Zachary Stieber

26. 12. 2022

Američtí pohraničníci zadrželi v listopadu na hranicích s Mexikem rekordní počet nelegálních přistěhovalců. Rostoucí trend, který začal téměř okamžitě po nástupu prezidenta Joea Bidena do funkce, tak pokračuje.

Agenti pohraniční stráže zadrželi v listopadu 233 740 nelegálních imigrantů a některé z nich dokonce opakovaně.

Počet zadržení začal prudce stoupat na začátku roku 2021 po Bidenově nástupu do funkce, a od té doby nepolevil. Pokud jde o počet pokusů o překročení hranic a následné „zadržení“*, za Bidenovy vlády padají historické rekordy. Nebylo tomu jinak ani v prvních dvou měsících fiskálního roku 2023, tj. v říjnu a listopadu.


* poznámka: ilegální imigranti se většinou nechávají dobrovolně chytit, protože se jim dostává pomoci ze strany amerických úřadů, viz více v dokumentu Architekti imigrační krize: Jak vláda USA a OSN v tichosti „pohánějí“ příliv imigrantů.


Měsíční statistiky zadržených ilegálních migrantů v USA (statista.com)

Troy Miller, úřadující komisař amerického Úřadu pro cla a ochranu hranic (CBP), ve svém prohlášení uvedl, že nová čísla ukazují, že agentura tvrdě pracuje.

„Aktuální údaje o operativní činnosti za tento měsíc odrážejí, že CBP usilovně prosazuje naše zákony týkající se přistěhovalectví a zároveň zabavuje fentanyl a další kontraband, zajišťuje ekonomickou bezpečnost Ameriky a usnadňuje cestování a obchod,“ uvedl Miller.

Bílý dům na žádost o komentář nereagoval.

Vláda tvrdí, že hranice je uzavřená, i přesto, že dochází k rekordnímu počtu zadržení.

A oficiální čísla nezahrnují nelegální přistěhovalce, kteří se vyhnuli zadržení, interně známé jako „gotaways“. Předchozí zprávy, které získal deník The Epoch Times, ukazují, že každý měsíc uniknou zadržení tisíce nelegálních přistěhovalců.

V současnosti se vedou pře o tzv. Hlavu 42 – nařízení, které vzniklo za Trumpovy administrativy, které dává úřadům možnost rychle deportovat utečence zpět za hranice kvůli pandemickému riziku a které chce současná vláda zrušit.

Federální odvolací soud rozhodl ve prospěch zrušení Hlavy 42, ale minulý týden Nejvyšší soud dočasně zrušení pozastavil.

Někteří zákonodárci „bojovali“ za to, aby bylo do rozpočtového zákona na rok 2023 zahrnuto ustanovení, které by zachovalo platnost Hlavy 42, ale tento pozměňovací návrh byl v Senátu zamítnut.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…