Edward Snowden, bývalý kontraktor Národní agentury pro bezpečnost (NSA), který za Obamovy administrativy vyzradil informace o rozsáhlých operacích této kybernetické rozvědky ohledně špehování občanů, obdržel ruský pas a složil občanskou přísahu, citovala v pátek ruská média jeho právníka.
Snowdenův právník Anatolij Kučerena uvedl, že jeho klient ve čtvrtek obdržel ruský pas a složil slib věrnosti hostitelské zemi Rusku, kam uprchl ze Spojených států v roce 2013 po sérii šokujících odhalení. Informaci o tom přinesla ruská státní tisková agentura TASS.
Kučerena novinářům prozradil, že Snowdena viděl o den dříve a že se mu daří dobře.
Stalo se tak přibližně tři měsíce poté, co ruský prezident Vladimir Putin udělil Snowdenovi občanství. Snowden je vděčný, že je plnoprávným ruským občanem, citovala Kučerenu ruská agentura Interfax s tím, že podle jeho právníků již Snowden nemůže být vydán do cizí země.
Snowden žije v Moskvě se svou americkou manželkou Lindsey Millsovou. Podle Kučereny Millsová rovněž požádala o ruské občanství.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price v pátek uvedl, že Spojené státy vědí o zprávách, že Snowden dokončil proces získání ruského občanství, ale nemohou je potvrdit. „Pan Snowden již dlouho signalizuje svou věrnost Rusku, tento krok by to jen formalizoval,“ řekl Price novinářům.
Zatímco někteří považují Snowdena za whistleblowera, který pomohl odhalit vládní zásahy do života obyčejných Američanů, jiní ho považují za zrádce, který podkopal národní bezpečnost a ohrozil americké životy.
„Obrovské škody pro národní bezpečnost“
Snowden zveřejnil dokumenty o sběru dat, která NSA shromažďovala prostřednictvím infrastruktury amerických telefonních a internetových společností. Zveřejnil také podrobnosti o utajovaném rozpočtu amerických zpravodajských služeb a o rozsahu amerického sledování zahraničních představitelů, včetně vedoucích představitelů spojeneckých zemí USA.
Snowden tvrdí, že tato odhalení učinil, protože se domníval, že americká zpravodajská komunita zašla příliš daleko a porušila občanské svobody.
V roce 2016 zveřejnil výbor pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů odtajněnou verzi vyšetřovací zprávy o Snowdenovi (pdf), která dokládá, co vedoucí představitelé výboru označili za bezohledné zanedbávání bezpečnosti Američanů.
V této zprávě se uvádí, že Snowden způsobil „obrovské škody národní bezpečnosti“ a že naprostá většina dokumentů, které unikly, nesouvisela s programy NSA, které měly dopad na soukromí běžných občanů.
„Místo toho se týkaly vojenských, obranných a zpravodajských programů, o které měli velký zájem američtí protivníci,“ uvádí se ve zprávě. „Z přehledu materiálů, které Snowden vyzradil, je zřejmé, že předal tajemství, která chrání americké jednotky v zámoří, a tajemství, která zajišťují životně důležitou obranu proti teroristům a nacionálním státům,“ uvádí se dále ve zprávě.
„Některá Snowdenova odhalení zhoršila a urychlila stávající trendy, které snížily schopnost informačních kapacit shromažďovat informace proti legitimním zahraničním zpravodajským cílům, zatímco jiná vedla ke ztrátě zpravodajských toků, které zachránily americké životy,“ uvádí se ve zprávě.
Tehdejší předseda výboru Devin Nunes (Rep.) v prohlášení doprovázejícím zveřejnění zprávy uvedl, že Snowden projevil „bezohlednost“ vůči „národní bezpečnosti USA“. Americké úřady se již několik let snaží Snowdena přivést zpět a zatknout ho na základě obvinění ze špionáže.
„Zrušili mi pas, aby mě tu chytili do pasti“
Poté, co Snowden zveřejnil tajné soubory, uprchl do Ruska. Putin, bývalý pracovník KGB, v roce 2017 veřejně prohlásil, že Snowden pochybil, když vyzradil zpravodajská tajemství, ale nevěří, že by byl zrádcem Spojených států.
Snowden 2. prosince na Twitteru uvedl, že důvodem, proč v Rusku pobývá, je to, že „Bílý dům záměrně zrušil můj pas, aby mě zde uvěznil“.
„*Sejmuli diplomatické letadlo bolívijského prezidenta*, aby mi zabránili odletět, a dodnes mi brání ve svobodě pohybu,“ dodal Snowden s odkazem na případ, kdy bylo letadlo bolívijského prezidenta nuceno přistát v Rakousku po informaci, že je Snowden na palubě.
V té době Snowden žádal o azyl v Bolívii a několika dalších zemích. Americké úřady Snowdenovi v roce 2013 odebraly pas, což vedlo k tomu, že Snowden uvízl na několik týdnů na moskevském letišti, když se snažil dostat do Ekvádoru.
Od svého přesunu do Ruska se Snowden k ruským domácím záležitostem vyjadřuje jen zřídka a údajně se drží stranou. Není jasné, zda se Snowden vzdal svého amerického občanství.
Na této zprávě se podíleli Jack Phillips a The Associated Press. Původní článek přeložil: MiC