Bahamská prokuratura v pondělí oznámila zatčení bývalého generálního ředitele FTX Sama Bankmana-Frieda, který čeká na vydání do Spojených států. Zatčení přichází několik týdnů po krachu jeho kryptoměnové burzy.
Prokurátor Damian Williams v prohlášení na Twitteru potvrdil, že zatčení bylo na žádost americké vlády.
Třicetiletý Bankman-Fried byl zatčen poté, co Spojené státy oznámily úřadu bahamského vrchního státního zástupce, že proti bývalému krypto miliardáři podaly trestní oznámení a pravděpodobně požádají o jeho vydání. Zatím není jasné, jakým konkrétním obviněním bude čelit.
„V okamžiku, kdy bude podána formální žádost o vydání, Bahamy ji hodlají neprodleně vyřídit v souladu s bahamským právem a smluvními závazky se Spojenými státy,“ uvedl vrchní st. zástupce Baham Ryan Pinder v prohlášení.
Rezort Albany, rezidence Sama Bankmana-Frieda a dalších vedoucích pracovníků společností FTX a Alameda v Nassau na Bahamách, 3. prosince 2022. (Nicholas Ewing / The Epoch Times)
FTX
Společnost FTX byla založena v roce 2019 a byla jednou z největších světových kryptoměnových burz. Hodnota firmy byla v době jejího největšího rozmachu odhadována na 32 miliard dolarů, zatímco Bankman-Friedovo čisté jmění se odhadovalo na 26 miliard dolarů.
Na vrcholu svého úspěchu byl Bankman-Fried oslavován jako filantrop a druhý největší individuální dárce Demokratické strany, který jí ve volbách v roce 2022 poskytl přibližně 40 milionů dolarů. Aby se vyhnul většímu zájmu tisku, tvrdil, že republikánům přispěl „přibližně stejnou částkou“.
FTX se zhroutila v listopadu během krize likvidity, kterou ještě zhoršilo rozhodnutí většího konkurenta Binance odstoupit od potenciální záchranné dohody.
Obchodníci z platformy rychle stáhli miliardy a podnik nakonec 11. listopadu oficiálně požádal o vyhlášení bankrotu. Miliony uživatelů FTX ztratily přístup ke svým kryptopeněženkám.
Objevily se také obavy ze zmizení 1 miliardy dolarů v hotovosti. Bankman-Fried v tu dobu tvrdil, že na svém bankovním účtu má pouze 100 000 dolarů, a popřel, že by měl nějaké „skryté prostředky“.
Bankman-Fried řekl 8. prosince pro Wall Street Journal, že zákazníci FTX uložili na účty jeho obchodní společnosti Alameda Research více než 5 miliard dolarů. Tyto prostředky jsou však podle něj nyní pryč.
Bankman-Fried prohlásil, že se nedopustil žádného podvodného jednání a finanční prostředky vědomě nezneužil.
Údajně měly proudit miliardy dolarů od zákazníků FTX do společnosti Alameda Research, nyní též zkrachovalého hedgeového fondu, který byl sesterskou společností FTX – obě společnosti vlastnil Bankman-Fried. Generální ředitelkou společnosti Alameda Research byla 28letá Caroline Ellisonová.
Bankman-Fried na začátku tohoto měsíce na summitu DealBook pořádaného New York Times prozradil, že Alameda dostávala platby od zákazníků FTX, protože burza neměla při svém vzniku vlastní bankovní účty.
Mezi obviněními vznesenými proti Bankman-Friedovi bylo i to, že peníze, o kterých si zákazníci FTX mysleli, že je investují do kryptoměn na své osobní účty, byly použity na financování půjček a pokrytí spekulativních ztrát společnosti Alameda Research.
K dalším obavám z možného zneužití prostředků FTX patří nákup nemovitostí, včetně nákupu domu z prostředků FTX na jméno Bankman-Friedových rodičů, Barbary Friedové a Josepha Bankmana.
Úřady ve Spojených státech i na Bahamách v současné době krach společnosti vyšetřují.
Bankman-Fried měl dnes prostřednictvím Zoomu vypovídat o krachu FTX před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů USA. Devíti členům tohoto výboru věnovala FTX více než 300 000 dolarů.
Minulý týden předsedkyně výboru Maxine Watersová (Demokraté) napsala, že Bankman-Fried byl „požádán o dobrovolné svědectví“, ale že případné předvolání je „určitě na stole“.
Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.