společenství“.

Uran obohacený na 90 procent je považován za vhodný pro výrobu zbraní a představitelé se obávají, že by jej Írán mohl použít k dalšímu posílení svého jaderného programu, ačkoli Írán popřel, že by výrobu jaderné bomby plánoval.

Washington se již několik měsíců snaží obnovit dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015 ve snaze zabránit Íránu v posílení jeho jaderného programu.

Rozhovory mezi oběma zeměmi však ztroskotaly kvůli tomu, že podle Bidenovy administrativy jsou požadavky Íránu „nerealistické“.

Překlad původního článku: MiC.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...