Autor: Maurice Forgeng
Evropská unie v letošním roce zaznamenává výrazný nárůst žádostí o azyl. A to ani nepočítáme miliony válečných uprchlíků z Ukrajiny. Podle EU bude navíc nárůst počtu žadatelů o azyl pokračovat.
Počet žadatelů o azyl v Evropské unii se v roce 2022 výrazně zvýšil. Za prvních deset měsíců letošního roku bylo v EU podáno téměř 790 000 žádostí o azyl, uvedla ředitelka Evropské azylové agentury EUAA Nina Gregoriová pro noviny Funke Mediengruppe (pondělní vydání). Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o nárůst o 54 %.
Pokud tento nárůst extrapolujeme na počet žádostí o azyl za celý předchozí rok, lze očekávat, že v letošním roce bude v EU podáno více než 973 000 žádostí o azyl. Německo má opět nejvíce žádostí ze všech zemí EU.
„Geopolitický vývoj v letošním a loňském roce měl přímý dopad na potřebu mezinárodní ochrany, což vedlo ke zvýšenému vysídlování do zemí EU,“ vysvětlila Gregoriová. V posledních měsících tento trend zesílil, dodala. Podle ní je však třeba vzít v úvahu, že i přes nárůst bude počet žadatelů o azyl v letošním roce nižší než v letech 2015 a 2016. V té době státy EU registrovaly celkem asi 1,3 milionu žadatelů o azyl.
Rekordní imigrace včetně uprchlíků z Ukrajiny
Nové údaje však nezahrnují uprchlíky z Ukrajiny, kteří podle rozhodnutí EU nemusí žádat o azyl. Podle Gregoriové EU zaregistrovala 4,7 milionu osob z Ukrajiny, které požádaly o dočasnou ochranu. Jak dlouho znamená „dočasná“, však zůstává otevřenou otázkou.
Téměř milion uprchlých Ukrajinců se usadil v Německu. Vysvětlila, že největší výzvou v tomto roce byla reakce na válku na Ukrajině. Evropské přijímací systémy byly v tomto ohledu „pod značným tlakem“.
Aktivace směrnice o dočasné ochraně však zabránila zhroucení vnitrostátních azylových systémů v EU. Podle Gregoriové bude nárůst počtu žadatelů o azyl v dohledné době pokračovat. „Nestabilita a ohrožení lidské bezpečnosti jsou charakteristickým rysem světa, ve kterém žijeme. Bohužel nejsou dočasné.“
Přečtěte si také:
Fyzický přenos ukrajinských vládních a finančních dat do cloudu Amazonu (v němčině)
CDU k novému zákonu o azylu a pobytu: „Nejprve vyjasnění identity, pak příležitost“ (v němčině)
Syřané jako největší skupina žadatelů
Podle oficiálních údajů byli v poslední době největší skupinou žadatelů o azyl v EU migranti ze Sýrie, následováni lidmi z Afghánistánu a Turecka. Vývoj v EU odpovídá i vývoji v Německu. Podle údajů
Spolkového úřadu pro migraci (BAMF) zde bylo do konce listopadu zaregistrováno téměř 190 000 žadatelů o azyl s první žádostí. Podle BAMF to odpovídá nárůstu o 43,2 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
Podle prognóz se jejich počet do konce roku pravděpodobně zvýší na téměř 230 000. Německo tak zůstává – stejně jako každý rok od roku 2012 – největší cílovou zemí žadatelů o azyl v EU. Šéfka EUAA rovněž vyzvala k pokroku v plánované reformě azylové a migrační politiky EU.
Uvedla, že vítá oznámení na úrovni EU, že do evropských voleb v roce 2024 bude nalezeno strukturální řešení pro řízení azylu a migrace. O legislativním balíčku k reformě evropského azylového systému se bezvýsledně diskutuje již několik let.
„Pokrok v těchto otázkách je důležitý,“ řekla Gregoriová rozhodně. Jako Evropská agentura pro azyl je EUAA nástupnickým orgánem předchozího úřadu EASO a v rámci reformy na začátku roku získala více pravomocí.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.