Tom Ozimek

22. 12. 2022

Zakladatel společnosti FTX Sam Bankman-Fried byl vydán z Baham a nyní je podle amerického státního zástupce a zpráv médií ve federální vazbě ve Spojených státech. Očekává se, že obviněný podvodník se v relativně krátké době objeví před soudem.

Podle deníku The New York Post přistál Bankman-Fried na letišti Westchester County krátce před půl jedenáctou ve středu večer.

Manhattanský žalobce Damian Williams ve videu na Twitteru zveřejněném před příletem Bankmana-Frieda uvedl, že Bankman-Friedovi společníci – Caroline Ellisonová, bývalá generální ředitelka společnosti Alameda Research, a Gary Wang, spoluzakladatel společnosti FTX – přiznali vinu za podvod na investorech.

Uvedl, že Ellisonová a Wang spolupracují s vyšetřovateli, a k přihlášení a přiznání vyzval i další osoby zapojené do obvinění z podvodu.

Komise pro cenné papíry (SEC) ve středu v samostatném prohlášení uvedla, že Ellisonovou a Wanga obvinila také za jejich údajnou roli v podvodech na investorech společnosti FTX.

Komise pro obchodování s komoditami (CFTC) rovněž uvedla, že proti Ellisonové a Wangovi vznesla obvinění z podvodu.

„Gary přijal odpovědnost za své činy a bere vážně své povinnosti spolupracujícího svědka,“ uvedl v prohlášení Wangův právník Ilan Graff.

Mluvčí Bankman-Friedova právního týmu se odmítl k věci vyjádřit.

Bankman-Fried se dříve přiznal k různým manažerským chybám ve společnosti FTX, ale prohlásil, že věří, že se žádného trestného činu nedopustil.

„Nezákonné příspěvky na volební kampaň“

Williams již dříve obvinil Bankmana-Frieda, že ukradl miliardy dolarů od zákazníků FTX a použil je ve svůj prospěch.

„Od roku 2019 do začátku letošního roku Bankman-Fried a jeho spolupachatelé ukradli zákazníkům FTX miliardy dolarů,“ uvedl Williams. „Tyto peníze použil ve svůj osobní prospěch, včetně osobních investic a na pokrytí výdajů a dluhů svého hedgeového fondu Alameda Research.“

Williams rovněž uvedl, že zakladatel FTX byl obviněn z porušení zákonů o financování volebních kampaní, „protože zařídil, že desítky milionů dolarů byly poskytnuty jako nezákonné příspěvky na volební kampaně kandidátům a výborům spojených s demokraty i republikány“.

„A všechny tyto špinavé peníze byly použity ve službách Bankman-Friedovy touhy koupit si vliv obou stran a ovlivnit směřování veřejné politiky ve Washingtonu,“ řekl Williams.

Zprávy naznačují, že Bankman-Fried poskytl více darů demokratickým kandidátům než republikánům.

V obžalobě prokurátoři tvrdí (pdf), že Bankman-Fried poskytoval dary na kampaně pod cizími jmény. To mu podle v úterý odtajněné obžaloby umožnilo nezákonně darovat mnohem více než 25 000 dolarů, které stanovují americké zákony o financování volebních kampaní.

Bankman-Fried a přinejmenším „jeden nebo více“ společníků se dohodli, že budou přispívat kandidátům a výborům v New Yorku, přičemž budou používat jméno jiné osoby, což je nezákonné, uvedli úředníci.

Pokud bude Bankman-Fried odsouzen ve všech osmi bodech obžaloby, hrozí mu maximální trest 115 let odnětí svobody, uvedli žalobci. Případný trest však bude záviset na řadě faktorů.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?