Nicolas Dolinger

4. 5. 2022

Královská banka Kanady (Royal Bank of Canada, RBC) v pondělí zveřejnila zprávu, podle níž se problémy globálního dodavatelského řetězce v nadcházejících měsících pravděpodobně zhorší, protože komplikace spojené s událostmi v Číně a východní Evropě způsobí masivní přetížení přístavů v klíčových oblastech.

Zpráva uvádí, že pětina světové flotily kontejnerových lodí uvízla v zácpě v některém z hlavních světových přístavů, které se od počátku čínského koronaviru snaží udržet krok s poptávkou.

„Globální přetížení přístavů se zhoršuje a je stále rozšířenější,“ poznamenali autoři zprávy, Michael Tran a Jack Evans z RBC.

Od začátku pandemických lockdownů v roce 2020 jsou tyto problémy dodavatelského řetězce a přetížení přístavů trvalým problémem globální ekonomiky. Mnozí odborníci se domnívají, že tyto problémy lze přičíst masivnímu nárůstu spotřebitelských výdajů na počátku pandemie na Západě, který byl povzbuzen enormním množstvím uzávěr a disponibilním příjmem ze stimulačních šeků.

„Mám-li mluvit obecně o tom, co se děje s přetížením přístavních terminálů, pak to vše vzniklo kvůli obrovskému nárůstu spotřebitelské poptávky,“ sdělil Andrew Bower, obchodní ředitel společnosti Liquid Logistics Solutions společnosti OEC, která se zabývá logistikou a daty pro globální obchod.

„Když se Čína začala po svém lockdownu ve čtvrtém čtvrtletí znovu otevírat, přešli jsme na lockdown i my,“ řekl Bower deníku The Epoch Times. „Došlo k obrovskému nárůstu spotřebitelské poptávky, ale přístavy, dopravci a autodopravci ji nebyli schopni podpořit. Jakmile jsme začali být pozadu, už jsme to nikdy nedohnali.“

Studie RBC rovněž uvádí jako viníky zhoršujícího se stavu globálního dodavatelského řetězce dopad ruské invaze na Ukrajinu a čínské politiky „nulového výskytu covidu“ a naznačuje, že tyto události způsobily zpoždění a výpadky v dodávkách mezi dvěma největšími ekonomikami.

Když Rusko v únoru letošního roku napadlo Ukrajinu, západní blok reagoval sankcemi vůči ruské ekonomice, přičemž mnoho amerických a evropských společností se dobrovolně rozhodlo neobchodovat s ruskými státem podporovanými firmami. Důsledkem toho je větší nedostatek fosilních paliv, protože světový trh se přizpůsobuje absenci ruské ropy a zemního plynu.

Problém ještě zhoršuje nárůst pojistného na lodní dopravu v Černém moři, které se zvýšilo z předválečných 0,25 % na 1 až 5 %, což ještě více prodražuje lodní dopravu v celém regionu.

Kromě toho se zdrojem napětí v dodavatelském řetězci stala také Čína, protože vývoz z této země zdržuje její přísná a absolutistická politika vůči koronaviru. Čínské ekonomické centrum Šanghaj zachovávalo dříve relativně laxní politiku vůči viru, ale 28. března se to změnilo, pravděpodobně v důsledku přímého zásahu ústřední vlády v Pekingu.

Zpráva RBC uvádí, že v šanghajském přístavu v současné době čeká na zakotvení 344 lodí, což je 34% nárůst oproti minulému měsíci. Přeprava zboží z čínských skladů do Spojených států nyní trvá o 74 dní déle než obvykle, přičemž konec je v nedohlednu, protože čínská komunistická strana pokračuje v politice lockdownů a karantén, čímž uvádí městské ekonomiky do stagnace.

Tyto problémy, které se přidávají k již tak napjatému stavu globálních dodavatelských řetězců, naznačují, že přetížení přístavů a následné problémy v dodavatelském řetězci pravděpodobně v dohledné budoucnosti přetrvají.

Pro spotřebitele to bude zřejmě znamenat pokračující nedostatek známého zboží, zatímco globální ekonomika se musí snažit přizpůsobit, protože zpoždění pravděpodobně připraví o kyslík klíčové orgány globálního ekonomického systému, což naznačuje možnost dalších problémů v následujících měsících.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.