Epoch Times Německo

27. 12. 2022

Autor: Maurice Forgeng

Evropská unie v letošním roce zaznamenává výrazný nárůst žádostí o azyl. A to ani nepočítáme miliony válečných uprchlíků z Ukrajiny. Podle EU bude navíc nárůst počtu žadatelů o azyl pokračovat.

Počet žadatelů o azyl v Evropské unii se v roce 2022 výrazně zvýšil. Za prvních deset měsíců letošního roku bylo v EU podáno téměř 790 000 žádostí o azyl, uvedla ředitelka Evropské azylové agentury EUAA Nina Gregoriová pro noviny Funke Mediengruppe (pondělní vydání). Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o nárůst o 54 %.

Pokud tento nárůst extrapolujeme na počet žádostí o azyl za celý předchozí rok, lze očekávat, že v letošním roce bude v EU podáno více než 973 000 žádostí o azyl. Německo má opět nejvíce žádostí ze všech zemí EU.

„Geopolitický vývoj v letošním a loňském roce měl přímý dopad na potřebu mezinárodní ochrany, což vedlo ke zvýšenému vysídlování do zemí EU,“ vysvětlila Gregoriová. V posledních měsících tento trend zesílil, dodala. Podle ní je však třeba vzít v úvahu, že i přes nárůst bude počet žadatelů o azyl v letošním roce nižší než v letech 2015 a 2016. V té době státy EU registrovaly celkem asi 1,3 milionu žadatelů o azyl.

Rekordní imigrace včetně uprchlíků z Ukrajiny

Nové údaje však nezahrnují uprchlíky z Ukrajiny, kteří podle rozhodnutí EU nemusí žádat o azyl. Podle Gregoriové EU zaregistrovala 4,7 milionu osob z Ukrajiny, které požádaly o dočasnou ochranu. Jak dlouho znamená „dočasná“, však zůstává otevřenou otázkou.

Téměř milion uprchlých Ukrajinců se usadil v Německu. Vysvětlila, že největší výzvou v tomto roce byla reakce na válku na Ukrajině. Evropské přijímací systémy byly v tomto ohledu „pod značným tlakem“.

Aktivace směrnice o dočasné ochraně však zabránila zhroucení vnitrostátních azylových systémů v EU. Podle Gregoriové bude nárůst počtu žadatelů o azyl v dohledné době pokračovat. „Nestabilita a ohrožení lidské bezpečnosti jsou charakteristickým rysem světa, ve kterém žijeme. Bohužel nejsou dočasné.“

Přečtěte si také:
Fyzický přenos ukrajinských vládních a finančních dat do cloudu Amazonu (v němčině)
CDU k novému zákonu o azylu a pobytu: „Nejprve vyjasnění identity, pak příležitost“ (v němčině)

Syřané jako největší skupina žadatelů

Podle oficiálních údajů byli v poslední době největší skupinou žadatelů o azyl v EU migranti ze Sýrie, následováni lidmi z Afghánistánu a Turecka. Vývoj v EU odpovídá i vývoji v Německu. Podle údajů

Spolkového úřadu pro migraci (BAMF) zde bylo do konce listopadu zaregistrováno téměř 190 000 žadatelů o azyl s první žádostí. Podle BAMF to odpovídá nárůstu o 43,2 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Podle prognóz se jejich počet do konce roku pravděpodobně zvýší na téměř 230 000. Německo tak zůstává – stejně jako každý rok od roku 2012 – největší cílovou zemí žadatelů o azyl v EU. Šéfka EUAA rovněž vyzvala k pokroku v plánované reformě azylové a migrační politiky EU.

Uvedla, že vítá oznámení na úrovni EU, že do evropských voleb v roce 2024 bude nalezeno strukturální řešení pro řízení azylu a migrace. O legislativním balíčku k reformě evropského azylového systému se bezvýsledně diskutuje již několik let.

„Pokrok v těchto otázkách je důležitý,“ řekla Gregoriová rozhodně. Jako Evropská agentura pro azyl je EUAA nástupnickým orgánem předchozího úřadu EASO a v rámci reformy na začátku roku získala více pravomocí.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.