Louise Chambers

23. 11. 2022

Porotci Královské meteorologické společnosti (Royal Meteorological Society, RMS) vyhlásili vítěze každoroční soutěže Weather Photographer of the Year 2022 (Fotograf počasí za rok 2022) a jejich snímky jsou rozhodně ohromující.

Soutěž pořádala RMS již posedmé a vítězové získali peněžní ceny ve výši 500 liber (asi 14 tisíc CZK) za první místo, 250 liber šterlinků za druhé místo a 100 liber šterlinků za místo třetí. Dále získali tiskárnu Canon SELPHY CP1300 či roční bezplatné členství v Královské meteorologické společnosti.

Vítěz: Bouře Eunice

Britský fotograf Christopher Ison získal první místo v soutěži se svou dynamickou fotografií „Bouře Eunice“. Snímek zachycuje zuřící vlny při přílivu na pozadí stoické konstrukce majáku, pořízený během historicky prvního varování před bouří  červené kategorie v Newhavenu na jižním pobřeží Anglie v roce 2021.

Padesátiletý Ison v tiskové zprávě uvedl: „Věděl jsem, že musím najít místo, kde to zachytím. Tohle bude veliké! Přišel jsem tam poměrně brzy a našel jsem hodně fotografů, kteří už byli promočení deštěm a mořskou vodou a stáli velmi blízko přístavní zdi. Rozhodl jsem se zamířit na vyvýšené místo a trochu dál, zády k počasí.“

Isonova volba se vyplatila a odměnou mu byla jedinečná a dramatická série fotografií, která obsahovala jeho vítězný snímek. Porotci se shodli, že Isonova fotografie je příkladem „síly přírody“.

Druhé místo: Zamrzlý

Druhé místo získal 55letý Zhenhuan Zhou, Kanaďan čínského původu za mystickou fotografii rampouchů na Niagarských vodopádech v Ontariu s názvem „Zamrzlý“.

Třetí místo: Přízrak pod útesem

Třetí místo získal 68letý Emili Vilamala Benito z Barcelony ve Španělsku za snímek „Duch pod útesem“ – ztvárnění gigantického optického jevu, který se může objevit, když je stín pozorovatele vržen dolů na ranní mlhu u útesu Tavertet v Barceloně.

Benito řekl: „V této zeměpisné oblasti je možné tyto jevy pozorovat díky ranní mlze, a když se rozplyne, je možné vidět tento velkolepý optický úkaz.“

Do soutěže bylo možné zasílat snímky také v podkategoriích Mladý fotograf, Mobilní telefon a Oblíbený snímek veřejnosti.

Titul Mladý meteorologický fotograf roku 2022 získala americká fotografka Eris Pilová z Pensylvánie. Teprve sedmnáctiletá Eris, která použila telefon Google Pixel 3, přihlásila svou fotografii Západ slunce s mammatusovými oblaky, na níž je zachycena obloha se vzácnými mammatusovými mraky připomínajícími vatové chomáčky podsvícené jemným světlem zapadajícího slunce.

„Mraky mammatus mám strašně ráda. Tohle bylo poprvé, co jsem je viděla. Doufám, že budu mít příležitost vidět je znovu, a těším se, až se o to, jak vypadají, podělím s ostatními,“ uvedla autorka.

V kategorii mobilních telefonů se na prvním místě umístil Aung Chan Thar z Myanmaru s fotografií „Západ slunce“, kde se autorovi podařilo zachytit jedinečný okamžik nadpozemské krásy – zapadající slunce ozařující kovově zlatou barvu nedaleké pagody.

„Ten večer bylo zataženo a pršelo, takže jsem nemohl vidět slunce. Naštěstí těsně před západem slunce vyšlo skrz mraky a mlhu a vytvořilo krásný večer. Díky slunci se pagoda rozzářila a já jsem tento okamžik zachytil,“ popsal okolnosti vzniku záběru jeho autor.

O 22 finalistech, kteří se dostali do užšího výběru celkové soutěže, hlasovala také veřejnost v počtu téměř 5 500 hlasujících.

Snímek „Odcházející bouře nad záchrannou stanicí Bembridge“ od lovce bouřek Jamieho Russella z ostrova Wight ve Velké Británii byl vyhlášen favoritem veřejnosti pro své působivé zobrazení dvojité duhy na náladové obloze, přičemž si lze všimnout i obrácené posloupnosti barev na horní, „stínové“ duze.

Jamieho vítězná fotografie mu přitom téměř unikla. „Pronásledoval jsem přeháňky a bouřky od západu k východu napříč ostrovem ve snaze zachytit některou z neuvěřitelných duh. Na Bembridge jsem dorazil ve chvíli, kdy odcházela poslední přeháňka, a v panice jsem se celý oblečený brodil vodou po pás, jen abych vytvořil tuto scénu!“

Další pozoruhodné snímky ze soutěže

anglického originálu na The Epoch Times přeložil a doplnil Ondřej Horecký.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.