Zdenka Danková

24. 11. 2022

Válka na Ukrajině a energetická bezpečnost se v poslední dvě době staly nejdůležitějšími body diplomacie nejen ve střední Evropě. Český ministr zahraničí Jan Lipavský jednal v Bruselu 23. listopadu na 55. zasedání Rady Evropského hospodářského prostoru (EHP) o Ukrajině a energetické bezpečnosti v Evropě.

Diskuze se týkala výzev pro nadcházející zimu, jako je infrastruktura, humanitární pomoc nebo migrace.

Dalšími body jednání byla kybernetická bezpečnost, ochrana kritické infrastruktury nebo budoucí potřeba podpory Ukrajiny, zejména oživení, odpovědnost a stav financí na Ukrajině. Diskutovala se také energetická transformace a energetická bezpečnost.

Zasedání předsedala za stranu EHP/ESVO Thórdís Kolbrún R. Gylfadóttir, ministryně zahraničních věcí Islandu. Za Radu Evropské unie se zúčastnil český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Jednání se také zúčastnili norská ministryně zahraničí Anniken Huitfeldt, velvyslanec Lichtenštejnska při EU Pascal Schafhauser, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič a zástupci Evropské služby pro vnější činnost a Generálního sekretariátu Rady.

Šéf české diplomacie se na okraj zasedání Rady EHP sešel také s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem. Hovořili o dosavadních výsledcích a dalších plánech českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Dalšími tématy byla energetika v kontextu války na Ukrajině, společná platforma pro nákupy plynu nebo vztahy Evropské unie se Švýcarskem a s Velkou Británií.

EU ví, že obyvatelé Ukrajiny na prahu zimy se připravují na nejhorší zimu svého života. Poničená infrastruktura jim nezajistí dostatek energie i tepla, které jsou nezbytně nutné. Někteří se vyjadřují, že je to jakoby nastala doba kamenná.

„Výpadky proudu po útocích ruských raket jsou stále častější. Pro lidi v panelácích s výhledem na válkou zmítané hlavní město je to smrtící past. Kvůli zimě plánuje ukrajinská vláda evakuaci osvobozených měst Chersonu a Mykolajivu,“ uvedlo idnes.cz 22. listopadu.

Obyvatelé těchto oblastí si nemohou uvařit jídlo a udržet základní lidské potřeby, chlad je vyhání z bytů v panelácích. Očekává se pohyb obyvatel do dalších nouzových řešení.

„Jako evropští spoluobčané jsme prokázali solidaritu a jednotu, stáli jsme bok po boku a bránili naše společné základní principy a hodnoty, jako je demokracie, právní stát a závazek k mezinárodnímu řádu založenému na pravidlech,“ uvedl ministr Lipavský.

Ministři rovněž zhodnotili celkové dosavadní fungování Dohody o Evropském hospodářském prostoru, která upravuje legislativní rámec pro vztahy Evropské unie a Lichtenštejnska, Islandu a Norska.

„Zdůrazňuji důležitost Dohody EHP, která je zcela nezbytná pro vztahy mezi Evropskou unií, EHP a zeměmi EFTA,“ sdělil na zasedání ministr Lipavský.

Související témata

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...