Členka Sněmovny reprezentantů Marjorie Taylor Greenová (Republikáni) žádá o provedení auditu finančních prostředků schválených Kongresem USA pro Ukrajinu. Poprvé to oznámila na tiskové konferenci o financování Ukrajiny společně s republikány Mattem Gaetzem a Thomasem Massim 17. listopadu ve Washingtonu. (zdroj)

Republikánští zákonodárci žádají, aby veškerá korespondence a dokumentace týkající se pomoci Ukrajině byla předložena nejpozději do 14 dnů od přijetí rezoluce (tedy do 30. listopadu 2022).

V žádosti o audit je zahrnuta veškerá vojenská, civilní a finanční pomoc poskytnutá Ukrajině za vlády prezidenta Joea Bidena (Demokraté).

Návrh byl předložen ve formě privilegované rezoluce a bude postoupen příslušnému sněmovnímu výboru, který jej může buďto zamítnout nebo udělit souhlas k hlasování o rezoluci na půdě Sněmovny reprezentantů USA.

Pokud výbor návrh zákona v této lhůtě neprojedná, má Greenová možnost vynutit si hlasování ve Sněmovně sama.

„Snažíme se sem získat dokumenty, abychom zjistili, kam peníze šly. To, co opravdu potřebujeme, je úplný audit. Doufám, že až získáme většinu (ve Sněmovně), dostaneme úplný audit,“ řekla Greenová k plánovanému převzetí Sněmovny republikány, kteří získali v podzimních volbách většinu poslaneckých sedadel, a tím i vládu nad Sněmovnou.

Americký poslanec Matt Gaetz (R-Fla.) a poslankyně Marjorie Taylor Greeneová (R-Ga.) hovoří na tiskové konferenci o reakci republikánských zákonodárců na útok na Kapitol 6. ledna ve Washingtonu 6. ledna 2022. (Anna Moneymaker/Getty Images)
Americký poslanec Matt Gaetz a poslankyně Marjorie Taylor Greeneová hovoří na tiskové konferenci ve Washingtonu, 6. ledna 2022. (Anna Moneymaker/Getty Images)

Výzva k ustavení generálního inspektora

Republikánský kongresman Thomas Massie také vyzval k ustavení generálního inspektora, který by dohlížel na to, jak jsou na Ukrajině vynakládány peníze amerických daňových poplatníků.

Připomněl podobný post, který zastával John Sopko jako zvláštního generální inspektor pro rekonstrukci Afghánistánu, kterého v roce 2012 jmenoval bývalý prezident Barack Obama.

„Každá zpráva, kterou [Sopko] předložil, ukázala, že naše peníze jsou plýtvány a jdou do podvodů [v Afghánistánu],“ řekl Massie.

„Plýtvání, podvody a zneužívání v Afghánistánu byly epické,“ dodal republikánský poslanec.

„Na Ukrajinu jdou miliardy dolarů a žádný generální inspektor,“ dodává republikánský kongresman Andrew Clyde.

Na této zprávě se podílel Andrew Moran.

Proslov Greenové na záznamu televize NTD

Článek byl při překladu zkrácen. Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.