Tom Ozimek

5. 12. 2022

Edward Snowden, bývalý kontraktor Národní agentury pro bezpečnost (NSA), který za Obamovy administrativy vyzradil informace o rozsáhlých operacích této kybernetické rozvědky ohledně špehování občanů, obdržel ruský pas a složil občanskou přísahu, citovala v pátek ruská média jeho právníka.

Snowdenův právník Anatolij Kučerena uvedl, že jeho klient ve čtvrtek obdržel ruský pas a složil slib věrnosti hostitelské zemi Rusku, kam uprchl ze Spojených států v roce 2013 po sérii šokujících odhalení. Informaci o tom přinesla ruská státní tisková agentura TASS.

Kučerena novinářům prozradil, že Snowdena viděl o den dříve a že se mu daří dobře.

Stalo se tak přibližně tři měsíce poté, co ruský prezident Vladimir Putin udělil Snowdenovi občanství. Snowden je vděčný, že je plnoprávným ruským občanem, citovala Kučerenu ruská agentura Interfax s tím, že podle jeho právníků již Snowden nemůže být vydán do cizí země.

Snowden žije v Moskvě se svou americkou manželkou Lindsey Millsovou. Podle Kučereny Millsová rovněž požádala o ruské občanství.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price v pátek uvedl, že Spojené státy vědí o zprávách, že Snowden dokončil proces získání ruského občanství, ale nemohou je potvrdit. „Pan Snowden již dlouho signalizuje svou věrnost Rusku, tento krok by to jen formalizoval,“ řekl Price novinářům.

snowden
Konzultant v oblasti počítačové bezpečnosti Edward Snowden v připojení z Ruska během festivalu Wired Next Fest 2019 v Giardini Indro Montanelli 26. května 2019 v Miláně. (Foto: Rosdiana Ciaravolo / Getty Images)

Zatímco někteří považují Snowdena za whistleblowera, který pomohl odhalit vládní zásahy do života obyčejných Američanů, jiní ho považují za zrádce, který podkopal národní bezpečnost a ohrozil americké životy.

„Obrovské škody pro národní bezpečnost“

Snowden zveřejnil dokumenty o sběru dat, která NSA shromažďovala prostřednictvím infrastruktury amerických telefonních a internetových společností. Zveřejnil také podrobnosti o utajovaném rozpočtu amerických zpravodajských služeb a o rozsahu amerického sledování zahraničních představitelů, včetně vedoucích představitelů spojeneckých zemí USA.

Snowden tvrdí, že tato odhalení učinil, protože se domníval, že americká zpravodajská komunita zašla příliš daleko a porušila občanské svobody.

V roce 2016 zveřejnil výbor pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů odtajněnou verzi vyšetřovací zprávy o Snowdenovi (pdf), která dokládá, co vedoucí představitelé výboru označili za bezohledné zanedbávání bezpečnosti Američanů.

V této zprávě se uvádí, že Snowden způsobil „obrovské škody národní bezpečnosti“ a že naprostá většina dokumentů, které unikly, nesouvisela s programy NSA, které měly dopad na soukromí běžných občanů.

„Místo toho se týkaly vojenských, obranných a zpravodajských programů, o které měli velký zájem američtí protivníci,“ uvádí se ve zprávě. „Z přehledu materiálů, které Snowden vyzradil, je zřejmé, že předal tajemství, která chrání americké jednotky v zámoří, a tajemství, která zajišťují životně důležitou obranu proti teroristům a nacionálním státům,“ uvádí se dále ve zprávě.

„Některá Snowdenova odhalení zhoršila a urychlila stávající trendy, které snížily schopnost informačních kapacit shromažďovat informace proti legitimním zahraničním zpravodajským cílům, zatímco jiná vedla ke ztrátě zpravodajských toků, které zachránily americké životy,“ uvádí se ve zprávě.

Tehdejší předseda výboru Devin Nunes (Rep.) v prohlášení doprovázejícím zveřejnění zprávy uvedl, že Snowden projevil „bezohlednost“ vůči „národní bezpečnosti USA“. Americké úřady se již několik let snaží Snowdena přivést zpět a zatknout ho na základě obvinění ze špionáže.

Nesmazatelné záznamy
Nově vydaná kniha „Nesmazatelné záznamy“ (Permanent Record) od Edwarda Snowdena v knihkupectví v San Francisku, září 2019. (Foto: Justin Sullivan / Getty Images)

„Zrušili mi pas, aby mě tu chytili do pasti“

Poté, co Snowden zveřejnil tajné soubory, uprchl do Ruska. Putin, bývalý pracovník KGB, v roce 2017 veřejně prohlásil, že Snowden pochybil, když vyzradil zpravodajská tajemství, ale nevěří, že by byl zrádcem Spojených států.

Snowden 2. prosince na Twitteru uvedl, že důvodem, proč v Rusku pobývá, je to, že „Bílý dům záměrně zrušil můj pas, aby mě zde uvěznil“.

„*Sejmuli diplomatické letadlo bolívijského prezidenta*, aby mi zabránili odletět, a dodnes mi brání ve svobodě pohybu,“ dodal Snowden s odkazem na případ, kdy bylo letadlo bolívijského prezidenta nuceno přistát v Rakousku po informaci, že je Snowden na palubě.

V té době Snowden žádal o azyl v Bolívii a několika dalších zemích. Americké úřady Snowdenovi v roce 2013 odebraly pas, což vedlo k tomu, že Snowden uvízl na několik týdnů na moskevském letišti, když se snažil dostat do Ekvádoru.

Od svého přesunu do Ruska se Snowden k ruským domácím záležitostem vyjadřuje jen zřídka a údajně se drží stranou. Není jasné, zda se Snowden vzdal svého amerického občanství.

Na této zprávě se podíleli Jack Phillips a The Associated Press. Původní článek přeložil: MiC

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.