Kevin Stocklin

24. 11. 2022

Čeká nás další krok (nejen) k důkladnějšímu sledování osobního chování ze strany bank. Kanadská spořitelna Vancity spouští novou technologii kreditních karet, která bude informovat o emisích oxidu uhličitého uživatelů.

Vancity 19. října oznámila, že bude „první finanční institucí v Kanadě, která svým individuálním a firemním klientům nabídne způsob, jak odhadnout emise CO2, které vznikají při jejich nákupech“. Vancity uvedla, že její „počítadlo“ emisí uhlíku, které je spojeno s kreditními kartami Visa, bylo vyvinuto ve spolupráci se společností ecolytiq, jednou z předních evropských technologických společností angažovaných v oblasti klimatu.

Pro držitele karet Visa půjde o první program svého duhu. Mastercard již poskytuje kartu se sledováním emisí CO2, která byla vyvinuta s využitím technologie švédské společnosti Doconomy.

Technologie kreditních karet Visa vyvinutá společností ecolytiq poskytuje také „vzdělávání a pobízení k chování se“, takže uživatelé karet jsou nejen informováni o emisích CO2 při svých nákupních aktivitách, ale také jim je sděleno, jak je snížit.

Podle společnosti ecolytiq „bude finanční průmysl hrát významnou roli v boji proti změně klimatu. Naše řešení Sustainability-as-a-Service (udržitelnost-jako-služba) umožňuje finančním institucím nabízet svým zákazníkům zjišťování ekologické stopy i vyrovnání osobního dopadu a investic do ESG“.

K této snaze se připojují i další technologické společnosti. Michael Evans, prezident čínské technologické společnosti Alibaba Group, na Světovém ekonomickém fóru v roce 2021 oznámil, že jeho společnost vyvíjí „sledování uhlíkové stopy jednotlivců“, které bude monitorovat chování lidí z hlediska toho, „kam cestují, jak cestují, co jedí, co spotřebovávají“.

Ačkoli tato technologie byla údajně vyvinuta za účelem boje proti změně klimatu, mnozí se obávají, že jde o první krok k osobnímu systému sociálního skóre, a že by mohla být využita i ke sledování jiných typů chování než kvůli emisím uhlíku. Například, společnosti vydávající kreditní karty –  Visa, Mastercard a American Express – v září oznámily, že začnou sledovat nákupy v obchodech se zbraněmi.

Bidenova administrativa ve stejnou dobu rozjíždí iniciativu na vytvoření digitální měny centrální banky (CBDC), která by nakonec mohla nahradit americký dolar. CBDC by tak byla digitální měnou vydávanou přímo federální vládou, kterou by lidé nebo banky drželi v digitálních peněženkách, podobně jako bitcoiny. Na rozdíl od bitcoinů by však CBDC kontroloval buď Federální rezervní systém, nebo americké ministerstvo financí.

První krok k vytvoření amerického CBDC učinil Biden v březnu, když své administrativě nařídil, aby mu do října předložila zprávu o tom, jak by digitální měnu vytvořila.

Biden také pověřil svého ministra spravedlnosti Merricka Garlanda, aby prozkoumal, zda bude ke spuštění CBDC potřebovat souhlas Kongresu, nebo zda by to Bidenova administrativa mohla udělat přímo sama.

V únoru však bostonský Fed dokončil první fázi projektu Hamilton, simulace CBDC, kterou vyvinul společně s Iniciativou pro digitální měnu MIT. A 21. listopadu Fed zahájil pilotní program testování digitálního dolaru prostřednictvím svého newyorského inovačního centra.

Mezi prvními z velkých světových ekonomik, kdo vydal CBDC, byl vládnoucí komunistický režim v Číně. V roce 2020 představil e-CNY neboli digitální jüan. Do konce roku 2021 využívalo digitální jüan 260 milionů uživatelů, což podle Čínské lidové (centrální) banky představuje přibližně pětinu čínské populace. Čínská centrální banka má přístup a kontrolní možnosti ke každé transakci v digitálním jüanu.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Pračky stojí jako za socíku, je to neudržitelné, říká zástupce výrobců spotřebičů
Pračky stojí jako za socíku, je to neudržitelné, říká zástupce výrobců spotřebičů

Regulace z Bruselu znesnadňují život výrobcům domácích spotřebičů až na hranici přežití. Zatímco náklady rostou, marže tlačené dolů taktikami prodejců se neustále snižují, tvrdí zástupce asociace výrobců

Ovocnáře nenecháme padnout, oznámil ministr Výborný. Škoda se odhaduje na miliardu korun
Ovocnáře nenecháme padnout, oznámil ministr Výborný. Škoda se odhaduje na miliardu korun

Již zhruba týden panuje v České republice mrazivé počasí. Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách a 50 procent na Moravě. Podle odhadů ovocnářů se škoda vyšplhá na miliardu korun.

Umělá inteligence ovlivní volby, tvorbu zpravodajství, cenzuru a podvody: Závěry z konference
Umělá inteligence ovlivní volby, tvorbu zpravodajství, cenzuru a podvody: Závěry z konference

„Je to snadné. Nedá se tomu zabránit a možné je úplně všechno,“ komentoval využívání a zneužívání umělé inteligence herní vývojář Daniel Vávra na konferenci o svobodě projevu a boji s dezinformacemi.

Korporace prohrávají bitvu o ESG, což je nutí skrývat jeho propagaci
Korporace prohrávají bitvu o ESG, což je nutí skrývat jeho propagaci

Pokud to, co tyto skupiny a správci majetku dělali, bylo tak spravedlivé, proč od toho nyní utíkají?

Slovensko je podle Fica možná naposledy čistým příjemcem peněz z fondů EU
Slovensko je podle Fica možná naposledy čistým příjemcem peněz z fondů EU

Slovensko je v nynějším sedmiletém rozpočtovém období Evropské unie možná naposledy čistým příjemcem peněz z evropských fondů.